Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / EDEBİYATÇININ EDEPLE İMTİHANI

EDEBİYATÇININ EDEPLE İMTİHANI

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Playboy kızlarının yaptığı işi tasvip etmiyorum, ama eminim o kızlara gidip ‘tesettürü ve başörtüyü’ sorsanız , hepsi ‘inanç özgürlüğü herkes istediği gibi yaşar’ diyeceklerdir! Yani o ‘Playboy’ kızları ile tesettürü  kıyaslamak zaten ‘aklı kıt imanı zayıf’ tiplerin harcıdır da .Lakin Sayın Pınar Kür, sizin gibi zihniyetlerin yanında ‘Playboy’ kızları çok daha masum kalırlar . Yıllarca Pınar Kür eserleri okumuş biri olarak şaşırdım! Edep ve edebiyat ilişkisini bilen biri nasıl böyle sözler kullanır ? Bakalım Pınar Kür , daha ne herzeler söylemiş ?

CNN Türk’te Enver Aysever’in sunduğu Aykırı Sorular programına katılan yazar Pınar Kür, başörtülüler için skandal ifadeleriyle gündeme girdi !Pınar Kür’e göre , başörtülüler playboy kızlarıyla ayını zihniyetteymiş ! Pınar Kür, daha da ileri giderek, başörtülü kızlara Playboy kızları benzetmesi de yaptı. Kür, “ben öyle başını, şurasını burasını örten kadınlarla, tamamen Playboy dergisine çıplak poz veren kadınlar arasında zihniyet olarak fark görmüyorum. İkisi de kendisini nesne olarak sunuyor, özne olarak sunmuyor. Biri diyor ki, ben gencim güzelim, şöyle bacaklarım var, böyle göğüslerim var, göstereceğim diyor. Erkekleri böyle tavlayacağım diyor.Başını örten de, o da adamları azdırmamak için kapatıyor. İnançta böyle bir şey yok. Dindar bir ailede büyüdüm. Teyzem , nenem namaz kılan insanlardı” ifadelerini kullanmış .Nerden bakarsanız sorunlu düşünceler !

Tamamen dünyadan kopuk bir analiz. Çakma sarı saçla yapılan , geri de kalmış islamafobik bir analiz . Faşist , ötekici , ayrımcı  bir dil kullanmış Kür . Pınar Kür’ün iyi bir zihinsel küre ihtiyacı var . Zihin fukara olunca durum böyle oluyor. Annesi İsmet Kür edebiyatçıdır, kardeşi Işılar Kür heykeltıraş, teyzesi tanınmış şair Halide Nusret Zorlutuna , yeğeni de gene yazar Emine Işınsu’dur. Tipik bir beyaz Türk görüntüsü veren aristokrat bir aileden gelen Kür , aslında mensubu olduğu sınıfsal güçlerin şuuraltını yansıtıyor . Çok  da komik oluyor ! Artık yeni Türkiye bunları aştı . Edebiyatçı , edep dahilinde konuşandır. Eline , diline , beline sahip olamayanlar edebiyatçı olamazlar .

Sağlıklı bir psikolojisi olan biri ; zevkçi , hedonist , playboy birisiyle inanmış bir başörtülüyü mukayese eder mi ? Tıpkı mayocu zevkle , başörtüsünü eşitleyen dar kafalı anlayışlar gibi . Başörtüsü inanç , playboy kafasıysa zevkçi sapıklıktır .Pınar Kür bunu bilemeyecek kadar cahil olamaz .Acaba yaşı ilerledikçe üretemeyen ve yazamayan biri olarak , dikkat mi çekmek istiyor ? Aydın Doğan medyası ve sosyalist(!) Enver Aysever de , fırsat bu  fırsat millete sövmeye aracılık ediyor ! Sadece Pınar Hanımın eserlerine ve yazılış tarihlerine bakarsak , bunu rahatça anlayabiliriz .

Pınar Kür , en son eserini iki bin dörtte kaleme almış bir kişiliktir . O da hikaye .Seksenli politik soğuk savaş dönemi yazarı olan Kür , hala o sorunlu günleri özlüyor sanırım .Yarın Yarın , Asılacak Kadın, Bitmeyen Aşk , Cinayet Fakültesi vs . eserleri kaleme alan Kür ; şimdi kendine dönerek ne yaptım demeli ? Okurlarından ve Türk milletinden özür dilemelidir . Bize özür borcu var sayın yazarın!Öyle halka söverek devam etmek yok . Bunların sövgüsünden halk gına geldi . Pınar Kür , Müjdat Gezen , Levent Kırca vb. başarısız ve iktidarsız düşünce sahipleri nöbetleşe sövemez . Sanki bunlara halkın ihtiyacı mı var ? Üretmeyen ve sütten kesilmiş fukara yazar bozuntularını da okumayalım . Bunu yapınca  belki kendilerine gelirler !

Aysever ‘in programında : “Cumhurbaşkanının davetine başörtülü eşi dolayısıyla gitmedim. Başörtüsü gericiliktir” diyen Pınar Hanım ‘a sormak lazım . Sizin nezaket anlayışınız bu mu ?Devletin başı sizi edebince çağırıyor , siz de edep dışı olarak katılmıyorsunuz . Nerden baksanız çağdışı ve gerici bir kafa . Teknoyobazlığın yeni versiyonu bir davranış ! Devlet büyüğünün davetine , eşi başörtülü diye icabet etmeyen biri , tam da öteki yaratan birisidir .Kokteyl bir ortama başörtüsü nasıl engel olur? Sorunlu laikçi kafa böyle bir moderniteyle yaşıyor . Bize bulaşmasalar sorun yok ! Ama kitlelere saldırınca ayranım kabarıyor …Böyle komiklikleri 28 şubatta biz  de yaşamıştık . Dönemin rektörü eşli ve içkili kokteyl yazıları çıkarmış , tepkiyi görünce de geri çekmişti !

Atalar ; ‘cahilin arifliği ve hikmeti ; okumuşun kibri ve ukalalığından iyidir’ diye , boşuna söylememiş .Aydın kibri ve sapmasıyla söylenmiş sözleri , Pınar Hanıma misliyle iade ederiz . Titre ve kendine gel Pınar Kür . Karşında senin gibi düşünmeyen ve hiç de playboycu olmayan epey bir kitle var . Siz isterseniz playboyculuğu savunma özgürlüğünüz var .İnanmış insanlar değerleriyle var olmaya ve istemeseniz de beraber yaşamaya devam edeceksiniz . Yine bir sufi  sözüyle bitirelim : eline , diline, beline hakim  ol .Hacı Bektaş Veli .

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*