Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: aforizma

Etiket Arşivi: aforizma

ÖZLÜ SÖZLER

“Aklın bağlamadığı dostluğu, akılsızlık kolayca çözebilir.” W. Shakespeare “Kurnazlık akıllılık değildir.” (Euripides) “Zor işler, akıl sahibi insanlar ile kolaylaşır.” (Zemahşeri) “Cömertlik, dostluğun özüdür.” (Oscar Wilde) “Düşmanının bilmesini istemediğin şeyi dostuna söyleme.” (Arthur Schhopenhaur) “Başkaları için kendinizi unutun, o zaman sizi de hatırlayacaklardır.” (Mihayloç Dostoyevski) “İnsan gençliğinde öğrenir, yaşlandığında anlar.” (Eschanbel) “Eğer kendinize inanıyorsanız diğer kimseler de size inanacaklardır.” (J. W. ... Devamını Oku »

ŞİİRİN ATLASINDA GEZERKEN

                  Şairlerin şiirlerini gezerken , sizi sürükleyen dizeler vardır . Şiir antolojilerini atlas olarak düşündüğünüz zaman , aklınızda kalan kalıcı dizeler vardır . Ben onlara tekerleme ya da aforizma olmuş (vecize )mısralar gözüyle bakarım . Mutlaka bir yere de not almışımdır . Ne zaman kullanacak olsam , şairin o dizeleri mutlaka aklıma düşer . Şairi o şiirlerinden hatırlarız desek ... Devamını Oku »

KELAMI KİBARLAR

** Susarak anlattıkların konuşarak anlattıklarından daha fazla ise, insan ilişkilerinde önemli bir ipucu yakalamışsın demektir. ** Bir insanın cesareti kaybedecek bir şeyi olmamasından kaynaklanıyorsa, o kişiden uzak durmalısın. ** Birine karşı duyduğumuz güvensizlik, diğer insanlarla olan ilişkilerimize de yansıyorsa; demek ki o kişi bize olması gerekenden daha fazla zarar vermiştir. ** Güzel bir söz söyle bana. Bilmiyor musun? Güzel bir ... Devamını Oku »