Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: tefekkür

Etiket Arşivi: tefekkür

EDEBİYAT VE HAYAT

                  Edebiyat, hayat memat meselesidir. Üretken bir edebiyat, önce sizi rahatlatır. Yazmak, bir huzur vesilesidir. Edebiyat bir huzursuzluk meselesi olsa da, siz mutlu olmak için yazarsınız. Edebiyatı, hüznün sisli puslu alanında inşa ederiz. Edebiyatın kendisi kaotik ortamı sever.Huzursuz olduğum zaman, en iyi yazdığım zamandır. Gergin olduğum imtihanlarda, iyi yazıyorum desem inanın. Edebiyatın hayatı beslediğini anladığımız anda da, yazmış ve ... Devamını Oku »

IŞIK DOĞUDAN GELİR

                  Üstat Cemil Meriç’in bir kitabının adı budur. Taraf olma konusunda köşeli düşünceleri olan üstat böyle söyler. Ben de böyle düşünüyorum. Gerçekten ışık doğudan gelir. Medeniyet üzerine epey retorik yapan usta, aslında zihinsel dünyasına da ışık tutmaktadır. Onun düşüncelerini tanımak için, kısa ve veciz şekilde belirttiği aforizmalara bakmakta fayda var. Günümüz insanı Meriç’i anlamakta zorlanıyorsa, bunda kabahat yazar da ... Devamını Oku »

TEFEKKÜRÜN HÜR KALESİ ŞİİR

                  CNN Türk ‘ te Enver Aysever ‘ e misafir olan İlber Ortaylı Hoca : ” Şiir okunur , şiirle duygulanılır , şiirle dilini öğrenirsin , güzel konuşmayı öğrenirsin ama , şiirle düşünülemez . Şiirle tefekkür yapan toplumlar , geri toplumlardır , hödük toplumlardır , yarı gelişmişlerdir ” yollu sert ve büyük laflar etmiş  . Okuduğumda entelektüel kibri deyip ... Devamını Oku »