Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / BİR DÖNEM TARİHÇİSİ : HÜSEYİN MENÇ

BİR DÖNEM TARİHÇİSİ : HÜSEYİN MENÇ

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Şehirlerin ve dönemlerin anlatıcısı tarih insanları vardır. Amasya ‘nın kent tarihini ve dönemlerini iyi anlatan yazarlarımızdan biri de sevgili Hüseyin Menç ‘tir. İstanbul ‘un kent tarihini ve dönmelerini anlatan Reşat Ekrem Koçu ,Giresun ‘un şehir tarihini ve dönemlerini anlatan Ayhan Yüksel gibi. Hüseyin Menç de gazeteciliğinin getirdiği vesika ve takip kültürünü kullanarak Amasya ‘yı yazmaya ve kentin tarihine dönemsel tanıklık yapmaya devam ediyor. Yıllar önce yayınladığı  “Milli Mücadele Yıllarında Amasya “ adlı çalışmasını yeni ve beşinci baskı olarak yayınlayan Menç ‘e yeni eseri hayırlı olsun diyorum.

Halen Amasya Belediyesindeki bürokratik görevine devam eden sevgili dostuma , eserin yeni baskısı ve latif sunumu için teşekkür ederim. Prestij baskı olarak yenilenen kitabın sayfa sayısı da artırılmış. Doksan iki yılındaki birinci baskıda iki yüz elli sayfa olan eser ; yeni baskısında yaklaşık altı yüz sayfaya ulaşmıştır. Amasya Belediyesi yayınları arasında çıkan kitap , tam bir görsel belge , portre ve olaylar çalışması olarak tasarlanmış. Kitabın içindeki fotoğraflar tarihe ve ona susamış insanımıza tam bir Cumhuriyet şöleni sunuyor. Kitapta illüstrasyon ve boyama yoluyla canlandırılan bir tarih arşivi ve fotoğraflar koleksiyonu da vardır. Cumhuriyet ana taşıyıcıları olan sıradan insanları ve onların yolunu aydınlatan elitleri çok iyi anlatan paragraflar vardır.

Hüseyin Menç , dönem tarihi ve şehir yüzlü Amasyalıları anlatırken  oldukça yansızdır. Onların Cumhuriyete katkısını anlatırken , hiç hamaset yapmaz. Amasya Tamiminde çıkarılan maddeler var vavelaları arasında o , belgenin eksiksiz şeklini eserine koyarak cesaret örneği vermiştir. Amasya Tamiminin orijinal birinci maddesi Osmanlıca ve eksiksiz olarak eserde mevcuttur. Sevgili Mustafa Armağan ‘a duyurulur. Sevgili Menç ‘in eserini okuduğunuz zaman atalarınıza ve onların ürettiği tarihe bir kere daha saygı duyuyorsunuz. Aslında kent tarihi ve okumaları zordur. Arşiv ağırlıklı ve soğuk metinler olarak görülen şehir yazıları onun elinde eğlenceye ve görsel destekle tarihi bir romana dönüşmüştür. Kitabı temin etmek için , belediye kültür işleri dairesine başvurmanız yeterli sanırım !

Bir diğer yazımızda Ziyaretli Hicabi Baba ve eseri Zübdetü’l İslam kitabını ( İslam ‘ın Özü ) basan  Ziyaret Belediyesi ve başkanını kutlamıştım. Sevgili Hüseyin Menç ‘in eserini basma nezaketi gösteren Amasya Belediyesinin değerli Başkanı Cafer Özdemir ‘i kutlarım. Esere yazdığı önsöz de güzel olmuş. Hüseyin Menç arkadaşımızın eserinde bir dikkati çeken bir ayrıntı da , rahmetli Özkan Yalçın ‘ın ilk baskıya yazdığı nezih ve veciz önsözün tekraren kitaba konulmasıdır. Rahmetli arkadaşım Özkan Yalçın ‘ın kitaba yazdığı önsözdeki , bir  Amasya klasiği olan sözünü  buraya alıyorum : “ Ve, Amasya o şehirdirki ,orda doğmak kadar ölmek de saadettir.” Nu içinde yatasın sevgili arkadaşım Özkan Yalçın.

Değerli Hüseyin Menç ‘in biyografisinde başka eserleri de mevcuttur.Yeri gelmişken bazılarını belirtelim: Amasya ve İlçeleri , Her Yönüyle Amasya , Amasya Basın Tarihi , Abdizade Hüseyin Hüsameddin Efendi- Hayatı ve Eserleri vb. eserlerin toplamı da gösteriyor ki, yazarımız yazmaya  ve üretmeye devam edecektir. Marifet iltifata tabiidir ve marifet görmeyen iltifat zayiidir kuralı gereği şehir üstüne yazan ve okuyan bu arkadaşımızı ve başka yazar dostlarımızı desteklemeye devam edelim. Bu yazımı sadece bu karalı işletmek için kaleme aldım. Eğitimci yazar olarak bizi yazının ortasına atan nedenlerle , sayın Menç ‘i yazdıran nedenler aynı . Birebir kısa bir sohbet ortamında bunları gözledim.

Belediyelerin kültürel yayınlarının sürmesi dileğiyle , sayın Menç ‘in kitabının yeni baskısı hayırlı olsun diliyorum. Darısı bizim başımıza. Kalın sağlıcakla.

Günün şiiri : “Kaç aç varsa hepsi ben / Kaç hasta varsa hepsi ben / Kaç liman önlerinden dönen / İşsiz hamal hepsi ben .” Sezai Karakoç

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*