Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / SAY SAY BİTMEZ

SAY SAY BİTMEZ

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                  Kutsal değerlerimize sövmek ,düşünce özgürlüğüyle açıklanır oldu.Ünlü Piyanistimiz Fazıl Say efendi ağza alınmayacak galiz metinlerle  tivit yapıp ya da redtivit yapacak , kutsal değerlerimize saydıracak ,biz müminler de sessiz kalacağız yok böyle bir şey.İnandığımız din; icat edilmiş, sıradan bir seküler dünya dini değildir.Dünyadaki üç kitaplı dinden biridir.Kutsala sövenlerin sövgüleri karşısında, özgürlük deyip geri mi çekileceğiz ? Kaldı ki, Fazıl Say efendi batıda yaşasaydı ve sıradan profan tarikat ya da dinlere saydırsaydı, nefret dili kullanmaktan ve bölücülük yapmaktan yine ceza alırdı. Kitaplı dinlerle alay ettin mi, katmerli ceza veriyorlar oralarda.

Bakalım Fazıl efendi piyano başında ne tür tivitler atmış. Ne küfürler atmış da, ceza almış ve bu cezaya konu olan metinler nelermiş? “Irmaklarindan şaraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her muminine iki huri vereceğim diyorsun, cenneti ala kerhane midir? Bilmem farkettiniz mi ama, nerde yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mudur ?”Ömer Hayyam’ın metinlerinden aşırma bir sövgü. Eğlenceci ve bir o kadar da hedonist dizeler Hayyam’ ın ki. Sövgülerin sonunda da araçsallaştırdığı rübainin yanında müminlere sövüyor. Metinde cennetle dalga geçilerek, üç dinin kutsalına en ağır benzetmeyi yapıyor ,inanmış insanlara “Allahçı” diyor.Tıpkı simitçi,sporcu gibi!Tam bir nefret dili.Bunu özgürlük diye sineye mi çekeceğiz, hayır.

Fazıl Say efendi, senin aydın saydırmalarına ve sövgü diline karşı koyacağız. Bu halk ve değerlerimiz sahipsiz değildir.Hayyam, rübaisinde cenneti nereye benzetiyorsa, sen oraya en çok gidenlerdensin sanırım? Müminin kendisine önerilen hurilerle, senin gittiğin yerlerdeki “soytarılar” aynı değil. Kimisi de senin yolundan giderek, halka göbek kaşıyanlar diyordu. Nasıl benim oyum çobanla aynı olur diyen mankenimsi kafa.Fazıl Say efendinin arkasında olduğunu söyleyenlere de bir çift sözüm var: Fazıl efendi, düşünce özgürlüğüne dayanarak nefret söylemi yapıyorsa,bu aşağılamalara biz sessiz mi kalacağız? Sanatçı olmak sövme kapısını açıyorsa, başka sanatçılar size söverse ne yapacağız?

Yeni icat edilmiş bir sanatçı dini mi kuruluyor? Bu dinin efendileri Fazıl efendi başkanlığında insanların kutsallarına sövme hakkını nerden buluyor. Hayyam’ın bu kirli dizelerini ne kadar da severmiş, bu sanat adamları? Hayyam’ın başka dizeleri yok mu ki? Niçin kusmuklu Hayyam dizelerine sarılıyorlar? Yani Hayyam’ ın dizelerini okumak, kutsallara sövme hakkı mı veriyor? Edepsiz bir edebiyat olur mu? Herkes hırsız da, bu arkadaşlar mı değil?  Şarapçı  mısra düzeneğiyle meşhur Hayyam’dan başka ozan mı yok? Var. Acaba Hayyam sövgüleri daha mı sahici? Bazıları dine ve kutsala sövmeyi ne kadar da seviyor. Halk kendilerine ve zihniyetlerine şamarı da yapıştırınca, başlıyorlar halka sövmeye. Koyun,aptal,geri zekalı halk muhabbeti! Halk koyunsa, kendileri de çoban ya da tilki mi?

Fazıl Say efendi ve avanesinin sövgüleri ilk değil, son da olmayacak gibi. Biz buradayız ve halkız. Anladıkları lisanla cevap vermeye ve yazmaya devam edeceğiz. Sövene elsiz ve dilsiz olmayacağız. Fazıl efendi müziğini yapmaya ve kendini geliştirmeye çabalasın.Toplumda yeterince sövgü kültürü var. Ağzı kusmaklı konuşma bir piyaniste yakışmıyor.Piyano narin ve ince bir ağız ister.Kalın bir üslup,bir piyaniste ve onun gibi bir  müzisyene yakışmıyor!Sanatçı topluma bir proje sunan ve her yaptığı toplumsal kurallara göre değerlendirilen insandır.Fazıl Say efendi, toplumun hangi yarasına merhem olmuş? Bu halka Nişantaşı,Cihangir,Etiler’den  bakmaktan başka ne yapmış?

Bu Türkiye toplumu kendine sövenleri ve saldıranları hiç affetmemiştir. Kendini adam yerine koyanları da hiç yalnız bırakmamıştır. İki baba adam, buna örnektir.Neşet ve Müslüm babalar.Fazıl efendi sen bu adamların neresine düşersin?Arabesk dinleyen haindir diyen de sendin? Sonra da özür diledin Müslüm babadan. Ağzını bir toplasan Fazıl Say efendi. Aydın söyleminde hain falan doğru laflar değil; “yavşak,kerhaneci…” hiç değil? Bu salyalı sözler senin seviyeni düşürür piyanist Fazıl Say efendi.Aldığın on ay cezaya bir insan olarak sevinemem!Gerekçeli kararda da, kitaplı dinlerin müntesiplerine sövülemez vurgusu var ve doğru.Sanatçı kutsal değil,insandır.Onun için,dine ve imana sövgülerine de sanatçı  diye ses çıkarmama olmaz.Kutsal olan değerlerdir.Şahıslar ve kimlikler kutsal değildir.

Biz eğlenceci(hedonist) bir ozanla değil, sufi ve dünyayı iyi kavramış bir gönül adamıyla bitirelim. Bakalım Yunus bu tip salon adamlarına ve Etiler müdavimlerine ne diyor:” Aşksızlara verme öğüt, / Öğüdünden alır değil. / Aşksız kişi hayvan olur, / Hayvan öğüt bilir değil.” Eyvaallah.

Günün sözü: Edepsizlikle şeref birleşemez.Hz.Ali

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*