Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: nedim

Etiket Arşivi: nedim

ŞEYHÜLMUHARRİRİN AHMET KABAKLI

                  Bazı insanlar vardır, ocak gibidir. Kurduğu Türk Edebiyatı dergisiyle insan yetiştiren bir adamdı Kabaklı. Yerli ve bir o kadar da milli duruşuyla, edebiyat camiasına hizmet etmiş vakıf bir kişilikti. Türk Edebiyatı dergisine yolu düşmeyen bir yerli yazarımız ya da şairimiz yoktur. Kurucusu ve banisi olduğu Türk Edebiyatı Vakfıyla da edebi dünyamıza epey eserler kazandırabilmiş bir kişiliktir. Bizim yaş ... Devamını Oku »

DİVAN EDEBİYATINDA MAZMUN

Mazmûn Mazmûn ‘mana, anlam, kavram’ demektir. Edebiyatta, bazı özel kavram ve düşüncelerin ifadesinde kullanılan klişeleşmiş söz ve anlatımlara denir. Kısaca bir şeyi, özelliklerini çağrıştırarak kelime grupları içinde gizlemektir. Divan edebiyatı bir mazmûnlar edebiyatıdır. İslâm edebiyatlarının ortak malı olan mazmunlar divan şiirine Fars edebiyatından girmiştir. Ancak İslâmlıktan önceki edebiyatımızda ve eski halk şiirlerimizde de zaman zaman mazmunlaşmış düşüncelere rastlanır. Mazmun, bir ... Devamını Oku »

GAZEL

Sînede evvel ne muhrik ârzûlar var idi Lebde ser-keş âhlar âteşli Hûlar var idi * Böyle bî-hâlet değildi gördüğüm sahrâ-yı aşk Anda mecnûn bîdler divâne cûlar var idi * Ben bu gün bir nev-bahâr-ı hüsn ü ân seyreyledim Tarf-ı destârında sünbül gibi mûlar var idi * Sen yine bir nev-niyâz âşık mı peydâ eyledin Kûyuna yer yer dökülmüş âb-ı rûlar ... Devamını Oku »

VARLIĞIN ESTETİK İŞARETİ LÂLE

                  Lale tüm zamanların edebiyatında estetik bir unsurdur. Soğanla yetişip, ilkbaharda çiçek açan zambakgillerden bir çiçektir.Medeniyetimizin çiçeklerinden biridir.Gülden sonra üzerinde çalışılan ve yetiştirilen en iyi çiçeklerimizden biridir.13.y.y.dan itibaren edebiyatımızın her aşamasında yer bulmuştur.Lale kelimesi  Allah lafzının harfleriyle yazılmakta ve sonuçta ebced olarak altı sayısını ele vermektedir.Onun bizim irfanımızdaki yeri bir başkadır.Üzerine yüzlerce metni inşa edilirken, aynı zamanda bir ... Devamını Oku »