Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: en iyi şiir

Etiket Arşivi: en iyi şiir

SİTARE

Dilaver Cebeci Sitare Nerden çıktın karşıma böyle Sitare Efsaneler dökülüyor gülüşlerinde Kirpiklerin yüreğime batıyor Telaşlı bir kalabalığın ortasında Ayaküstü konuşuyoruz Nedimin nigehban nergisleri gibi Üstümüzde bütün nazarlar Çok utanıyorum Sitare Dün oturup hesap ettim Sen doğduğun zaman Ben bir askeri mektepte talebeymişim Sen bilmezsin Sitare Burada gündüzler çekip durduğumuz bir mercan tespih Geceler içinde uyuduğumuz birer siyah buluttu Her akşam ... Devamını Oku »

DÖNEKNAME

DÖNEKNAME Tevazuu severdi, kaynatıp taşırdılar                        Girdi hırs ambarına, çıkamadı bir daha…   Haramla yağladılar, kibirle pişirdiler Bulanık göl ettiler, akamadı bir daha…   Yakın arkadaşları çöplük yaptı beynini Doldurdular ve sonra dökemedi bir daha…   Kör dikişler atıldı kaypak iradesine Sökmek istese bile sökemedi bir daha…   Soyundu inancından terk-i edep eyledi Şerefini göğsüne takamadı bir daha…   Sürdü ... Devamını Oku »

BAYRAM O BAYRAM OLUR

Mevlâ bizi afvede Gör ne güzel ıyd olur Cürm ü hatalar gide Bayram o bayram olur Merhamet ede Rahîm Dermanı ver Hakîm Lutfede luf-i Kadîm Bayram o bayram olur Feyz-i mehabbet-i Hak Nur-i hidayet siyak Cennet-i â’lâ durak Bayram o bayram olur Hakk’ı seven merd-i şîr Kalbi olur müstenîr Allah ola destigîr Bayram o bayram olur Merhametin kânıdır Afv ü ... Devamını Oku »

YOSUN GÖZLÜ

yosun kokulu gözlerinle denize sarılırım güzelim inme kıyılarına gözlerimin sen nasıl istersen öyle olsun kıyılarına vururum senin omuz atmış gençler gibi avuçlarıma şavkın vursun kanın karışsın kanıma canımı canına taksam da engel olma yalnız duruşuma i.ç. her yalnızlık biraz hüzündür sevgilim , ne olur yalnızlığımı anla biraz.i.ç. Devamını Oku »

BİLİRİM

  düğüm düğüm ipler keskin jiletler dik yokuşlar sana dair haykırışlar bilirim kapında murassa düşünceler etkili günler sayarım baktığımda gül yüzler inci mercan düşünceler bilirim sen ne biliyorsan benden ben de senden bilirim sen içimdeki fanusu ben içindeki telveyi bilirim bilirim de bilirim seni dilimdeki hecelerde sayarım dilim seni bilirim yine de seni bilirim bilirim İSA ÇOLAKER Devamını Oku »

AKİF’İN ŞİİR YAZMA NEDENİ

Hüsran Ben böyle bakıp durmayacaktım, dili bağlı, İslâmı uyandırmak için haykıracaktım. Gür hisli, gür imanlı beyinler, coşar ancak, Ben zaten uzun boylu düşünmekten uzaktım? Haykır! Kime, lâkin? Hani sâhipleri yurdun? Ellerdi yatanlar, sağa baktım, sola baktım; Feryâdımı artık boğarak, na’şını, tuttum, Bin parça edip şi’rime gömdüm de bıraktım. Seller gibi vâdîyi enînim saracakken, Hiç çağlamadan, gizli inen yaş gibi aktım. ... Devamını Oku »