Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: tarık buğra

Etiket Arşivi: tarık buğra

HAYAT BÖYLEDİR İŞTE HİKAYE İNCELEMESİ

HAYAT BÖYLEDİR İŞTE Tren o istasyonda bir dakika duruyordu. Gelirken gece geçmiştik; bu sefer ikindiden epey sonraydı. Frenlerin gıcırtısı kesilmeden pencereyi açtım: ilerideki vagonlardan birisi­ne heybeli ve sepetli bir köylü bindi. Onun hayatını ve geldiği yeri bilmek is­terdim. Köy, birkaç kilometre ilerideki tepenin ardında olmalıydı. Bu, şu berbat yolun orada kayboluşundan belli… Lokomotifin yanında duran lâcivert elbiseli memur, su buharları ... Devamını Oku »

HAVUÇLU PİLAKİ MESELESİ HİKAYE İNCELEMESİ

HAVUÇLU PİLAV MESELESİ Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi. Karımı düşünmek istedim. Henüz kendi, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi… Ne yapmalı? ... Devamını Oku »

OĞLUMUZ

Karım. belirmeğe başlayan pencerenin önünde oturuyordu; bütün geceyi orada geçirmişti. – Sen hala yatmayacak mısın? dedim. Doğruldu. Kül rengi pencerenin önünde sadece bir gölgeden ibaretti. Fakat bu gölgede, beraber geçirdiğimiz yirmi küsür yılın her gününden bir şey vardı. – Ezan okunuyor, diye mırıldandı. Sesi bana hüzün verdi. Odamız bu dünyadan, duyguların erişemeyeceği kadar ötede gibiydi ve karım, Kur’anla, vadedilen saadetini, ... Devamını Oku »

HAVUÇLU PİLAV MESELESİ

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara gün pazar, başka türlü geçerdi. Karımı düşünmek istedim. Henüz kendi, güzeldi, şimdi akşam yemeğini hazırlamaya çalışıyor ve henüz mutfak işlerinden hoşlanıyordu. Epey çalışmama rağmen onu duygularımda canlandıramadım. Bu fena bir haldi… Ne yapmalı? Radyo’ya gittim uzun ... Devamını Oku »

KİTAPLAR ARASINDA

                  Ne zaman kitabî bir ortamda bulunsam , neler okumamızı istersiniz sorusuna muhatap olurum . Bu çetin soru , muhtevası itibarıyla hazırlık ister . Ayaküstü geçiştirilecek bir konu değildir . Kitap envanteri güçlü birisi olarak , okuduklarımı ve yazma kaynaklarımı paylaşmak isterim . Bazen derslerde küçük kitap listeleri paylaşsam da , iyi bir kitap okuma listesi henüz paylaşmamıştım . ... Devamını Oku »