Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / HAYMATLOSLUKTAN BAKANLIĞA

HAYMATLOSLUKTAN BAKANLIĞA

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                   Vatan gayur(çalışkan,fedakar)insanların eliyle büyür der Namık Kemal usta. Seçilemeyen bir değerdir vatan. Sizin nereyi yer ve yurt tutacağınıza da imkanların çerçevesi karar verir. Bazen de kaderinizdir vatan . Yeni sağlık bakanımızın yaşam öyküsü de buna tipik bir örnektir. Onun bakan olması gibi sıradan bir durumu yazmayacağım burada. Onun vatandaş olması  ya da olacağı sıralarda yaşadıkları yazımın ana çatısını oluşturacak.

Mehmet Müezzinoğlu’nun yaşam serüveni benim vatan anlayışıma oldukça yatkın ve olumlu alanlarla dolu. Yaşamına Yunanistan vatandaşı bir Türk olarak başlayan sayın Bakan , dört sene haymatlos olarak yaşıyor. Türkiye’ye göç eden bakan , tam dört sene haymatlos(vatansız )olarak kalıyor. Yani Filistinli Müslüman devrimciler gibi boşlukta  yaşıyor. Devletine ve milletine hiç küsmüyor. Nerede T.C. demiyor? Kısacası , devletine ve milletine güveniyor. Başka Türkiye olmadığını da biliyor.

Sn. Bakan  Müezzinoğlu , dört sene bekledikten sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oluyor. AKP’de politika yapıyor. İstanbul il başkanlığına kadar yükseliyor. Milletine ve devletine inanıyor. Batı Trakya vatandaşı Türklerin Türkiye’de sesi oluyor. Anadolu insanı ona kucak açıyor. Vatanına sahip çıkan her Türk yurttaşına açtığı gibi. Milletvekili oluyor, AKP’nin karar mekanizmalarında hızla yükseliyor. Vatanına hızla hizmete devam eden Sn. Bakan , bugün Sağlık bakanı olarak halkının karşısında. Benim vurgulamak istediğim durum tam da burada başlıyor. Haymatlos(vatansız) geldiğiniz bir ülkede bakan oluyorsunuz. Harika bir eşitlik ve yabancılaşmama hali.

Ülkesinde yaşayıp da , bu üretkenliği yapamayıp kör bir muhalefetle yaşayanlara çok güzel bir örnek sayın bakanın durumu. Ülkesinde yaşarken , milletine yabancılaşanların klasik bir cümleler gurubu vardır . Efendim :  Türkiye fırsatlar ülkesi değil.., burası Türkiye.., burada kimse adam olamaz.., biz adam olamayız tipi aymazlıklarla ülkesini yaşanamaz hale getirenlere , tersten güzel bir örnek bakanın durumu. Çalışır üretirsen , yazıp çizersen , alıp verirsen sayın bakanın yerine gelmek bu ülkede zor değil.

Vatan , yurt tutulan yerin adıdır. Vatan olmadan hürriyet de olmuyor. Haymatlos olanların vatan duygusu daha da gelişmiştir. İyi kültür milliyetçisi aydınların çoğu bir dönem haymatlos olanlardır. Halil Cibran , Mahmut Derviş gibi ustalar da böyledir. Gittikleri ülkeleri de abad etmişlerdir. ABD’nin kültürüne ve sanatına çok olumlu katkılar yapmışlardır. Osmanlı’nın devşirme teorisi de buna yakın bir uygulamadır. Devşirmeye karşı çıkanlar, çok kültürlülüğe ve birey olmaya karşı çıkan kafalardır. Osmanlının dünya devleti olmasının bir sırrı da haymatloslara kapıyı aralaması ve onları kendi sistemine katmasıdır. Çoğu Osmanlı entelektüelinin doğum yeri uzak ülkeler olmasına rağmen, anavatanları olarak yerleştikleri Türkiye’yi görmüşlerdir. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki Alman aydın göçü de böyle görülebilir.

Sağlık Bakanı olarak Türk insanına hizmet edecek Sn. Mehmet  Müezzinoğlu’ nun böyle rol model bir tarafı olduğundan hareketle yazdığım bu yazıya , halef olduğu bakandan iyi miras devraldığını düşünerek diyorum ki; Sn. Bakanım , sağılıklı ve mutlu bir bakanlığınız olsun dilerim. Hepimizin yurdu Anadolu size minnettar olsun. Çalışkanlığınızla sağlıkta afiyetler olsun. Ayrıca selefiniz olan Sn. Bakan’a da yaptıkları güzel şeylerden dolayı teşekkür ediyorum.

İnsanların haymatlos olmadığı bir dünya özlemiyle , tüm bireylerin dilediği ortamlarda yaşamlarını sürdürmeleri isteğiyle yazımı bitirirken : ”Bu vatan toprağın kara bağrında/
Sıradağlar gibi duranlarındır” diyen Orhan Şaik Gökyay ustanın dizelerinden hareketle ; bu vatan çalışkan insanların ve fedakar yurttaşların katkısıyla ayaktadır diyorum.  Allah’a emanet olun.

 

Kitap notu:İçinizdeki Öküze Oha Deyin,Bülent Akyürek,Deneme,Kent Kitap.

İsa Çolaker

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*