Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / BAŞKANIN SEÇİMİ

BAŞKANIN SEÇİMİ

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Cumhurun başkanlık seçimine doğru gidiyoruz . Yaz ayları her şeye gebe . Belki de oylarımızla başkan seçeceğiz . Cumhurbaşkanlığı formatında bir başkanlık seçimi yapıyoruz . Cumhur  , başkan seçmeye hazır da , geleneksel bürokrasi ve vesayetçi politik ya da eski Türkiye gurupları , pek bu seçime alışamamış gibi ? İktidarın doğal adayı Sn.Tayyip Erdoğan . Muhalefetimizse , olamayan çatıyı kurmaya çalışıyor gibi . Yani bürokrat , memur cumhurbaşkanı adayı arara gibiler ! Her neyse , herkes bir aday arıyor . Seçimin yakın olmasına rağmen adayların fazla olmaması da ilginç .

Cumhur , sanki başkanını seçmiş gibi bir sessizlik var . Başbakan Erdoğan , sanki cumhurbaşkanı gibi bir hava var ! Yanılıyorsam bağışlayın . Muhalefetin adaysızlığı da işin cabası . Başbakan Erdoğan istese böyle rahat bir seçime gidemezdi . Bun da yerel seçimlerde aldığı yüksek oyunda etkisi var . Muhalefet yerel seçimin yenilgi şokunu atamadan , ikinci seçime giriyor . Yenilen muhalefet de istifa eden de yok !  Garip değil mi ? On sene seçim kaybet , yine muhalefet parti başkanı ol . Bunun dünyada örneği yoktur . Neyse , meseleyi dağıtmayalım . Halk cumhurbaşkanı ve ya başkanını seçmeye çok teşne . Seçimlerin üst üste gelmesine rağmen , halk da kararlı bir seçim iştiyakı var . Milletimiz oldukça politik bir duruş halinde .

Başkan seçiminde yeni vizyonlara ihtiyacımız var . Tıpkı Rusya örneğinde olduğu gibi , güçlü bir başkan , karar alıcı ve uygulayıcı bir başbakan . Türk milleti kararlı liderleri seviyor . Sayın Başbakanın on  senelik iktidarı biraz da bu  sosyoloji de gizli . Güçlü liderliğiyle birlikte , başkanlığa koşan bir başbakanımız var . Muhaliflerinin göremediği ya da görmek istemediği bir liderlik kültüne sahip bir Erdoğan portresi var . Onun için Ak Parti’yi sürüklüyor . Başkan adaylığı yerel seçimde pekişmiş bir Başbakan profiliyle karşı karşıyayız . Acaba muhalefet parti başkanları , başkan adayı ya da cumhurbaşkanı adayı olsalar , kaç puan alırlar . Anketlerde adları bile geçmiyor . Belki Meral Akşener Hanım tek başına muhalefet parti başkanlarından fazla oy alır ? O da partilerde mesele olur !

Gelelim muhalefetin başkan adayı bulamaması meselesine . Başbakan’ın karizmatik seçim kazanma becerisi , muhalefetin siyasetsiz tiplere yönelmesine yol açıyor . Yani baştan başkanlık seçimini kaybetmiş bir muhalefet var . Üretilemeyen liderlik profili , muhalefeti renksiz ve kokusuz silik aday adaylarına yöneltiyor . Kemal Derviş , Mehmet Haberal , Süleyman Demirel bile aday adayı durumundalar ! Bana göre , aday arama gezilerinin en iyi teklifi , Sayın Gül’ün-kabul ederse!-muhalefet adayı olmasıdır ! Bu bile arama gezilerinde konuşulmuş !Yani muhalefetin adayı bile AK Parti’den . Ne ilginç bir muhalefet ! İktidarın iki önemli isminin yarıştığı bir başkan seçimi ! Sanki bir kurmaca gibi ama , başkanlık seçimine bu komik aday arama gezileriyle ve olamayan çatı arayışıyla gidiyoruz . Burada kafası en rahat parti AKP . Baksanıza adaların hepsi ondan !

Muhalefetin çatı adayı meselesi de tam bir fantezi . Tek aday olacak seçimde , nasıl çatı adayı toparlayıcı olacak ? Kimse Tayyip Erdoğan’ın karşısında aday olmak istemiyor . Mesele bu kadar basit . Paralelci tayfa bile , Başbakan’ın gitmesi karşısında , herkesi desteklemeye razı . Tıpkı yerel seçimde CHP’yi desteklemeleri gibi . Düşmanımın düşmanı dostum meselesi. Bir de ‘başbakan’dan kurtulacaklar ya ! Milliyetçi camianın bir başkan adayı çıkaramaması da ayrı bir facia . Sürekli başka adaylara çalışmak ne derece doğru . Lider yetiştiremeyen bir kültür havzamız var , tüm mesele burada gizli . Ak Parti bile Başbakan sonrasının hesabını yapıyor . Yanlış mıyım ?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilginç bir cephesi de Ak Parti’de . Başkan Sn .Tayyip Erdoğan olursa , kim parti başkanı olacak ya da başbakan . Sürükleyici bir lider olmak zorunda . Selefi Tayyip Erdoğan olan halef , çok karizmatik ve yüksek bir politik kabiliyet olmalı . Silik , zayıf , idare-i maslahatçı bir lider AKP’ye zarar verir . Batı bile yeni selefin kim olacağının hesabını yapıyor . Benim formülüm de olmalı . Başkan Tayyip Erdoğan güçlü bir lider . Yerine getirilecek aday ; Putin-Medyedev ilişkisini dikkate almalı . Güçlü bir kişiliğin yanına , gelecek karizmatik bir başbakan adayı olmalıdır . Ak Parti artık bir siyasi harekettir . Parti boyutu geçilmiş , politik bir akım olmaya doğru gidiyor . Seçmen yapısından bunu anlıyorum . Onun için başkanlık seçimini çok önemli buluyorum . Milletimin sağduyu ve ferasetini bilen birisi olarak , hayırhah bir başkan seçeceğimizi düşünüyorum .

Seçilecek başkanımıza şimdiden başarılar dilerim .

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*