Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: tarih

Etiket Arşivi: tarih

YAVAŞ KENT

                  Şehir üzerine kafa yoranların yavaş kent diye bir kavramı vardır. Belli hususiyetleri taşıyan yerlerin bu kavrama haiz olduğuna inanırım. Amasya, bu hususiyetlerin epey kısmını taşıyan  yaşanası bir şehirdir. Oldukça sakin, suç oranı düşük, dingin bir şehir olan Amasya yavaş kent olma özelliğini çoktan hak ediyor. Şehrin yavaş kent olma özelliğini birkaç bakımdan kaçırmasına üzülüyorum. Şehri yavaş kent yapan ... Devamını Oku »

BEŞİKTAŞ NASIL KURTULUR

Yılbaşı gecesi. Evdeyim ve yalnızım. İş olsun niyetine, âdet yerine gelsin diye TV’nu açmışım. Birileri eğleniyor, zıplıyorlar, sıçrıyorlar, mütemadi­yen gülüyorlar ve galiba marifetleriyle beni de güldürmek istiyorlar. Bakıyorum ama, gördüğüm çokşüpheli! Kulağıma bir takım acaip sesler geliyor, hiç anlamıyorum. Bir türkü olsa dinlerdim: “Bayram gelmiş neyime/Anam anam garibem/Kan damlar yüreğime/Anam anam garibem,” Bir Horyat da fena sayılmazdı: “Düşde gör / ... Devamını Oku »

TARİHSİZLİĞİMİZ TALİHSİZLİĞİMİZDİR

                     Tarih , insanoğlunun yaptığı ama, pek de kontrol edemediği bir sürecin adıdır. Gerçekleri kaydeden tarihin, olaylara tanıklığı da gerçekçi olacaktır. Tarih, şahit olduğu olayların esiri de olur.Dolayısıyla tarih; bir milletin hem vicdanı, hem de hem de hafızasıdır.Onun için inkar etmeye ve üzerinde oynamaya da gelmez.Osmanlıyı inkar etmek ve onu atası saymamak bir insanın yapacağı en büyük kötülük ... Devamını Oku »