Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / İNSANI KİTABA ÇAĞIRMAK

İNSANI KİTABA ÇAĞIRMAK

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Kitap okumanın zararlarını (!) yazmış birisi olarak , niye faydalarını yazmıyorsunuz diye epey eleştiri aldım! Kitap okumanın yararlarını da , başka bir bakış açısıyla ve tecrübelerimle yazmakta yarar  görüyorum. Okur tecrübesiyle ve ferdi bir zenginle yazmakta bir beis görmüyorum . Kitap okumak , ferdi tecessüse dayanan bir eylemin adıdır . Sokaktaki insan , kitap okumaya bir fiil olarak değil , ihtiyaç ve mecburiyet olarak bakabiliyor . Oysa kitap okumak , sadece bir zorunluluk değildir . Onun için , yararları da farklılık gösterebilir . Zengin bir kitaplık ve kütüphane kültürü bize ne kazandırabilir , ona bakalım ! Farklı okuma ve yaşama kültürü , bize ayrı bir yarar toplamı verir . Bu okuma ve yaşama tecrübelerimi sizinle paylaşmak için , okuma yararları başlığının altına doldurmaya çalışalım .

Okuduğum her kitap ,  beni bir geleceğe doğru yönlendirir . Okuduğunuz kitap sizi geleceğe bir yolculuğa çıkarmıyorsa , o kitap dünyanın en yalnız nesnesidir . Öznesi olduğumuz tabiat ve kurmaca hadiselerle yola çıkan kitap yolculuğumuz , sürekli ve daim olmalı . Yani kitabın sürükleyici ve gelecekçi bir tarafı mutlaka olmalıdır . Bu sizin düşünce dünyanızı ve  beyin hücrelerinizi canlı tutar . Belki de yakalanabileceğiniz alzheimere engel olur ! Ne diyelim ? Kitap , böyle sadra şifa bir metinler toplamıdır . Kutsaldaki ikra emri böyle bir okumanın içten ve samimi anlatımıdır . Kitapla çıktığınız her yolculukta heybenizin dolu olması için , bu fütürist tespitlerimi unutmayın derim . İçerden bir kitap  kurdu olarak ,kitabın iyi bir gelecekçi semboller işareti olduğunu , her okumamda daha iyi anlıyorum . Her kitap beni biraz daha uçuruyor .

Okuyacağınız her kitap , size ve yaşamınıza ; dram , heyecan ,biraz da fantezi katmaz mı ? Evet    , katar . Roman okuduğunuz da yaşayacağınız anlık ve ilerici hayaller hep sizin olacaktır . Okuma anında ; Feride , Cahide , Raskolnikof olan sizin kendi kişiliğinizdir . Dolayısıyla her iyi kitap , sizi  bir parça özne yapan kitaptır . Tip ya da karakter sizin gibi okurlar için vardır . Yani hepimiz bir parça Feride , Hülya ya da İnce Memed’izdir . Kitap okuru kendiyle söyleşir desek yeridir . Kendiyle konuşan bir okur , kendiyle barışık ve heyecanlı bir okudur . Okur , biraz da bu heyecanla ayakta kalır .Bu okur heyecanını duymayan okur , düşünce tembelliğine yenik düşünmüş olur . Kitabı yarım bırakma hali , böyle bir okur hastalığıdır . Kitap , devamlılık ister .

                Kitap ve kitaplık eve de süs katar . Zengin kitap okuru olan biri ,gönül dünyasını da iyi kurar. Kitaplarının fazla olması , okura da güç katar . Gümüşlüğünü yıllarca koruyan kadın gibi , kitap zengini bir okur , sürekli kitaplığıyla haşır neşir olur . Yani kitap basit bir nesne ve eşya değildir . O , kendini adayan insanın ,  iyi bir gelişim aracıdır . Kitaplıkta durur gibi gözüken her kitap , aslında yazmanın ve gelecekteki fikir yapınızın iyi bir kilometre taşıdır . Onun için , bir kitap bin insan diyorum . Kitaplarımı incelerken ve göz gezdirirken , onlarla konuştuğum anları hatırlıyorum . Kitabın rahmani ve insan üstü tarafı burası olsa gerek . Yürüyen insan , düşündüren kitap gerçeği  budur . Yani kafanızı ve şahsiyetinizi kuran bir  araç , kitabın ontolojik tarafını oluşturur . Kuran da tanık olduğumuz kitap gerçeği de budur . Allahın kitap üstüne yemin etmesi  de bundandır diye düşünüyorum . Geceye , dağa ,taşa ve kitaba yapılan yemin bundandır .

İyi kitap okuru , iyi yazar olmakla da sonuçlanır . Sohbete ve müşavereye araç olan kitap , insanın gelişimine ve çağına tanık olmasına yol açar .Yazarlık da biraz yaşamaktır . Onun için , iyi okur eninde sonunda yazar olacaktır ! Yüzlerce an ve enstantane yaşamanıza yol açan kitap , sizin hayal ve düşünce dünyanızı renkli tutarak , daha ileri bir yazma kültürünüze katkı yapar . Bunu kendim de yaşıyorum . Ne kadar kitap , o kadar zengin yaşam kültürü diyorum . Kitap okuma sayınız arttıkça , kelime dünyanızın da geliştiğini göreceksiniz . Seçtiğiniz her doğru ve anlamlı kelime de , sizi ayrı ve coşkulu bir aleme doğru götürecektir . Kelimenin kelama dönüştüğü an , kitap sahibinin alanına girdiğiniz andır . İlahi olanı en iyi anlatan yine kelimeler olduğuna göre , Allah kelam sahibi ve kalem yazıcılarını sever . Okumanın böyle manevi bir düşünce alnı da var . Ben bunu çok iyi yaşıyorum .

Kitap okursanız canınız da sıkılmaz . Alıntı yaptığınız kitaplar  ve seçeceğiniz her doğru kelime artık sizindir . Yaşayacağınız yüzlerce yaşam parçası sizi kelimelerle birlikte yeni bir evrene ve yaşamlara doğru taşır . Lisanınızı zengin kılan da , bu seçici tavrınız olacaktır . Ne kadar alıntı kelime , o kadar zengin bir gönül dünyası diyorum . İyi bir okur , can sıkısı bir yaşamın aracı olmaz . İyi okur , hediye almakta da zorlanmaz .Hediyenin iyi bir sünnet olduğunu bilen okur , kitap hediye etmekten de keyif alır . Kitap  hediye etmenin tadını çıkaran biri olarak , her hediye kitabın iyi bir ödül olduğunu biliyorum . Onun için kitap feda etmekten çekinmeyelim . Kitap biriktirirken , hediye kitap yoluyla arkadaş da biriktirmiş oluruz . Yapılan her kitap hediyesi , kültür dünyamıza bir tuğladır . İmzalı kitap almanın da , tersten bir kitap hediyesi olduğunu düşünüyorum .Kitaplı günleriniz eksik olmasın .

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*