Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: giresun

Etiket Arşivi: giresun

SİNEMA MESELEM

                                                                           Cahit Zarifoğlu, Şehirde Köşe Bucak adlı eserinde Maraş sinemalarını ayrıntılı olarak anlatır. Bir denemesinin başlığı da Yine Sinema Meselesi’dir. Ustanın sinemaya olan ilgisine şaşırdım desem yanlış olmaz. Muhafazakârlar ... Devamını Oku »

BİLMEM BU GURBETLİK NE KADAR UZAR

                 Bir şiirinde Orhan Veli böyle söyler. Böyle tanımlar gurbetin zor yanını. Gurbetin tanımına da uygun bir mısradır. Eskiler gurbete yad el demişler, yabancı yer demek istemişler. Doğrudur. Gurbetçilik diye bir kavramımız vardır. Gurbetçi yurt dışını (Almancı) anlatırken, gurbetçilik yurt içini anlatır olmuş. Yani biz gurbetçilik yapıyoruz. Amasya’da mukim olmak, gurbetçi olmamıza neden oluyor. Otuz yıla yakındır Amasya’dayız. Seksenli ... Devamını Oku »

BENİM SİNEMALARIM

                  Film isimleri paylaşır, dostlarımın izlemesini isterim.Sinemaya düşkünlüğüm babadan miras, bizi alıp sinemaya götüren bir babaya sahiptim.İş parası karşılığı sinemaya gittiğimizi bilirim.Babam sinemacı Muzaffer’e selam gönderirdi, iş tamam.Biz “iyi,kötü,çirkin”i böyle izlemiştik.Elde ufuk gazozu, macunlu pasta, ver elini şehir sineması.Giresun’un en popüler sinemasıydı.Havası da vardı; bütün avangard,serüven,kovboy filmleri orada oynardı.Bu kadar film geçmişimden sonra, sadede gelelim.İnsan niye yedinci sanata aşıktır?Niye sinema ... Devamını Oku »

TÜRKÜ HİKAYESİ

Yaşar Küçük hocamın derlemesi “GADİROĞLU” Gadiroğlu, aslen Şalpazarı nın Kabasakal köyündendir. Gadiroğlu nun maceraları yaylacılık geleneği ile yakından ilgilidir. Başından geçenlerin çoğu yayla yollarında cereyan etmiştir. O yıllarda Beşikdüzü Uğuz köylüleri ile Eynesil’e bağlı Ören köylüleri arasında MERA kullanımı yüzünden anlaşmazlık vardır. Uğuzlular , Gadiroğlu nun nüfuzundan yararlanmak isterler. Örenliler, Uğuzluların bir tabancasını almıştır. Uğuzlular, tabancayı almak için Gadiroğlu nu ... Devamını Oku »

GİRESUN’UN ALBENİSİ

                  Bin dokuz yüz seksenden beri Giresun dışında yaşayan birisi olarak,yeşil Giresun’a olan düşkünlüğümün nedenlerini hep sorgulamışımdır.Acaba bizi bu kente meftun eden şey nedir?Niçin Giresun deyince içimiz kıpır kıpır olur?Aslında sorunun cevabı içinde gizlidir.Ahir ömrümüzün büyük bir kısmını Giresun’da geçirmememize rağmen,niçin Giresun sevgisi bizi bu kadar teslim almıştır?Cevap gayet  basittir:Biz gençliğimizi bize bahşeden şehre aşığız.Doğduğumuz günden başlayarak bize yarenlik ... Devamını Oku »

KİRLETİLMİŞ ÖLÜMLER KİTABI VE BÜYÜK TEFSİR

                  Değerli arkadaşım Selçuk Küpçük’ün şiir kitabının adı başlıktaki gibidir.Çok güzel şiir metinlerinin bulunduğu kitap,Palto yayınevinden çıkmıştır.Şiirin tadını bulduğum kitaptaki bir metin,beni ayrıca mesut etmiştir.Giresunlu Milli Mücadele kahramanı,Alişo dedemin komutanı Topal Osman’ı konu alan şiir.Topal Osman, hiç hak etmediği kirletilmiş bir ölümün kurbanı olmuş bir şahsiyettir.Sevgili Küpçük de onun güzel şahsına bir şiirle gönderme yapmıştır.Belki de ilk Topal Osman ... Devamını Oku »

HAMSİ KAVAĞA ÇIKTI

                  Giresun ‘da , gerçekleşmesi zor olanı ya da olmazı anlatmak için , yukarıdaki deyim kullanılır . İktidarın yerel seçim sınavı böyle oldu . 17 Aralıktan beri süre gelen ; kaset , montaj , bant vs . ne kadar bel altı yöntem varsa , bu seçimde denendi . İşin bir de yerli  cenahtan gelmesi , iktidarı tam bir şoka ... Devamını Oku »

YİĞİDİN HARMAN OLDUĞU YER : ALUCRA

                  Giresun ‘ un ilçeleri içeresinde en uzak noktalardan biri şirin Alucra ‘ dır . Orada doğmamama rağmen , insanını ve toprağını çok sevdiğim baba yurdudur . Sene de bir kere de olsa , ata yurdunu görmezsem psikolojim bozulur !Çalışkan , üretken , muhacir bir insan yapısına sahip olan Alucramız nüfusunun oranına göre , gurbete en çok insan veren ... Devamını Oku »

YENİLGİ YENİLGİ BÜYÜYEN BİR ZAFER VARDIR

    Basketbol İkinci Ligi yarı final serisinde 1-1 eşitliğin bulunduğu Yeşilgiresun-Trabzonspor eşleşmesinde üçüncü maç oynandı. Yeşilgiresun’un sahası 19 Eylül Spor Salonu’ndaki mücadele yenilgimizle sonuçlandı. Kazanan takım hem İkinci Lig finale yükselecek , hem de Beko Basketbol Ligi’ne çıkma şansı yakalayacaktı. Sonuçta olmadı ve Trabzonspor ‘a yenilerek Beko ligine çıkma  şansımızı kaybettik. Benim esas üzerinde duracağım , Trabzonlu dostların “spor ... Devamını Oku »

SPOR YAZAMAMANIN BURUKLUĞU

                     Bütün hayatı yazmak , okumak ve eğitimle geçmiş biri olarak , spor yazısı yazamamanın burukluğunu hep yaşamışımdır.Memleketimin güzel insanlarının spor sevdasını hep takdir etmişimdir. Giresunspor çevresinde ve yerel bazda çok güçlü olan bu aşkı yıllardır gurbette yaşayan biri olarak çok iyi gözlemliyorum.Giresunspor kafilesiyle seyahatlere can hıraş giden bir Giresun sevdalısı bir kitleyi konuşuyoruz. Akademik hayatımın  epey bir bölümü ... Devamını Oku »