Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: türkçe

Etiket Arşivi: türkçe

NESRİN ÖĞRETMEN

Nesrin Hanım, diğerlerinden farklı bir öğretmendi. Sanki ders işlemez öğrencilerine oyun oynatır, bulmaca çözdürür, zevkli yarışmalar yaptırırdı. En çok da doğru cevabı bulma, yanlışları ayıklama yarışmaları yaptırırdı. Her öğrencisinde söz alma isteği uyandırır, her öğrencisini mutlaka dersin merkezine doğru çekerdi. Kız erkek, köylü kentli, iyi giyimli, kötü giyimli ayrımı yapmadan herkese yakın durmaya çalışırdı. Hatta köyden geldiği güneşte yanmış yüzünden, ... Devamını Oku »

EĞİTİM

                  Öğretmen Okullarından Eğitim Fakültelerine döndük, herşey bununla başladı. Ders muhtevası zengin, hoca kalitesi yüksek olan öğretmen okulları; Eğitim Fakültelerine nispetle aranır oldu. Eğİtim Fakülteleri, tıpkı liseler gibi, mevzuat ve müfredat yorgunu. 28 Şubat’ın karanlık ve faşizan günlerinde, sadece ortaokul öğretmeni yetiştirmek üzere formatlanan Eğitim Fakültelerinin ipi çekilmiş oldu!Oturmamış alan dersleri, eksik ders saatleri, talebenin entelektüel çıpasını düşürmüştür. Akademik ... Devamını Oku »

TÜRKÇEMİZİN GÜNCEL MESELELERİ

                  Türkçe düşünme ve yazma üzerine kafa yoranların , daha çok arkaik meselelere yoğunlaştığına şahit oluyoruz . Oysa Türkçemizin oldukça güncel ve yeni meseleleri de vardır . İşin içinden birisi olarak , bunları kabaca şöyle adlandırabiliriz : Söyleyiş , okuma , yazma , anlam , cümle bozuklukları ve bilgisayar dilinin yanlış kullanımı . Tüm bu meselelerin çözümü , yine ... Devamını Oku »

UYDURUKÇA KONUŞUYOR OLMAYALIM!

  Dilin milli kimlik ve yaşam meselesi olduğunu anladığımız zaman , irfan ve ihtişama kavuştuğumuz zaman olacaktır . İnternette gezinirken , Eczacıbaşı Topluluğu’nun ‘Uydurukça Konuşuyor Olmayalım!’ kampanyasını görene  kadar, uydurukçanın yaşamımızı nasıl alt üst ettiğini anlamamıştım . Derslerdeki kısır kelime kullanımını her daim edebi metinlere bağlar , sokağı ve iş alemini bu konuda pek ciddiye almazdım . Ne zaman ki ... Devamını Oku »

TÜRKÇE ÜZERİNE ÖNERİLER

                  Türkçenin günlük konuşmalarda doğru kullanılmadığını üzülerek görüyoruz. Dili doğru kullananlar olsa da , halkımızın okumaya karşı ilgisizliğine , medyanın dili yanlış kullanması da eklenince, Türkçeyi güzel konuşanların sayısı azalıyor. Böylece ortalama yüz iki yüz kelimeyle konuşulan , fakir bir dil ortaya çıkıyor. Oysa Türkçe zengin bir dil . Pratik de kullanılamayan bir dilin zenginliğinden de söz edilemez . ... Devamını Oku »

GÜN DOĞMASIN

Uyuma bu aksam sabah olmasın bu gece. Sabah olmasın can çekişen geceler. Gün doğmasın sensiz geçecek günlere. Gece diyorum bütün acılarımı, umutlarımı,sevgimin üstünü kapatırken en masum haliyle gece. Gün doğmasın diyorum işte ben alıştım geceler boyu sensizlikte seni düşlemeyi. Gece diyorum gece acılarım,umutlarımı,en masum anlarımı yani aşkımı anlayan tek masum yoldaşım. Bilsen geceler neler anlatır sevdalı gônüllere. Bilsen gece nasıl ... Devamını Oku »

SOKAĞIN DÜZELMEYEN DİLİ

                  Sokağın dili Türkçeyi teslim almış vaziyette . Çevreme edebiyatçı gözüyle baktığım zaman , neler görüyorum , neler ! İnsanı rahatsız edecek derecede bir dil kirliliği ve özensizlikle yaşıyoruz . Çoğunlukla umumi tuvalet afişlerinden, sokaklardaki ve apartman önlerindeki genel uyarı tabelalarından anladığımız kadarıyla , bazı kelimeler toplumca ısrarla öğrenilmemeye devam ediyor! Mesele kelimelerin yanlış kullanımıyla bitmiyor , bir de ... Devamını Oku »