Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: türkçenin sırları

Etiket Arşivi: türkçenin sırları

“BENİM DÜNYAM”

  Sabun kokusunu yahut sabundaki hafif ve güzel kokuyu sever misiniz? Sanırım çok insana bu koku, doğrudan doğruya temizliğin kokusu, onun tüten buğusu imiş gibi, hoş ge­lir.   Ben, bir sabun fabrikatörü olsam ve Türkiye’de iyi ve güzel kokulu bir sabun yapmayı düşünsem; bu sabu­nun adını Guta yahut Küra koymaz; Kekik yahut Köpük koyardım. . Evlerimize, çamaşırlarımıza yalnız koku olarak de­ğil, isim olarak da vatan topraklarından, vatan sularından yükselen bir ... Devamını Oku »

ATA,HOCA,ÖĞRETMEN

Eski ve muhterem bir muallim arkadaşım : “Gençliğimde filân şehirde hocalık yapıyordum, fakat sokağa çıkmaya utanırdım. Çünkü şehir halkı, hocayım diye, geçtiğim her yerde beni ayağa kalkarak selâmlardı. Büyüklerin bu hürmet dolu selâmları esâsen çok terbiyeli olan çocukların ve gençlerin üzerinde derin tesir bırakır; küçük, büyük, herkesten gördüğüm saygı, beni hocalığın sevgisi, şevki ve gurûruyla doldururdu.” diye konuştu. Yalnız Allah’ın ... Devamını Oku »

TÜRKÇENİN GÜL BAHÇELERİ

Bâzan, bakarsınız, sokakta bir satıcı “körpe badem” diye haykırır. Eğer siz, taze badem çıkmış diye aldanır ve badem almak arzûsıyle kapıya veya pencereye koşarsanız, göreceğiniz badem değil salatalık’tır. Halk satıcısı, ona, körpeliğinden kinâye mi, badem demekten hoşlanır? Bunun belki daha ince bir sebebi vardır. Çünkü salatalık bu sebzenin nâzik adıdır. Onun asıl adını, sokaklarda “hıyar!” diye bağıra bağıra söylemeği, satıcı ... Devamını Oku »