Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: istiklal

Etiket Arşivi: istiklal

İDEALLERİN ADAMI OLMAK

  Mehmet Akif Ersoy idealleri olan bir şairimizdi. Onun idealleri, gençliğimizin yol gösterici ilkeleri olmuştur. Akif, sadece bir şair değildir. Aynı zamanda mütefekkir bir kişiliktir. Onu sadece şiirlerine hapsetmek, ilke ve ideallerini geçiştirmek olur. Dava adamı Akif, şair Akif’in devamı gibidir. Onun şiirlerini ve nesirlerini incelersek, satırarası fikirlerini de görmüş oluruz.Her Akif okuması, ayrı bir değerler dünyasına tanık olmamıza yol ... Devamını Oku »

İSTİKLAL MARŞI’NI GÜNCEL ŞARTLARDA HATIRLAMA

Prof. Dr. Nurullah Çetin Mehmet Akif Ersoy atamız, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” demişti. Bugün geldiğimiz noktada galiba İstiklal Marşı’nı bir harfini bile değiştirmeden, noktasına virgülüne dokunmadan olduğu gibi yeniden yazma gereği doğdu. Zira İstiklal Marşımız, anlam dünyası ve verdiği mesajlar bakımından güncelliğini korumaktadır. 1. Akif atamız: “Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; / Sönmeden yurdumun ... Devamını Oku »

SÖNMEDEN YURDUMUN ÜSTÜNDE TÜTEN EN SON OCAK

                  İstiklâlin ve istikbâlin şairi Mehmet Akif Ersoy , yukarıdaki başlığı ocak benzetmesiyle beraber aile yapısı için kullanmıştır . İstiklal marşının anlam yüklü veciz dizelerinden olan mısra , bana aile ve değerlerimiz konusunda ön ayak oldu . Ocak ,  devamlılığı önemli bir araçtır . Ocağa benzetilen aile kurumu da , savunulması ve sürdürülebilir olması çok önemli olan bir kurumdur ... Devamını Oku »

İSLAMIN VE İSTİKLALİN ŞAİRİ

                  Ömrü boyunca, ilmin ve irfanın kucağında bir “Asım nesli” yetişmesi için çalıştı . Tevazu içinde yaşadı , şöhretin seline kapılmadı . Onu oğluma ismini verecek kadar çok sevdim . Allah’tan başka kimseden korkmadı ve kimsenin önünde eğilmedi. Büyük milletin kahramanlık destanını o yazdı . “Çanakkale Harbi” ve “İstiklal mücadelesi”, anlamını onun mısralarında buldu. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, doğruluktan şaşmayan, ... Devamını Oku »