Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / İNSAN NİÇİN OKUR?

İNSAN NİÇİN OKUR?

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks


                İnsan niçin okur sorusunu hep sormuşumdur . Bu soruya bulduğum cevapları , değişik başlıklar altında toplamayı başardım . Bütün okuma tecrübelerim göstermiştir ki , okumak sadece bir eylem değildir . Onun kuşattığı alanlar var ve okumalarım o  alanlara  göre gerçekleşiyor . Yani zarf ve mazruf ilişkisi yani . Okuyorsanız ,  benim yaşadığım sonuçları tespit etmişsinizdir diye düşünüyorum . Okumanın varlık nedeni olarak gördüğüm sebepler , sizi de okumanın makro alanına taşır diyebilirim . Okumanın tüm soyutlamalarını içeren bir liste yaptığımı söyleyen bir  arkadaş gurubum oldu . Olsun , tüm soyutlamalarıma rağmen , okumanın oldukça nesnel sonuçları ve vasıfları olduğunun biliyorum . Bunu bilen ve yaşayan birisi olarak , teorik okumalarımın , pratik sonuçları ve değerleri olacaktır .

İnsan , insan olduğu için okumalıdır .İnsan , insana okur . İnsan , insanlar için ve kendisi için okur . Okumanın bu tarafı oldukça yalnız ve tekil gözükse de , siz okuduğunuz zaman , başkalarının okumasına ön ayak olmuş oluyorsunuz .Ben okuduklarımı paylaşmaktan müthiş keyif alan bir adamım. Okuduğum her kitabın da , ötekinin okumasına öncülük ettiğini görüyorum . Mesela , güdümlü öğrenci okutmalarım ve kitap önerilerim böyle bir işlev görür .Onun için okuduğunuz her kitap , biraz da başkası için okunmuştur aslında . Onun için yaşasın okumak derken , okumanın bireyselliğini de aşmış oluyoruz .İkra , oku emri bile böyle bir çoklu okumayı önerir . Her okuduğumuz kitap , aslında bizim olmaktan çıkmış bir kitaptır .

İnsan , okutmak için okur . Mesleğimin tabiatından gelen böyle bir okur yazar ilişkim var . Okuduğum kadar okutabilirim diye düşünüyorum . Onun için her dönem yeni kitaplar ve yeni okurlarla buluşurum .Her yeni kitap , mutlaka yeni okur anlamına da gelir . Bunu biliyorum .Okuttuğum kitapların sevap haneme yazıldığını da düşünürüm . Kitabın ve kitaplı toplumun , bu milletin ruhu olduğu düşüncesiyle , yeni kitap edinmeyi bir yaşam biçimi haline getirdim .Ne kadar kitap , o kadar iyilik fiili diyorum . Yani her okutulan kitap , bir değer aracıdır . Okutmak için emek sarf edilen kitap , size ruh tahlili olarak döner .Ruh adamlarının aracı kitaptır .Okumadığınız hiçbir kitabı , okutamaz ve dönüş alamazsınız .Kitap ikiyüzlülüğü kaldırmaz .Ona da imani bir samimiyetle söz veriniz . Okursan okutursun .

İnsan , yaşamak için okur .Hayat ve kitap ayrılmaz iki dosttur . Okudukça yaşadığınızı , yaşadıkça okuyacağınızı hissedersiniz . Yaşamak için okumak esastır .Rabbimiz okumayı bunun için anlamlı ve güzel kılmıştır . Yoksa yiyin için yatın diye hedonist bir felsefeyi de önerebilirdi ? İnsanın inşasında okumak vardır .Yaşadığını kavrayan birey de okur .Yani okudukça yaşama da bağlılık hissederiz . Onu anlamlı ve donanımlı yaşar hale geliriz .Boş yaşayanlar , okumayanlardır . Okumayanlar da yaşama mana katamayanlardır . Bahşedilen yaşamı en iyi anlama yollarından birisi ve de en önemlisi okumadır .İdealist insan , okuyan insan değil midir ? Yaşamın ciddiyetini ancak okuyarak kavrarız .Tüm arifler okuyarak mertebe almışlardır .Yaşam tecrübelerini zengin kılanlar da okuyanlar değil midir ? Boş adam , okumayan adam ne yaşayacak ki ?

İnsan , sevmek için okur . Seven insan zaten okur . Tüm sevgi adamları , okuyan adamlardır . Tüm aşıklar aynı zaman da , iyi  okur olmak zorundadır diye düşünüyorum . Sevgiyi okumak var etmiştir .Leyla’nın Mecnun’la ilişkisinde okumak vardır . Tüm mecnunlar ya da cinniler biraz da okumaktan cezbeye kapılmışlardır .Okumak bu anlam da biraz da deliliktir .Ben bu  hale , entelektüel delilik tasavvuru diyorum .Aşıkların dili biraz sevgiyse , azcık da okumaktır . İyi okur , sevgi teorisini iyi kurar . İyi okuyan kişinin sevgi ve aşk dolu bir kişilik tesis ettiğini görüyorum .Okumayan insan şu güzel dizeleri yazabilir mi : “Yaslan göğsüme sevdiğim / Benim gönlüm gök gibidir açık deniz gibidir / Pas tutmaz benim içim yeryüzü gibidir toprak gibidir / Sen ki bulut gibisin / Ay gibisin güneş gibisin bazan” Erdem Bayezıt usta ne güzel söylemiş , biz de iyi bir okumayla anlıyoruz ..

İnsan , mutlu olmak için okur . İnsanın mutluluğa olan ihtiyacı hiç bitmemiştir .Bundan sonra da bitmeyecektir . İnsanı kitaba ve okumaya çağırmadan vazgeçmemeliyiz . Tüm yaşamım ve eğitim hayatım , insanı kitaba çağırmak ve mutluluğa taşımakla geçti .İnsanı mutsuz eden kitapları hiç okumamayı ya da önermemeyi tercih ederim .Düşünsenize , insanı mutsuzluğa çağıran kitap olur mu? Olur . Kitabın muhtevası , en az albenisi kadar önemlidir .İyi okur , kendini silkelemeyen kitabı okumaz. Sizi tezekküre götüren her kitap , mutlu eden kitaptır . Mutluluk vermeyen yayın , sizi geliştirmeyen yayındır .Kitap , okurunu mutlu ettikçe kitaptır . Rahatsız eden kitap , içinde düşünce yalnızlığı taşımayan kitaptır .Oysa mutluluk biraz da sosyal yalnızlıktır . Kitap da bunu sağlamalı diyorum .

İnsan , güzelleşmek için okur . Estetik olan kitap , içinde etik barındıran eserdir . Eşref-i mahlukat olan insan , kendi güzelliğini biraz da kitabına yansıtmak ister .Kitap okuyan insan , düşüncesinin cemalini görür . Her kitap okumamda bu ışıltıyı gören biriyim . Çünkü kitap sizi , ışığa ve aydınlığa taşır .Karanlık kafası olan kitap yok mudur , vardır ? Seçici olursanız , iyi ve kaliteli bir okur olmanız mümkündür .Gönle giren kitap , sizin güzelleşmenize de yol açar .İnsanın okur güzelliği diline de yansır . Her kitap , size yeni bir kelime dünyası olarak döner .Kelime dünyanıza yeni , seçkin , ışıklı kelimeler katmayan kitap , sizi hiç bir zaman güzelleştiremeyecektir .Onun için , biraz da kendim için okurum . Narsistik olsa da böyledir . Yalnız kitap okuru , biraz egosu yüksek insandır .Yani kitap , sizi tekçi bir yapıya da taşıyabilir .Bunu okuduklarınızı paylaştıkça aşarsınız .

İnsan , anlatmak ve anlamak için okur . Anlamak , okumanın sonucu olduğuna göre , iyi bir kitap okuru , aynı zaman da anlama işini gerçekleştirmiş olur . Her okuyan anlamaz . Anlamak isteyen de okur . Anlatmak için de okumalıyız . Hocalığımın tüm tecrbeleri göstermişti ki ; okumadan anlamak ve anlatmak mümkün değil . Okumayan insanın anlaması da gelişmiyor .Hıhhh…diyen okur , az okuyan biridir .Anlatmak isteyen herkese anlamanın yolu olan okurluğu öneririm .Okur yazar olmak , anlamaya ve anlatmaya yetmiyor .Okumanın abcsi biraz da anlamaktır .İyi okuyorum ama , anlamıyorum diyen birisini duymadım . Okumak anlamayı kolaylaştırıyor .Anlamak ve iyi anlatıcı olmak için , iyi bir okur olmalıdır .Anlama , dinleme , yazma , okuma derslerimdeki tecrübelerim ; iyi okuyanın iyi anladığı yönündedir .

Geçmişi anlamak ve geleceği kurmak için de okumalıyız .Geçmişine müşfik bakmayan her  okur , geleceğini iyi kuramaz . Gelecek yine de geçmiş üzerine kurulan bir yapının adıdır .Atalarımızın okuma tecrübelerine bakarsak , iyi okudukları her zaman , geleceği iyi kurdukları zamandır .Biz de , ne zaman iyi bir okur olduk , o zaman iyi üreten bir toplum olduk .Yakın dönem tecrübelerim buna şahittir.Geleceğin inşası geçmişin iyi anlaşılmasıyla mümkündür . İyi okur , geçmişle geleceği okumalarıyla buluşturan adamdır .Ben yakın tarihi ve eski edebiyatı okumayı seven bir adamım . Bunun kazanımlarını da yazılarımda görebilirsiniz .Geçmişin tecrübelerini geleceğin adımlarıyla buluşturduğunuz zaman , ortaya iyi bir okur yaşanmışlığı çıkacaktır .Bu da sizi farklı ve özel bir düşünce adamı kılar .Konuşmalarınız da bile ayrı bir tat ve keyif göreceksinizdir .

İnsan değişmek ve dönüşmek ihtiyacı için de okur . Okumayan insanda değişme olmaz.Halbuki okur değişen insandır .Dönüşmek isteyen insan , mutlaka okumalıdır . Okuyan insanın değiştiğini ve dönüştüğünü anlık görebilirisiniz .Bu entelektüel değişiminizi itibarsızlaştırmaya çalışanlar olacaktır . Entel dantel kelimeleriyle sizi aşağılamaya çalışan fikir fukaraları olacaktır .Bunlara takılmayınız .Okumak değişimdir . Dönüşümdür okumak .Değişmeden dönüşmek de mümkün değil .Okuyan her insan da bir parça dönüşmeye taliptir .Talibin okuma isteği , kelam sahibi olan Allah’ı da memnun eder .Okuduğunuz zaman ,değişimi baştan kabul etmiş olursunuz .Kuranda okuyana ve değişene ödül de vaat edilmektedir .Okudukça gelişip değiştiğinizi , dönüştüğünüzü göreceksiniz .İrfan okumayla gerçekleşen bir değişimin adıdır .

İnsan , bugünü değiştirmek için de okur .Bugünü değiştiren gelişmeci düşünceler , dünün okurları tarafından geliştiren düşüncelerdir .Yani düşüncenin bir de dünü vardır . Dünü de en iyi okurlar kurardı .Geçmişin Fuzuli’si böyle bir okur ve yazardı .Kerbela eseri böyle bir okumanın inşası sonucu ortaya çıkmıştır .Bugün üstadın eserlerini konuşuyor ve okuyorsak , onun gelecekçi bir okumayla yazdığı eserleri vesilesiyledir . Yani iyi okuduğunuz da , iyi bir yazma serüveni de başlıyor . Bunu bizatihi kendi tecrübelerimle yaşıyorum .Ne kadar okursan , o kadar yazarsın diyorum .Bunu niye yazmıyorum sorularına cevap olarak söylüyorum .İnsan niçin okur sorusuna cevap aradığım yazımı ; mal mülk edinmiş olmak için okuyamayanlara! seslenen Nabi şiiriyle bitireyim :” Hikmet taleb-i mâlda Kârun gibi şimdi / Hâhişgeri –i lokmada Lokman unutulmuş ” ‘Mal mülk peşinde koşarak Kârun gibi yaşamanın adına hikmet diyorlar şimdi. O kadar ki, lokma peşinde koşarken Lokman Hekim’olmak gibi bir şey bu …Bol okumalı günleriniz olsun .Hikmeti arayan bulur .Okumak hikmeti aramanın da adıdır .

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*