Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / AH HAMA AH SURİYE

AH HAMA AH SURİYE

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                 Bir çok insan Suriye’deki katliamın mazisini bilmiyor.Suriyeli Müslümanların katliamı yeni değil ki , 80’li yıllarda yine bir katliama uğradı Suriye halkı. Baba Hafız Esat başrolde, tüm dünyanın gözü önünde katledildi Suriyeli Müslüman devrimciler. O katliam , isyan gibi gösterilerek Batı kamuoyunun tepkisi örtüldü. O katliamdan yıllar sonra;kana doymayan Baas faşizmi yine halkına karşı katliama girişti. Bu sefer başrolde, yavru Beşşar Esad var. Gitti babası , geldi oğlu…İkisi de katil. İsrail’in savaşlarda öldüremediğinden fazlasını “yavru Beşşar “altı ayda katletti . Bu sicilli katile karşı direnen Müslümanlara buradan selam gönderiyorum. Mücahitlerin her meşru savunması, bizi kendilerine yaklaştırır. Binlerce Suriyeli  muhacir,yollara düşerek Anadolu’ya sığındı.Her ensarın yapması gerektiği gibi , Türkiye Cumhuriyeti devleti ve onun halkı mazlumlara sahip çıktı.

Bu Suriyeli Müslümanlara gelmesin diyenlerin  , insani bakımdan vicdan sıkıntıları vardır. Osmanlı’nın Halep’inden kopup gelen muhacirleri kabul etmeme lüksümüz yoktur. Şam İstanbul         ‘ dur , İstanbul Şam ‘ dır . İktidarın mültecilere yardımı, insani ve İslami’dir. Onun için Suriyeli kardeşlerime hoş geldiniz evinize diyorum. Onlara evini , parasını , çadırını , işini , aşını açan Türk halkına da , vefa duygulu insanımıza da teşekkür ediyorum.

Katillerin zulmünün bir sonu vardır.Yarın Beşşar katili devrildiği zaman , biz Suriyeli kardeşlerimize karşı komşu sorumluluğunu yapmış olacağız. Bu anlayışın tersi , Anadolu insanına yakışmazdı. Dün Afganistan ve Pakistan’dan Milli Mücadeleye gönderilen yardımla ; bugün Suriyeli Müslüman devrimcilere gönderdiğimiz yardım arasında fark yoktur. Her iki olayda da yeni bir devrin  ve anlayışın inşası var. Havadan halkına saldırmak, üçüncü bin yılda görülmeyecek bir zalimlik çeşididir. O faşist saldırılara karşı direnen Suriyeli mücahitlerse , hafif silahlar ve imanıyla direnmektedir. İktidarının sonunda hazin bir şekilde öldürülecek olan Beşşar ’sa,hala diktatörlüğünün mutluluğunu(!)çıkarmaya çalışan biri konumundadır .Sonu yaklaşan her zalim gibi, sığınmaya kapı arayan Beşşar’a önerim daha fazla halkına  zulmetmeden iktidarı sahiplerine bırakmasıdır.

Katilin yanındaki destekçileri de bakar mısınız , tarihe kaydedilecek kadar ilginçtir..Rusya , İran , PKK , İsrail , Çin,…  Allah Müslüman alemini ve  milletimizi bu şer cephesinden korusun.Savaşın en vahşi taraflarından birisi de, öldürülen İslam alimleridir. Altı yüze yakın Suriyeli alim çatışmalarda ya da yargısız infazlarda şehit edildiler. En son Cevdet Sait üstat , Türkiye’ye sığınarak canın kurtardı.

Şunu da belirmekte fayda var. Şehirler asla unutmaz. Şam , Halep , Hama , Humus aynı zamanda Gaziantep , Bursa , İstanbul’dur.Çünkü bunların tümü Osmanlının kadim kentleridir. Bir çok edebiyatçımız ya Şam ya da Halep doğumludur. Oralarda ne işimiz var diyenlere de , tarihsel sorumluluklarımızı hatırlatırım. Çin’in , İran’ın ne kadar işi varsa , onların misli kadar işimiz var.

Bir Cuma vakti , Suriye’ye yardım başlatan tüm STK’larını da kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin , Kızılay’ın,Kimse Yok mu Derneği’nin , Deniz Feneri’nin,Hızır-der’in , İHH’nın vb.tüm kurumsal kimliklerin Suriye halkına yardım etmesini canı gönülden onaylıyorum. Daima mazlumdan yana ve güçlü olana karşı tavrını bildiğim Türk halkına da , buradan sevgilerimi iletiyorum. Küresel bir halka gibi Ortadoğu’yu kuşatan bu devrimlerin ülkelere demokrasi ve halklara hürriyet getirmesini de istiyorum. Yazımı , Erdem Bayazıt’ın gelecek güzel günlere ve gül yüzlü devrimcilere yazdığı ” Birazdan Gün Doğacak adlı  şiirinden bir bölümle bitiriyorum : “Gün olur toprak uyanır uyanır böcekler / Sarı bozkır titrer çıplak dağlar yeşerir gök yıkanır kirli / dumanlardan / Su coşar deniz kabarır canlanır ölü şehirler / Yemyeşil bir rüzgar eser yıldızlar arasından.”

Toprak uyanıp şehitlerimiz karşılığını verince , Suriye halkı özgürleşir , yemyeşil bir rüzgar eser yıldızlar arasından ; o zaman Suriye halkının özgür olduğu andır . Dualarımız onlarla , yiğit müslüman Suriye milletine selam olsun .

Günün kitabı : S. Hüseyin Nasr , Edebiyat Felsefe ve Güzel Sanatlar , Deneme , Akabe Yay .

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*