Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: naili

Etiket Arşivi: naili

KAYBOLAN HASLETLERİMİZ

                  Güzel hasletlerimiz vardı.Eskilerin tabiriyle,hasletlerimize hasret  duyar olduk.Özelimizin adı olan adab-ı muaşeret kurallarını arar olduk.Adab-ı muaşaret kurallarını anlatan kitap yazmamış olan millet, görgü kurallarını dizgeler halinde ve tabelalar yoluyla anlar oldu.Eski usul ve fıkıh kitaplarında temizlik ya da taharet bahisleri olmasına rağmen, etraflı bir haslet listesi yenilenmesine ihtiyacımız var.Çünkü çağdaş insan,kurallı ve disiplinli yaşayan insandır.Modern yaşamı daha rafine ve ... Devamını Oku »

AŞK İMİŞ HER NE VAR ALEMDE

                  Aşk hayatımızın her yanında. İstesek de istemesek de ondan kaçışımız yok. Aşk için dünya var olduğundan beri bir çok söz söyleniyor.Aşk üzerine binlerce dize yazılıyor .En ünlü bilgeler, en ünlü devlet adamları, hatta deliler, dahiler herkes aşk üzerine konuşmuş , söylemiş.Tüm bunları bir araya topladığınızda , her ne var alemde aşk imiş diyesiniz geliyor .Gerçekten de öyledir . ... Devamını Oku »

AH ŞU MISRALAR9

Sanman taleb-i devlet ü câh etmeğe geldik Biz âleme bir yâr için âh etmeğe geldik Avnî [Bizim bu âleme makam ve mevki ele geçirmek için geldiğimizi sanmayınız; bir Yâr için âh etmeğe geldik biz.   Yerin od etmedik kim vardır erbâb-ı mehabbette Semenderler gibi uşşâk da sükkân-ı âteşdir (Gönlünde sevgi bulunanlar ateşten uzak olmazlar; o kadar ki –efsâneye göre ateşte ... Devamını Oku »