Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / SÜLEYMAN POTUR’UN GÖZÜYLE GİRESUN

SÜLEYMAN POTUR’UN GÖZÜYLE GİRESUN

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Gurbette olup da , onun çektiği fotoğraflarla hasret gidermeyen yok gibidir.Yaşarken insanlarımızın değerini bilememek gibi bir zayıf tarafımız var.Süleyman Potur arkadaşımız yetenekli ve bir o kadar da fotoğraf ustası bir kardeşimiz. Kenti gurbettekilere gezdiren bir gönül insanı. Günlük maişetini temin ederken bile fotoğraf çekebilen bir kişilik. O, fotoğraflarla Giresun’u tanıtmaya kendini adamış bir insan. İnanın birkaç yıl var ki , yüzünü de görmedim. Baba dostu Muzaffer Potur amcanın oğlunu.

Ellerine ve gönlüne sağlık güzel gören ve bakan arkadaşım. Sayende memleketimin günlük foto akışını ve panoramik görüntülerini görüyorum. Vatan sevgisi ve yurttaşlık bilinci böyle pratiklerle gelişir. Sevgili Süleyman Potur’un ki  , “kuru milliyetçilik” değil. Gayet net ve güzel bir memleket sevgisi ve onun tezahürü. Gurbette elimin altında iki tane canlı memleket sevgisinin aracı  var. Biri, yazılarımı bıkmadan ve incelikle yayınlayan Yeşilgiresun Gazetesi’nin internet sayfası , diğeri de değerli Süleyman Potur’un dağ taş çektiği hüzünlü Giresun fotoları…

Sosyal ağların fayda ya da yararlarını tartıştığımız bir amfi ortamında memleket resimlerinin aktığını görünce sarıldım kaleme. Süleyman Potur’un sosyal ortamda paylaştığı resimleri, öğrenci arkadaş Giresun’un tanıtımında kullanıyor. Ne güzel bir şey. Sanırım sevgili Süleyman da resimlerinin bu fonksiyonelliğine çabalamaktaydı.  Sanatın beşincisi ya da yedincisinin neyse , gücü tam da burada ortaya çıkıyor. Masumane bir amatörlükle başlayan fotoğraf serüveniniz , artık uluslar arası bir sanat diline ve dayanışmaya dönüşüyor. Çektiğiniz fotolar insanlara ve uluslara tanıtım vesilesi oluyor. Resimlere dost Yunan sitelerinde rastladım desem inanın.

Fesbuk diliyle ağır ağır memleketin doğal tanıtımına katkı yapan sevgili Süleyman Potur kardeşimi fotoğraf hastası biri olarak tebrik ediyorum. Giresun’un gurbetteki insanlarının gönül diline fazlasıyla tercüman oluyor. Takipçisi üç bine yakın insanın bir çoğunu sanırım tanımazdır bile… Ona bu ilişkileri kurmasını sağlayan fotoğrafın gizli ve sanatsal gücüdür. Benim yazarken aldığım destek e-postaları gibi , sanırım o da çok tebrikat alırdır. Almalıdır da. Giresun’un insanı kadir bilirdir.Bunu sağlayan da onun girişken ve açık sanatçı duyarlılığıdır.

Eskiler marifet iltifata tabiidir der, marifet görmeyen iltifat da zayiidir.Sevgili Süleyman ve fotoğraflarını epeydir yazmak istiyordum. Nasip bugünlereymiş. Değerli Süleyman Potur’un fotoğrafları sizi elinizden tutar: Keşap’tan , Alucra’dan, Bulancak’tan , Ayvasıl’dan , Kale’den görüntülerle Giresun gezintisi yaptırır. Siz memleketi özlediyseniz ve pide dahil balıklara hasretseniz, onun fotoları eşliğinde dinlence ve yeme yerlerini de ziyaret edebilirisiniz. Bilirsiniz onun yağlı pide fotolarını ve fidan fidan çiçek görüntülerini. Sağ olasın Süleyman kardeşim , ellerin dert görmesin.

Memleket insanın böyle özellikleri olanlarını her daim hatırlayalım. Derya Sayın ve baba dostu Aydın Aliustaoğlu oğlunun karikatürlerini , Ara Güler fotolarını hiç unutmayalım. Sevgili Süleyman Potur kardeşim , Ara Güler fotoğraflarını ve antolojilerini bir gözden geçirirsen sana yararlı ve fotolarına katkı olur diye düşünüyorum. Ara Güler ustanın hemşerimiz olarak fotoları bana hep heyecan vermiştir. Her şeyin öncüleri insanı biraz daha geliştirir. Yazı da böyledir. Biraz açlık ve istek insanın sanatını daha da geliştirir. Yolun, fotoğrafların gibi açık olsun sevgili Süleyman Potur.

Açtığın sergini de izleyemedim. Sanırım güzel bir sunum ve tasarımla iyi geçmiştir.Memleketten uzak olmanın böyle sağır bir hali de var.Sergini de yanılmıyorsam fesbuktan görmüştüm. Bu sosyal medya nelere kadir.Tüm bunları yazmama neden olan da, fesbukun çoğaltıcı  gücü değil mi? Biz insanları bir birine bağlayan fotoğraflar için manevi teşekkürü borç bilirim. Sosyal medya üzerinden hareketle yazdığım bu yazıda şahsın ve sanatınla ilgili eksik veya yanlış bilgi olursa, bunu tamamen gurbette ve uzaktan yazmama say kardeşim.Fotoğrafların gibi aydınlık ve ışık bir yolun olsun sevgili Süleyman Potur. Yaşamı ve Giresun’u resmeden fotoğraflara devam, Giresun’a selam sevgili Potur.

Bir takdir şiiriyle bitirelim: “Ne sâl iledir ne mâl iledir / Ululuk beyim kemâl iledir.” Muhlis Paşa. Kemâl   sanat ve bilgiyle oluyor.

Günün sözü: Televizyon okuyor, kitap seyrediyoruz.

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*