Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: gurbet

Etiket Arşivi: gurbet

BİLMEM BU GURBETLİK NE KADAR UZAR

                 Bir şiirinde Orhan Veli böyle söyler. Böyle tanımlar gurbetin zor yanını. Gurbetin tanımına da uygun bir mısradır. Eskiler gurbete yad el demişler, yabancı yer demek istemişler. Doğrudur. Gurbetçilik diye bir kavramımız vardır. Gurbetçi yurt dışını (Almancı) anlatırken, gurbetçilik yurt içini anlatır olmuş. Yani biz gurbetçilik yapıyoruz. Amasya’da mukim olmak, gurbetçi olmamıza neden oluyor. Otuz yıla yakındır Amasya’dayız. Seksenli ... Devamını Oku »

ŞİİR

Ay geçti, yıl döndü unuttu beni Üstüne adını yazdığım ağaç Açtın dertlerini kanattın beni Atında türküler düzdüğüm ağaç Sendeki yemişler böyle değildi. Dört yana haber saldığım kuşlar Yarı yolda unuttular haberi Kırık kanatlarla döndüler geri Artlarından bakıp kaldığım kuşlar Benim bildiğim kuşlar böyle değildi. Dilimce öterdi kuşlar dallarda Lügatta geçmezdi senin sözlerin Su gibi akardı adın dillerde Dediğini anlardım bütün ... Devamını Oku »

GURBETTE ÖMRÜM GEÇECEK

  Gurbette ömrüm geçecek, Bir daracık yerim de yok. Oturup derdim dökecek, Bir münasip yârim de yok. Uçtu genç şahanım, uçtu, Kaçarak deryayı geçti. Gönlüm bir güzele düştü, Sarf edecek malım da yok. Koyverin kuşu turnaya, Yârin durağın bulmaya. Soyundum derviş olmaya, Hırka ile şalım da yok. Karac’oğlan, dünya fâni, Toprak emer tatlı canı. Hastalandım, ilâç hani? Bir acısız ölüm ... Devamını Oku »