Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: fetih

Etiket Arşivi: fetih

MUALLİM KİMDİR?

Milletimiz hangi muallim tiplerini tanıdı? Milletimizin ruhi temellerinden olan İslam’da Peygamber ilk muallimdi. Öğreten o, inandıran o, yürüten o idi. Devlet ve mektep işlerini birleştirmiş devleti mektep haline getirmişti. Sonraki devirlerde bu ikisi ayrılmakla beraber birbirlerine sımsıkı temas halini muhafaza ettiler ve devlet adamı muallimin emrinde bulunduğu müddetçe cemaat ikbal halinde yaşadı. Muallim, devlet adamının bendesi olduğu zaman cemaat bozuldu, ... Devamını Oku »

857

İslâmın beklediği en şerefli gündür bu: Rum Konstantaniyye’si, oldu Türk İstanbul’u! Cihana karşı koyan bir ordunun sahibi, Türkün genç padişahı, bir gök yarılır gibi, Girdi Eğrikapı’dan kır atının üstünde; Fethetti İstanbul’u sekiz hafta üç günde! O ne mutlu, mübarek bir kuluymuş Allah’ın! Belde-i Tayyibe’yi fetheden padişahın, Hak yerine getirdi en büyük niyazını: Kıldı Ayasofya’da ikindi namazını! NAZIM HİKMET İşte o ... Devamını Oku »

BAŞKA İSTANBUL YOK

                  İstanbul ‘un fethi beni hep heyecanlandırmıştır. Altı nisan ve yirmi dokuz mayıs arasında altmış üç gün süren bir kuşatma sonucu fethedilen İstanbul , tarihe Müslüman Türkün mührünü vurmuş bir şehirdir. Fatih ‘ in otağı bugünkü Topkapı – Maltepe hattındaydı. Topkapı –Edirnekapı hattı savaşın merkeziydi. Üç yüz bin asker ve yirmi parça donanmadan oluşan askerî yapı , Topkapıdan şehre ... Devamını Oku »