Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / BUZ TUTTU ZAMAN

BUZ TUTTU ZAMAN

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ’ nun ölümünün üçüncü yılındayız . Onu rahmet ve minnetle anarken , ne kadar değerli politikacı ve vizyon adamı olduğunu şimdi anlıyoruz . Arıyoruz seni düşünen ve üşüyen adam. Muhsin Yazıcıoğlu bu toplumun vicdanıymış da , bizim haberimiz olmamış! Değerlerimizi kaybettikten sonra , onların kıymetini anlıyoruz . Ülkesi ve milleti için bu kadar çile çekmiş başka politikacımız var mıdır bilmiyorum? Rametli Menderes ve Özal ‘ dan sonra en çok vicdan sızlatan politikacı ölümü oldu .

25 mart iki bin dokuzda yine böyle bir mart kışında ve elim bir kazada kaybettiğimiz Muhsin başkan , adı gibi Muhsin bir adamdı . Kaza demeye dilim varmayan bir helikopter düşmesi sonucu kaybettiğimiz Muhsin Yazıcıoğlu , milliyetçi- muhafazakar kesimin gür sadasıydı . 28 şubatçı haydutların kentleri ve ülkeyi karabasanlarla kuşattıkları zaman : ” bu ülke ne İran, ne de Suriye olacak “diyebilecek kadar da ufuklu bir entelektüeldi . Peş peşe gelen garip oto kazaları ve en sonunda hazin bir helikopter düşüşü ! Bir politik önderin bu kadar ucuz bir kazaya kurban gitmesi ne acı ?

Toplumun büyük kesimi gibi , devlet aklı da artık kaza olmadığında hem fikir . Rahmetlinin ideolojik yanından ziyade gönül adamı olması beni çok etkilerdi . Tüm İslam ve  Müslüman âkıl gruplar onu severdi .Tarikatı , cemaati , politik olanı , sıradan vatandaşlar onun söylem ve ifade tarzındaki millî yapıya ya da  yapıcı üsluba hayrandı. Genelde çatık kaşlı , gülmez bilinen sağ vicdana karşılık ; gülen , mütebessim ve bilinçli milliyetçiliğe sahip bir yaşamın adamıydı . Milliyetçi söylemle İslamı mezcetmiş bir dava adamıydı . Hiç bir zaman onu kendimden uzak görmedim . O kadar işkence ve kötü muameleye rağmen devletinden ve milletin kopmayan bir anlayışın adamıydı.

Her ölüm erken ölümdür ama , erken gittin dar-ı bekaya büyük reis . Allah senin ve davanın takipçilerinin yolu açık etsin . Hakkı Öznur kardeşimiz çok çaplı bir antolojiyi onun yaşamına hasretmiş, ne güzel . Delikanlı ve sözünün eri bir kafa yapısı vardı rahmetlinin . Hep milletinin yanında olan karalara imza attı . İktidar fetişizmiyle değil , dava ve millet şuuruyla hareket etti . Mübah görmediği şeylere inadına sahip çıkmadı . Yanlış yapanı , ülkücü dahi olsa affetmedi ve onların yanlışlarına ortak olmadı . En az oy alan bir parti olsa da , partisinin kalabalık yanlışlara ortak olmasına göz yummadı.

muhsin_yazicioglunu_dualarimizla_yaad_ediyoruz_h1731

Dik duruşu ve inandıkları için , yalnız kalmayı ve doğruları söylemeyi bildi . İdare-i maslahat yapan bir politik lider değildi .Tüm sağ kulvarın vicdanı ve tüm inananların adamıydı . Her vicdanlı Müslüman-Türk onun şahsında kendini görürdü . Hesapkar ve sinsi bir kişilik de olmadı . İktidar sarhoşluğuna düşmeden , fikir adamı yetiştiren bir dava adamı oldu . Onun için kendi meşrebinden olmayan sessiz yığınlar , onu bugün onurla ve derinlikle anıyor . Nur içinde yatsın diyen sevenleri her yerde var.

Muhsin Yazıcıoğlu öfkesi ve ahlakı olan bir adamdı . Vatan hainleri , derin yapıdaki ergenekonik çeteler , kalpazan politikacı tipleri ondan hiç hazzetmedi . Onu ortadan kaldırmak için de her şeyi yaptılar . Allah Muhsin sıfatıyla onu cennetine atacaktır. Yirmi sekiz şubatın bin yıl sürecek denen faşizmini ilk faş eden odur . Onun için o çetelerin hedefi oldu. Şükür ki , çetelerle hesaplaşma sürüyor . Allah onları kahhar sıfatıyla cezalandırıyor. Kimse sağda solda ergenekonik göz yaşı dökerek rol yapmasın! Muhsin başkan , derin çetelere karşı mücadelede şehit düştü . Hrant Dink cinayeti sonrası , özeleştiri yaparak , tarlamızı çok sürenler olmuş diyecek kadar da vicdanlı bir aydındı . Allah onun mezarını sevenlerini aziz etsin.

Ne zaman Hacettepe’ye yolum düşse , Tacettin Dergahına uğrarım . Ruhuna bir Fatiha yollarım . Ne diyordu kendisi : ”Durun kapanmayın pencerelerim , güneşi kapatmayın. Beton çok soğuk üşüyorum.” Bu kadar çilekeş ve işkenceye uğramış vücut bile onu davasından alı koyamadı. Bizim ondan alacağımız çok insani dersler var . Vefa , dava , cefa , iman vb. kavramları onun yaşamından iyi özümsemeliyiz . Üstat sen çok üşüdün ama , sevenlerin seni rahmet ve minnetle anıyor. Rahat uyu .  Türk milleti vakur ve Müslümanlığıyla sana biraz daha yakın .Uzak ve yakın bütün tehlikelere karşı senin tavır ve edalarının takipçisi .Vesselam . Lillahil Fatiha .Yunus Emre’den bir ölüm şiiriyle bitirelim: “Vardım bunların katına baktım ecel heybetine / Nice yiğit muradına eremeyiben ölmüş yatar”

Dergi notu: Hüküm, Siyasi dergi, Gazete bayilerinde.

İsa Çolaker

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*