Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: anma

Etiket Arşivi: anma

ALİMİN ÖLÜMÜ, ALEMİN ÖLÜMÜ GİBİDİR

Gelimli gidimli dünya der, Yunus Usta. Merhum dost Mehmet Aslan da, geldi ve gitti. Amasya’ya, Sivas’tan yeni icabet etmişti. Memleketimde çalışayıım diyordu. Çok hayalleri vardı. Hukukumuzda eskiye dayanır. Rahmetli arkadaşı Ahmet Nedim Çeker’in anması vesilesiyle buluşmuştuk.İskender Pala, Ömer Celep, Erzurum Atatürk Üniversitesinden sınıf arkadaşlarıdır. Orda başlayan dostluğumuz, geçen haftaya kadar sürmüştü. Şeb-i Aruz’un ya da Mevlana’nın ölümünün 746.yılı için aradığımda, ben ... Devamını Oku »

HOCALIM OY HOCALIM

  Bu dağların qoynunda yaşıl bir kənd varıydı, Əlvan saray, güllü bağ, gen aynabənd varıydı. Neçə dodağı şəkər, söhbəti qənd varıydı, Neçə incəbel gözəl, zülfü kəmənd varıydı. Yoxdu daha, nağıldı, İtdi, batdı, dağıldı. Mənim şirin qafiyəm, mənim üçcə hecalım, Xocalım, ay Xocalım! Ağzından alov saçan silahlar yedi səni, İştahalar, nəfslər, tamahlar yedi səni. Bağışlanmaz, yuyulmaz günahlar yedi səni, YAKUP SELİMHAN Göydə ... Devamını Oku »

AHMET NEDİM ÇEKER’İN ARDINDAN

                  Arkadaşım Nedim Çeker’i,Ekim 2008′de kaybettik.Nur içinde yatsın.Amasya’nın yetiştirdiği önemli bir değer olan Çeker,yaşamıyla örnek bir insandı.Öğrenim hayatına Amasya İmam Hatip Lisesinde başlayan Çeker,eğitimci bir öğretmen babanın evladıydı.Atatürk  Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu olan Çeker,Edebiyatta da ‘Erzurum Ekolü’diye bilinen gurubun temsilcilerindendir.Sınıf arkadaşları:Mehmet Aslan,İlhan Genç,Kadir Atlansoy,Ömer Celep,Rıdvan Canım,Ali Haydar Haksal’dır.Sırasıyla, Amasya Atatürk Lisesi,Kadıköy Maarif Koleji,İBB’de çalışan arkadaşımız, sıkı bir İslamcı dava ... Devamını Oku »