Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: isa çolaker

Etiket Arşivi: isa çolaker

AYRILIK

Ben nice ayrılıklar gördüm ömrümce Kuşlar gördüm; kırılmış kolu, kanadı Ayrı düşmüş sevdiğinden kuşlar gördüm Hiçbir ayrılık bana bu kadar komadı Ayrılığın bir ağrıdır vurur şakaklarımda Ve büyür gözlerimde bir okyanus kadar Derinden ses verir içimde bir tel Sonra birdenbire kırılır, kopar Yeryüzü çekilir altından ayaklarımın Geçer başıma çöken bir tavan gibi gökyüzü Durmadan çalınır kulaklarımda Şarkıların en hüzünlüsü Seni ... Devamını Oku »

ÖZEL BİR ADAM

                                                                                                 İsmet Özel böyle bir adamdır. Edebiyatımızın hususi ediplerinden birisidir. Bunu niçin söylüyorum? Solcuyken de böyle birisiydi, Müslümanken de ... Devamını Oku »

GENÇLER İÇİN YÜZ ESER

Gençler için Türk edebiyatında son 100 yılda yazılmış 100 eser seçkisi 1- Sait Faik Abasıyanık – Alemdağ’da Var Bir Yılan 2- Halide Edip Adıvar – Sinekli Bakkal 3- Gülten Akın – Kestim Kara Saçlarımı 4- Metin Altıok – Bir Acıya Kiracı 5- Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf 6- İhsan Oktay Anar – Suskunlar 7- Oğuz Atay – Korkuyu Beklerken 8- ... Devamını Oku »

ALEMDE BİR DEVİR DÖNÜYOR AMMA

              Aşık Seyrani Kayserilidir. Halk edebiyatımızın önemli şahsiyetlerindendir. Adıyla karıştırılan bir Seyrani daha vardır. Tıpkı Nesimiler gibi. Ona olan ilgim, eleştirel hicvi nedeniyledir. Şiirlerinde bu havayı görmek mümkündür. Yazının başlığı da onun böyle bir şirindendir. Asırlık bir zamandan sonra şairi var eden budur. Tam bir Anadolu aşığıdır. Çalıp söyleyen bir adamdır. Aşık tarzı kadar sosyal muhtevalı şiirleri de güzeldir. ... Devamını Oku »

BANA DERLER AŞIK SENİN NEYİN VAR?

  Merhum arkadaşım, kadim dostum Ozan Fedai Koç bir şiirinde böyle söyler. Senin neyin var kardeşim? Ozanlar, çalıp çığırdıklarıyla yaşayan adamlardır. Ozan Fedai de öyle oldu. Yazdı, söyledi, okudu ve gitti. Amansız hastalıktan kaybettiğimiz ozana rahmet diliyorum. Ozan Fedai sıkı bir Amasya dostuydu. Amasya’nın Sarımeşe köyündendi. Uzun yıllar yurtdışında yaşadı. Kültürel faaliyetlerini yurtiçi ve yurtdışında sürdürdü. İyi bir Anadolu ozanıydı. ... Devamını Oku »

SUYU GÖREN HİKAYELER

  Ömer Vural arkadaşım, Suyun Gördüğü adlı hikâye kitabını imzalı göndermiş. Var olsun. İmzalı kitapları ayrı bir yere koyarım. İmzalı kitapları satanları da anlamam. Mutat bir sınavdayım, Suyun Gördüğü hikayeleri okuyorum. Gerçekten başarılı ve akıcı metinler. Peş peşe seçilmiş hikayeler. Kitap bir solukta okunuyor. Su gibi akıp giden bir hikayeler örgüsü var. Ömer arkadaşımın sürükleyici bir anlatı dili var. Kuyumcu ... Devamını Oku »

OSMAN ÇEVİKSOY’UN ÖMRÜMÜZ GURBET ROMANINDA ALMANYA’YA GÖÇ

Prof. Dr. Nurullah Çetin Giriş: İkinci Dünya Savaşı’nda büyük bir yıkıma uğrayan Almanya, bu enkazdan gelişmiş, ilerlemiş, kalkınmış bir ülke olarak çıkabilmek için dışarıdan işçi gücüne ihtiyaç duymuş ve bu doğrultuda 30 Ekim 1961 tarihinde Federal Almanya Cumhuriyeti’nin başkenti Bonn’da Almanya – Türkiye İşgücü Antlaşması imzalanmış ve Türkiye’den çok sayıda vatandaşımız, Almanya’ya işçi olarak göç etmiştir. 1973 yılına gelindiğinde Almanya’daki ... Devamını Oku »

HEYKEL HİKAYESİNDEN MÜLHEM

                                                                                 Haldun Taner’in Kızıl Saçlı Amazon adlı hikâye kitabında, Heykel adlı bir öyküsü vardır. Öykü; bir şahsın evine bir heykel yaptırma serüvenini anlatır. İBB’ ye başvuran kahramanımızın ... Devamını Oku »

ÖĞRETMENDEN NE BEKLENİR

  Yıllarını eğitim öğretime vermiş birisi olarak,bu sorunun cevabının önemli olduğunu düşünürüm.Öğretmen gerçekten de,beklentilerin adamıdır.Toplum,çevre,devlet,birey sizden birşeyler bekler.Tecrübelerimin bana söylediği ya da toplumsal dinamiklerin bellettiği beklentilerin neler olduğuna birlikte bakalım.Gerçekten öğretmenden ne beklenir,öğretmen de bu beklentilere nasıl cevap verir?Öğretmen:Ulaşılabilir,nazik,merhametli,şeffaf,düşünceli ve kendisi olandır.Bunları azamî taşıyan biri öğretmenlik yolunda epey mesafe alır. Ulaşılamayan adamdan öğretmen olamaz.Nedir ulaşılma?Ulaşılan insan,bürokrasiye teslim olmamış adamdır.İyi bir ... Devamını Oku »

TÜRK EDEBİYATINDA EN BEĞENİLEN ŞİİRLER A-UZUN ŞİİRLER 1-İstiklal Marşı: Mehmet Akif 2- Sakarya Türküsü: Necip Fazıl Kısakürek 3-Zindandan Mehmet’e Mektup: Necip Fazıl Kısakürek 4-Çanakkale Şehitlerine: Mehmet Akif Ersoy 5-Bülbül: Mehmet Akif Ersoy 6-Zulmü Alkışlayamam: Mehmet Akif 7-Fetih Marşı: Arif Nihat Asya 8-Bayrak: Arif Nihat Asya 9-Naat: Arif Nihat Asya 10-Anadolu Gerçeği: Yavuz Bülent Bakiler 11-Sivas’ta Yoksul Çocuklar: Yavuz Bülent Bakiler ... Devamını Oku »