Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: cemil meriç

Etiket Arşivi: cemil meriç

DENEME OKUMA NOTLARI

      GELDİK SAYILIR, İBRAHİM TENEKECİ 1.Sahipsiz tarlayı turnalar biçer. 2.Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır. 3.Hiç içtiğiniz suyu düşündünüz mü?Vakıa68 4.Bugün ağam sudan ucuz bakıyor.türkü 5.Osmanlı dikmiş, cumhuriyet koparmıştır. 7.”Geldim işte mevsim gibi kapına”.a.muhip dranas 8.Bereketli felaket, iyiliği kötülükle karşılamaktır. 9.Sonbahar> köhnebahar/ ilkbahar,>evvelbahar. 10.Başıda büyük kalmadı baba, bembaya olan saçlardan başka. 11.”Yolun sonuna ulaştık artık/güzel bir durum kıyısındayız.”ergün günçe 12.Duymak ... Devamını Oku »

DENEMEYİ DE DENEMELİ

  Deneme, değerli yazarlarımızın en çok kullandığı edebi  türümüzdür. Hassaten ben de deneme yazmayı seviyorum.Kendine has bir tecrübî durum isteyen deneme, bizim de çok sevdiğimiz bir türüdür.Yazan ve okuyanlarımızın bir çoğu, denemeyle yolu kesişmeden yapamazlar.Bunu bilen birisi olarak, yazdıklarımın epey kısmının deneme olduğunu belirtiyorum.Onun için denemeyi de denemeli diyorum.Dediklerimin tanığı da okuduklarımdan alıntıladığım parça yazılardır.Aşağıdaki parça metinleri, bir şiir yazı ... Devamını Oku »

SÖZLERİNİN IŞIĞINDA CEMİL MERİÇ

                  Cemil Meriç , eserleri arasına serpiştirdiği sözlerinin etkisiyle de ünlü bir kişiliktir . Tüm Cemil Meriç okumalarımda , bu gerçeğe uygun kalite notlar ve sözler yazmışımdır . Çoğunu kültürel ortamlarda paylaştığım ya da işin erbabı dostlara anlattığım aforizmaların benim fikir dünyamda epey etkisi olmuştur . Okurlarımla da paylaşmak istediğim vecize ya da söz parçacıklarının , etkili bir arka ... Devamını Oku »

KAMUS NAMUSTUR

                      Mesleğimin önemli bir aracı olan dil hakkında epey zamandır yazmak istiyordum. İnsanın kendi uğraş alanında yazması her zaman zor olmuştur. Allah’ın ayetlerinden (işaretlerinden) biri olan dil , bize bahşedilmiş önemli bir araçtır. Vatandan önce dil vardı . Dilimizi seçmemiz de mümkün değildir. Onun için dilin imanı yok der eskiler. Doğrudur. İmanı olmayan dilin korunması ve muhafaza edilmesi ... Devamını Oku »