Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: karacaoğlan

Etiket Arşivi: karacaoğlan

AĞZI ŞEKER DİLİ NEMİN BALIDIR

Ağzı şeker, dili nemin balıdır, Ah ettikçe yüreğimi eritir. Bin katar içinde bu bir türlüdür, Urum’da ve Şam’da birdir bu gelin. Garip bülbül figan eder naz ile, Kılıç vurur, kanlar döker gürz ile. İki bin gelinle, dört yüz kız ile, Tartılsa, çok ağır gelir bu gelin. Ağam, kusur var mı şu kara kaşta? Dostumun sevdası kaynıyor başta. Tunus, Trabulus, koca ... Devamını Oku »

ÖĞÜNSÜN

Üç günlük fani dünyada Ölmeden gülen öğünsün Beş vaktını da kazaya Koymayıp kılan öğünsün Deryalarda oynar kayık Kimi sarhoş kimi ayık Dünya fani insan konuk Demlerin süren öğünsün Metin Karac’oğlan metin Yöğrük derler aşkın senin İnsan insanın kıymetin Sağlıkta bilen öğünsün. Karacaoğlan Devamını Oku »

NEFESİN NEFESİME

  Yatar gül harmanı gibi Canımın dermanı gibi Her yanında çiçek açmış Binboğa Ormanı gibi Nesine Yar Nesine Ölürüm ben Sesine Bir daha vursa idi Nefesim nefesine Canım sese mi geldin Kadem basa mı geldin Sağ olsam gelmez idin, Öldüm yasa mı geldin Nesine Yar Nesine Ölürüm ben Sesine Bir daha vursa idi Nefesim nefesine Saçın Yüzüme perde Yüreğim düştü ... Devamını Oku »

ALA GÖZLERİNİ SEVDİĞİM DİLBER

Ala gözlerini sevdiğim dilber Sana bir tenhada sözüm var benim Kumaş yüküm dost köyüne çezildi Bİr zülfü siyaha nazım var benim Ak ellere al kınalar yakınır Ala göze siyah sürme çekinir Dostu olan dost yoluna bakınır Dosta giden yolda izim var benim Yiğit olan gizli sırrı bildirmez Güzel olan gül benzini soldurmaz Her olur olmaza meyil aldırmaz Bir şahan avlar ... Devamını Oku »

YOLUM DÜŞTÜ SİZİN ELE

  Yolum düştü sizin ele, Bulağ üste duran kızlar. Kına yakmış kara tele, Zülfü tel tel buran kızlar. Seyrim düştü ala göze, Şeker şerbet şirin söze. Bir maşraba su ver bize, Aşığını yoran kızlar. Seher geldim size sarı, Üzdürme gönlümü bari. Leyli yol etmiş pınarı, Yurdum oldu aran kızlar. Ağlar iken güldürürsüz, Gözyaşımı sildirirsiz. Ahır beni öldürürsüz, Yay okunu kuran ... Devamını Oku »

GURBETTE ÖMRÜM GEÇECEK

  Gurbette ömrüm geçecek, Bir daracık yerim de yok. Oturup derdim dökecek, Bir münasip yârim de yok. Uçtu genç şahanım, uçtu, Kaçarak deryayı geçti. Gönlüm bir güzele düştü, Sarf edecek malım da yok. Koyverin kuşu turnaya, Yârin durağın bulmaya. Soyundum derviş olmaya, Hırka ile şalım da yok. Karac’oğlan, dünya fâni, Toprak emer tatlı canı. Hastalandım, ilâç hani? Bir acısız ölüm ... Devamını Oku »

AŞK ATEŞİN DEĞİRMENDE ÖĞÜTTÜM

              Edebiyat , aşkı terennüm eden dize ve metinlerin toplamıdır desek doğrudur. Özellikle bizim edebiyatımız aşk edebiyatıdır. Divanları , cönkleri , antolojileri , nesirleri şöyle bir karıştırdığınızda bunu görürsünüz . Aşkın sevgiyle harmanlandığı ve sırtını insana dayadığı her metin bizim edebiyatımızda baş tacı edilmiştir. Metinlerin toplamına baktığınız zaman , nazım ya da nesir tüm edebiyatçılarımızın dünyası insana ve ... Devamını Oku »