Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: sait faik

Etiket Arşivi: sait faik

DÜLGER BALIĞININ ÖLÜMÜ HİKAYE İNCELEMESİ

DÜLGER BALIĞININ ÖLÜMÜ   Hepsinin gözleri güzeldir. Hepsinin canlıyken pulları kadın elbiselerine, kadın kulaklarına, kadın göğüslerine takılmağa değer. Nedir o elmaslar, yakutlar, akikler, zümrütler, şunlar bunlar?… Mümkün olsaydı da balolara canlı balık sırtlarının yanar döner renkleriyle gidebilselerdi bayanlar; balıkçılar milyon, balıklar şan ü şeref kazanırdı. Ne yazık ki soluverir ölür ölmez, öyle ki, büzülmüş böceklere döner balık sırtının pırıltıları. Benim, ... Devamını Oku »

HİŞT HİŞT!… HİKAYE İNCELEMESİ

SAİT FAİK’İN BİYOGRAFİSİ             1906 yılında doğmuş ve 1954 yılında vefat etmiştir. Modern anlamda hikâyenin asıl kurucusudur. Edebiyatımızda Çehov tarzı hikâyenin en önemli temsilcisidir.Hikâyelerinde konu ve olaydan çok zaman ve insan yaşamındankesitler öne çıkar. Genellikle gerçekçi olan yazarın bazı öykülerinde gerçeküstü öğeler çıkar. Yaşayış olarak kalabalığın dışındadır. Bu farklılık hikâyelerindeki yaşattığı kişilerde de kendini gösterir. Düzenli bir eğitimi ve hayatı ... Devamını Oku »

İPEK MENDİL

İpek fabrikasının geniş cephesi ayla ışıldadı. Kapının önün­den birkaç kişi acele acele geçtiler. Ben isteksiz, nereye gideceği meçhul adımlarla yürürken kapıcı, arkamdan seslendi: —   Nereye?—   Şöyle bir gezineyim, dedim.—   Cambaza gitmiyor musun? Cevap vermediğimi görünce ilave etti:—   Herkes gidiyor. Bursa’ya daha böylesi gelmemiş.—   Hiç niyetim yok, dedim.Yalvardı, yalvardı, beni, fabrikayı beklemeye razı etti. Biraz oturdum, bir cıgara içtim, bir türkü söyledim. Sonra canım sı­kıldı. Ne etsem dedim, kalktım, ... Devamını Oku »

DÜLGER BALIĞININ ÖLÜMÜ

Hepsinin gözleri güzeldir. Hepsinin canlıyken pulları kadın elbiselerine, kadın kulaklarına, kadın göğüslerine takılmaya değer. Nedir o elmaslar, yakutlar, akikler, zümrütler, şunlar bunlar?… Mümkün olsaydı da balolara canlı balık sırtlarının yanar döner renkleriyle gidebilselerdi bayanlar; balıkçılar milyon, balıklar şan ü şeref kazanırdı. Ne yazık ki soluverir ölür ölmez, öyle ki, büzülmüş böceklere döner balık sırtının pırıltıları. Benim, size ölümünü hikâye edeceğim ... Devamını Oku »