Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: nuri pakdil

Etiket Arşivi: nuri pakdil

KUDÜS NEYİMİZ OLUR?

                  Kudüs sadece bir şehir değildir. İbrahimî dinlerin mekanı olan Kudüs, İslam’ın da savunma hattıdır. Orayı kimse savunmasa, biz savunmaya devam etmeliyiz. Haçlı seferlerinden beri saldırıya uğrayan Kudüs, İslam’ın hafızasıdır. Hafızasını koruyamayan, neyini muhafaza edecek? İslam’ın ilk kıblesi olan şehre Yahudi saldırısı devam ediyor. İsrail’e Kudüs’ü başkent yapmak, gerçekten de cehenneme kapı aralamaktır. Pagan dinlerin emrine verilecek bir Kudüs, ... Devamını Oku »

İSLAMCILIĞIN DİZİ HALİ

                  Yedi Güzel Adam dizisi,bir edebi dönem dizisi olarak televizyonda dönmeye devam ediyor.TRT’nin itibarlı ve sevilen dizisi olarak benim de ilgimi çekiyor.Her ne kadar edebi bir ekolü ve arkadaşlık gurubunu anlatıyor gibi gözükse de; dizi, yedi güzel insanın üstünden, İslamcı muhafazakar düşüncenin politik ve edebi evrimini anlatıyor.TRT’1’de ilgiyle izlenen dizi, Ahmet Tezcan gibi usta bir gazeteci tarafından senaryolaştırılmıştır. Bir ... Devamını Oku »

İNSANLIĞIN KANI

Bizim bunalımımız biraz da Avrupa’nın, biraz da Ortadoğu’nun bunalımı olmuştur. Avrupa, bizi bunalıma ittikten sonra, kendisi de bunalmaya başlamış, bizim bunalımımızla Avrupa’nın bunalımı toplanarak Ortadoğu’nun üstüne yıkılmıştır. Nasıl oldu bu? Hiçbir bağnazlığa kapılmadan, haktanırlıkla irdelemeliyiz tarihsel olguları, tarihsel devinimleri. Tarihsel olguların, çok derinlerde çalışan gizemli ‘güç’leri vardır, Osmanlı döneminden 1923 dönemine nasıl gelindiğini irdelemek zorundayız sürekli. Hiçbir köklü çözüme bizi ... Devamını Oku »