Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / BAŞARILI ÖĞRENCİNİN ÖZELLİKLERİ

BAŞARILI ÖĞRENCİNİN ÖZELLİKLERİ

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Kaliteli öğrenci yetiştirmek , eğitimin birinci özelliği olmak zorundadır . Yılların getirdiği birikimle şunu söyleyebilirim ; eğitim sistemimiz , vasat öğrenci yetiştirmeye devam ediyor . İnsanlara ya da öğrencilere meslekten önce , başarılı bir talebe olmanın yararlarını hissettirmemiz gerekir . Toplumsal başarıyı artıramazsak , eğitimdeki bireysel öğrenci başarılarını ve vasatı kabul etmek zorunda kalırız . Bugün yaşadığımız olay budur . Başarılı bir öğrencinin özelliklerinin ne olduğunu , gözlem ve tecrübelerime dayanarak , şöyle sıralayabilirim .

Öğrendiği konuyu ya da meseleyi güncelle yenileyebilen öğrenci başarılı ve gelecek vaat eden öğrencidir . Kavradığı bir değeri veya konuyu iyi güncelleyen öğrenci , onu bir bütün haline getirerek , çevresine ve kendine sunabilen talebedir . Google kolaycılığına düşmeyen özel öğrenci tipi budur . Bu öğrenci kitabî ve nesnel bir kafaya sahiptir . Türünde de az talebe vardır . Çünkü yeni kuşak öğrenci , google tipidir . Yani arayışını ve bilgi yolunu internete bırakmış bir öğrenci ,güncele ve analitik yorumlamaya açık değildir . Kütüphane kültürü olan örenci , okuyan ve kendini iyi resetleyen bir yapıdadır . Onun verdiği örneklerin de , yeni ve çoğaltıcı olduğunu anlarsınız .

On günde bir kitap okuyan ya da kovalayan öğrenci iyi bir öğrencidir . Onun bir kitabı sürekli yanındadır . Hiçbir dersine ‘ kitapsız’ gelmez . Kitap , onun marka değeridir . İmajı kitap olan bu öğrenci tipi , azımsanamayacak derecede iyimserdir . Kitapla haşır neşir bu öğrenci , daima özgüvendedir . Ödevlere ve sorumluluklara koşarak gider . Geleceğin talebe tipi bunlar olacaktır . Dolu öğrenci tipinin ikinci vasfı olan kitaplı olmak hali , aynı zamanda yaratıcı bir öğrenci tipinin de özelliğidir . Derslerde kendinden emin ve dingin bir görüntü çizen bu öğrenciler , yaşama bir adım  da önde başlarlar . Rol model öğrenci vasfı bunlardadır .

Başarılı öğrenci , okul içi ve dışında uyum  sorunu yaşamaz . Kendiyle barışık olan bu öğrenciler , başarıdan başarıya koşan tiplerdir . Doyumsuz değil , talep eden tiplerdir . Biraz daha , biraz daha diye sizden bilgi isteyen öğrencilerdir . Beni kovalayan ve kitaplığımı tüketenlerin başında bunlar gelir . Kitap alışverişi için , il il  gezen de bunlardır . Entelektüel öğrenci tipinin özelliklerini taşıyanlar da bunlardır . Toplumsal uyum sorunu olmadığı için , başarıları ve arkadaşları fazla olanlar da bunlardır . Çevresinde hâle kuran öğrenci gurupları bunlardır . Modern tabiriyle aurası -ışığı- iyi öğrencilerdir . Böyle öğrencilerimi biraz daha fazla severim . Sizinle yaşayan ve eğitimli olduğunu hissettirenler bunlardır . Digerkam ve vefalı olan bu adamlar ,geleceğin başarılı insanlarıdır .

Başarı kazanmış insanları kendine model alan , rol modelleri olan öğrenciler , iyi öğrencilerdir. Bu öğrenciler , hocalarının ve başarılı insanların ortak yanlarını terkip ederek , ortaya kendi model kişiliklerini koyarlar . A veya B kişisindeki iyi vasıfları toparlayan bu öğrenciler , o değerlerin pratiğini de yaparlar . Verici ve hazır bulunuşlukları yüksek tiplerdir . Onun gözünde kalite işareti vardır . Önde olmayı ve görevi severler . Bir çok arkadaşı görevden kaçarken , bunlar , bilginin ve değerin üstüne üstüne giderler . Sürekli motive bir haldedirler . Ben kendimi bazen bu arkadaşlarda görürüm . Bir arkadaşım da benim gibi adam der . Bu öğrenciye nerden baksan o’dur .

İyi öğrenci geleceğe yönelik hesapları olan ve projelendiren öğrencidir .Aslına bakarsanız , sığ eğitimciler bu öğrenci tipinden korkarlar . Onları kendine ideolojik ya da insanî rakip de görürler .Bu öğrencilerin belirgin vasfı , sürekli proje üretmeleri ve kendini her  yeni duruma hazır hissetmeleridir . Geleceğin öğrenci tipi budur . Koltuğunun altında dosya ve çantayla dolaşan bu öğrenciler , gelecek tasavvuru olan çocuklardır . Belki de geleceğin politik kişilikleri de bunlardır . Sizin yanınızda olan öğrenciler bunlardır . Karşıda olmayı ve düşmanlığı sevmeyen mutlu tiplerdir . Bu gençleri inşa eden , biraz da aileleridir .

Bir yabancı dil bilen genç  öğrenci , yaşama en az bir yıl önden başlar . Bir dil , bin insan diyen bir gelenekten geliyoruz . Ah benim de yabancı dilim iyi olaydı ! Çağdaş öğrenci dil bilinci ve yabancı dili iyi olan öğrencidir . Öğretmenlerin iyi rol model olamamalarında , yabancı dil bilmemeleri de olduğunu düşünüyorum . Ne kadar kitap okusan oku , yabancı dile ve kültürüne hakim olamadın mı , sorun var demektir . Goethe ‘ yi Almanca ‘ dan okuyan bir talebe ,hocasından bir adım öndedir ! Lisanın iyiliği , eğitimin vasıflarındandır . Okullarımızdaki yabancı dil eğitimi seviyesizliği , talebelerin özgüvenini bozar hale gelmiştir . Yedi sekiz sene dil okuyup da , yabancı dil bilmemek ,ne acı !

İyi öğrenci , hafızası da iyi olan öğrencidir . Sürekli tekrar yapan ve bilgi  biriktiren öğrenci , geleceğine yatırım yapan öğrencidir . Gelecekçi bir kafa yapısı olan öğrenci , aynı zaman da idealist bir öğrencidir de. Fütürist yapısı olan öğrenci , bencillik de yapamaz . Çünkü o , hayalleri olan bir talebedir . Hayalleri olan insanlar , geleceği değiştirecek büyük kafalardır . Aynı zaman da paylaşmacı da olan bu öğrenciler , zamanı verimli ve üretken kullandıkları  için , gelecekteki hedeflerine ulaşmak isterler . Bunun için fedakarlık yaparak , bazı nefsî arzularına gem vurabilirler . Tüm bu yazdığım özellikler ; iyi bir öğrencide  ortalama özelliklerdir . Daha gelişkin bir birey ve öğrenci yetiştirmek için , daha çok çabalamamız gerektiğini düşünüyorum .

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*