Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: millet

Etiket Arşivi: millet

VATAN MAKALESİ

…. Süt çocukları beşiğini, çocuklar eğlendiği yeri, gençler geçimlerinin sağlandığı yeri, ihtiyarlar dünyadan ellerini-eteklerini çektikleri yalnızlık köşelerini, evlat anasını, baba ailesini ne türlü duygularla severse insan da vatanını öyle duygularla sever. Bu duygu, yani vatana gönülden bağlanma ve onu sevme; sebepsiz yere, sırf insanın tabiatından gelme bir istek değildir. İnsan vatanını sever. Çünkü, Allah’ın insanlara bahşettiği şeylerin en azizi olan ... Devamını Oku »

OSMANLI KASİDESİ

  OSMANLI KASİDESİ o saydam duvardır ki böler var olanlarla artık olmayanları bulutlu bir sessizlikte yaşlarını sonsuza tamamlayanları evrende çoğul yıldızlarıyla samanyolları sayılır düşünceler dönerler dururlar dönerler dururlar ne başları bellidir ne sonları nurdan bir ağaç sayılır mevlânâ ney pırıltılarıyla aralıksız anlaşılmaz bir yerinden aydınlatır gönül kandili sönmüş olanları bir dağ sayılır kaynar koca mimar sinan camdan kubbelerinde güneş parçalanır ... Devamını Oku »

MİLLET VE MİLLETDAŞLIK

  Bizi, toplum olarak bir arada tutan bir çok bağ vardır. Ancak, bunların en temellisi, asıl olanı “MİLLET OLMA” bağı, “MİLLETDAŞLIK” bağıdır. Coğrafya bağı, yani yurttaşlık bağı da önemli bir bağdır. Tebea olarak bir devlette vatandaşlık bağı, aslında sebep değil, sonuçtur. Onu, tek başına bizi bir arada tutan bağ olarak düşünmek doğru değildir. İnsanlar arasındaki, aynı toplumun mensubu olmaktan gelen ... Devamını Oku »