Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: kibir

Etiket Arşivi: kibir

KİBRİN MODERNLİĞİ YOKTUR

KİBRİN MODERNLİĞİ YOKTUR             Modern insanın kibirle imtihanı sürüyor. Kim makam sahibi olsa, koltuk onun altında yer değiştiriyor!Oysa koltuk nesne, insan öznedir. Makamını âli görmeyenler de mesele yok. Mesele, kibirden gözü kararan eziklerde. Kibrin nemenem bir şey olduğu şeytanda tezahür etmiştir.Habil Kabil olayında görülmüştür. İnsanoğlu kadim hadiselerden ders alsaydı, bugünkü kibir fetişleri olmazdı diye de düşünürüm. Adamın makama oturmasıyla, kibir ... Devamını Oku »

İHSANSIZ İNSAN

                  İhsansız insan,tehlikeli insandır.İhsan, güzellik ve iyilik yapmak olarak tanımlanabilir.Hz.Ali, insanı ihsan sahibi olarak görür.İyilik yapmayan ve güzellik düşünmeyenleri tehlikeli insan olarak görüyorum.Tehlike,yakın ve uzak olarak ikiye ayrılmasına rağmen,pratikte belirgin özelliklere sahiptir.Tehlikenin ve tehlikeli olanın belirgin ve açık özellikleri olduğunu düşünüyorum.Tehlikeli insan,bu özellikleriyle birlikte toplum düşmanıdır da.Tehlikeli insan,toplum düşmanı olduğu kadar,kendisini yetiştiremeyen insanlara da düşmandır.Onun için tehlikeli adam,kendine de ... Devamını Oku »

İNSANSIZ YAŞAMLAR

                  Kibir , şeytanın ana özelliklerinden biridir . Kibirli insanın yaşamı da insansızdır .İnsansız bir yaşamın adı olan kibir ,modern zamanlarda narsizmle birlikte gelişmektedir.Kendini aşırı seven insanın tekebbürlü hali , kibir belasını ortaya çıkarır . Allahın birinci düşmanları arasında da , kibirli insan vardır . Toplumda refah yükselmesi ,modern insanın kibrini artırmıştır . Tekil insan yaşamları da, kibri ve ... Devamını Oku »

HALKA DOKUNMA

  İnsan için politika yapan ve üretenlerin dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Kibir , tekebbür yapmama ve halka dokunma . Halka dokunmayı ben çok önemsiyorum. Halka dokunmadan anladığım şey , millete devlet kibri veya halk dalkavukluğu yapmadan , samimi ve içten yaklaşmadır. Halka dokunmanın tarihsel ve güzel örnekleri pek çoktur. Dokunma kelimesi burada samimiyet ve dostluk manasına bürünür . Halka ... Devamını Oku »