Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / ORUCU BOZMAYAN ŞEYLER

ORUCU BOZMAYAN ŞEYLER

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Orucu bozmayan şeyler dendiği zaman , aklımıza dini bir muhteva gelebilir .Orucun hukuki içeriğine girmeden , Ramazan’da ihtiyacımız olan duygulardan ve davranış biçimlerinden konuşalım derim .Orucu bozan ve bozmayan şeyler, bir ilmihal bilgisi olarak , bir çok başvuru kitabında bulunmaktadır . Benim dikkati çekmek istedim şey , daha çok orucun bizi tuttuğu ve engellediği şeyler değil , bizim , orucun içeriğine uygun olarak geliştirmemiz gereken ince ve naif ruhi davranış biçimlerimizdir .Bunları konuşmak için önce , bizim orucun idrakinde olmamız ve onu anlamamız gerekiyor . Orucun manevi güzelliğini yaşadığımız şu günlerde orucu neyin bozmadığına şöyle bir göz atalım !

Sevgi orucu bozmaz . Ramazan ayı sevgi ve mutluluk ayı olması gereken bir aydır . Ortalama psikologlar gibi , mutluluk pazarlaması ve dersi vermeyeceğim .Birbirimizi anladığımız ve sevdiğimiz an , Allah bizden razı olacaktır . Bu da orucu bozmaz . Bundan korkmaya ve sahte sevgi gösterilerinde bulunmaya gerek yok . Milletini ve sokaktaki insanı sevdiğin zaman , Ramazanın ruhuna ihanet etmemiş olursun .Yaya çizgisinde bekleyen bir yayaya yol veren sürücü , bir sevgi tutumu geliştirmiş olur . Orucu bozmayan sevgi de budur .Sevgisiz bir Ramazan ayı , cinnet ayıdır . Ramazanda cinayetlerin azalması bile , bir sevgi kırıntısıdır .Birbirimizi sevmeden cennete giremeyeceğimize göre, sevgi cennetin azığıdır da . Ramazanda azık temin etmek isteyen sevgili insanımız , sevginin ve saygının kalibresini biraz daha artırmak zorundadır .Yoksa Ramazan sadece açlık değildir . Sevgisizlik de arsızlıktır . Ramazanın arsızlığa tahammülü yoktur .

Orucu bozmayan şeylerden birisi de , hüzündür .Müslümanda olması gereken de hüzündür . Hüzünlü adamı severim . Hüzünlü adam , zor adamdır ; lakin , meseleleri çözen adamdır . Hüzünlü adamdan korkmam . Hüzünlenmek orucu bozmaz .Dünya sürgünümüzü ancak , hüzünle ve biraz da umutla aşarız …Hüzün hayalperstlik değildir .Hüzün insanı olgunlaştırır ve Allaha yaklaştırır .Hüznü gidermenin yolu ayyaşlık değildir . Oruçla beraber gelen dingin arınmadır . Oruçla içini , dışını temizleyen kişi , hüzünle gönüle ayar çeker . Yusuf’u , Yakup’u , Yahya’yı , Adem ‘i düşünen insan , hüznü hissetmez de ne yapar ? Hüznümüzü fesbuk , tıvıtır gideremez . Onlar duygularımızı çalar ve bizi oyalarlar . Sanal hüzün gidericiler beni mesut etmiyor !Ne diyor hadiste :”Allah , kalbi hüzün içinde olan bütün kullarını sever .”Eyvaallah .

Orucu bozmayan şeyleri konuşurken , aşkı da atlamamız lazım . Varlığın hamuru olan aşk , Ramazanda da elden bırakmamamız gerek bir duygu . Aşksız bir kuru müslümanlığa doğru gidiyoruz . Yani ibadet eden ama , tuttuğum oruçtan bir şey anlamıyorum diyen insanlara denk geliyorum . Kıldığım namazlardan bir tat  almıyorum diyen dostlara rast geliyorum . Bunlar aşksızlık cümleleridir . Yani oruç tutan ve namaz kılan modern insan , bu ibadetlerin içini dolduramıyor . Benim aşk oruç bozmaz demem , tam da burada başlıyor . Beşeri bir ilişkiden değil , din dili olan bir aşktan bahsediyorum . Orucu aşkla ve vecdle tutmak , mesele bu . Sadece açlık figürüyle oruç tutamayız . Açların , yoksulların , yoksunların , gönülsüzlerin dili olacak bir aşk diline ihtiyacımız var . Arakan’dan , Suriye’den , Irak’tan , Uygur’dan , Afrika’dan bize ne demeyen bir aşk dili .

Mütevazılık da orucu bozmaz . Kibriyle müslüman olan bir âdeme rastlamadım .Ramazan da daha bir mütevazı olmak durumundayız . Korkmayalım , mütevazılık oruç bozmaz . Maalesef Ramazanda kibri tavan yapmış bireylere tanıklık ediyorum .Ramazan yardım paketlerini böbürlenerek değil ; sağ el , sol eli görmeden vermeliyiz . Bu açık bir modern kibir halidir . Toplumsal kibri de vazgeçmeliyiz . Çoğunluğun dini olan İslam , azınlığın da dini garantörüdür . Değişik ırk ve dinlerden komşularımıza karşı , gayet hoşgörülü ve mütevazı olmalıyız . Orucun bizi tutamadığı anlar , bizim kibre yenildiğimiz anlardır .Onun için , tut bizi ey oruç diyorum .Mütevazılık bir şekilde , kendini tutma ve alçakgönüllülük halidir . Din dili de bunu gerektirir .Gönül insanı mütevazı olur .

Orucu bozmayan güzel şeyleri konuşurken , hüznün önemine gönderme yapmıştım.Hüznümüzü giderecek olan Rabbimize şükrederken , bir hüzün dizeleri toplamıyla veda edelim : “Ey oruç, diriltici rüzgâr, İslam baharı / Es insan ruhuna inip yüce ilham dağından / Kevser içir, âbıhayat boşalt kristal bardağından / Susamış ufuklara insan kalbinin ufuklarına” Sezai Karakoç usta , ‘insan ve oruç’ şiirinde böyle kristalize eder orucu .Ey oruç , tut bizi.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*