Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: gül

Etiket Arşivi: gül

GÜL BÜLBÜL

Ismi Sübhan virdin mi var? Bahçelerde yurdun mu var? Bencileyin derdin mi var? Garip garip ötme bülbül Bilirim âşıksın güle Gülün hâlinden kim bile. Bahçedeki gonca güle Dolaşıp söz atma bülbül. Bilirim âşıksın verde, Cünûnun var gâyet serde. Şu sînemde olan derde Bir de sen dert katma bülbül. Pervâz olup uçar mısın, Deniz deryâ geçer misin? Bencileyin nâ-çâr mısın? Sen ... Devamını Oku »

RAYİHALARIN YAZISI

                  Eskiler kokuya rayiha derlerdi.Sevdiği kokuları şiire ve nesre kaydeden yüzlerce edibimiz vardır.Benim için de önemli kokular vardır.Çocukluğumdan beri sevdiğim rayihaları konuşayım dedim.Nazan Bekiroğlu’nun Kelime Defteri’ni okuyunca,renkleri ya da kokuları yazmak fikri hasıl oldu.Nazım Hanım kırmızı,siyah vb.renkleri yazsa da,ben kokuları düşüneyim dedim.Bir çoklarınızın tanıdık bulacağı kokularım,harcıalem seçtiğim günlük kokulardır.Bunlar benim kokularımdır aynı zamanda.Değişik zaman ve zeminde yaşadığım ve kokladığım ... Devamını Oku »

TÜRKÇENİN GÜL BAHÇELERİ

Bâzan, bakarsınız, sokakta bir satıcı “körpe badem” diye haykırır. Eğer siz, taze badem çıkmış diye aldanır ve badem almak arzûsıyle kapıya veya pencereye koşarsanız, göreceğiniz badem değil salatalık’tır. Halk satıcısı, ona, körpeliğinden kinâye mi, badem demekten hoşlanır? Bunun belki daha ince bir sebebi vardır. Çünkü salatalık bu sebzenin nâzik adıdır. Onun asıl adını, sokaklarda “hıyar!” diye bağıra bağıra söylemeği, satıcı ... Devamını Oku »

KIRMIZI GÜLÜN ADI VAR

                     Bazı seçili kelimeler vardır, yazar o kelimelerden ve altındaki manadan kaçamaz. Gülün benim için böyle bir durumu vardır. Çiçek isimlerimiz içinde en metaforik anlamlara haiz olan gülün , benim kelime dünyamda özel ve güzel bir yeri vardır. Yazı işçisi olanlar bilir, seçtiğiniz ve kullandığınız kelimeler sizin tapulu malınız haline gelir. Bir balkan türkümüzde “ kırmızı gülün alı ... Devamını Oku »