Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: BAKİ

Etiket Arşivi: BAKİ

GAZEL

BAKÎ   Bâğ-ı dehrin hem hazânın hem bahârın görmüşüz Bir neşâtın da gamın da rûzgârın görmüşüz Çok da mağrûr olma kim mey-hâne-i ikbâlde Biz hezârân mest-i mağrûrun humârın görmüşüz Top-ı âh-ı inkisâra pây-dâr olmaz yine Kişver-i câhın nice sengin hisârın görmüşüz Bir hurûşiyle eder bin hâne-i ikbâli pest Ehl-i derdin seyl-i eşk-i inkisârın görmüşüz Bir hadeng-i cân-güdâz-ı âhdır ser-mâyesi Biz ... Devamını Oku »

KALBİN AKORDU OLMAZ

                  Topu taça atmıyorsak , her yol kalbe çıkar . Kalbin  akordu olmadığını da buradan anlarız .Her iyi şeye ve sevgiye koşan bir kalbimiz vardır . Kalbin bu gezgin ve fütursuz hali  , onu akortsuz da kılmaktadır .Kalp akort isterse , orada bir mesele vardır . Yani kalbin mesele olan hali , aşksız bir anın adıdır .Akort  olmamış kalbimiz ... Devamını Oku »

KIRMIZI GÜLÜN ADI VAR

                     Bazı seçili kelimeler vardır, yazar o kelimelerden ve altındaki manadan kaçamaz. Gülün benim için böyle bir durumu vardır. Çiçek isimlerimiz içinde en metaforik anlamlara haiz olan gülün , benim kelime dünyamda özel ve güzel bir yeri vardır. Yazı işçisi olanlar bilir, seçtiğiniz ve kullandığınız kelimeler sizin tapulu malınız haline gelir. Bir balkan türkümüzde “ kırmızı gülün alı ... Devamını Oku »

AH ŞU MISRALAR11

Gönül muhabbeti bir adet edinmiş yoksa Ne bende aşk ne sende cemal kalmıştır. (Necati )   Başımızdan hiç heva-yı zülf-i yâr eksik değil : Mürtefi‘ yerdir anın çün rûzgâr eksik değil ! (İkbali)   İdgehde varalım dûlâba dilber seyrine Görelim âyine-i devran neler gösterir ! (Necati)   Ne ele sagar alır çeşmi ne meyhane bilir Sorsan amma yine âlem onu ... Devamını Oku »

AH ŞU MISRALAR7

Cümleler doğrudur sen doğru isen Doğruluk bulunmaz sen eğri isen. (Yunus Emre) *** Sirkati şiir edene kati zeban lazımdır Böyledir şer’i belagatte fetavayı sühan. (Sünbülzade Vehbi) *** Güden çoban sürüyü döndürünce ters yöne Geçmez mi sürüdeki topal koyun en öne. (La edri) *** Allah’a sığın şahsi halîmin gazabından Zira yumuşak huylu atın çiftesi pek olur. (Ziya Paşa) *** Ayinesi iştir ... Devamını Oku »