Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: okuma

Etiket Arşivi: okuma

2020-2021 ÖĞRETİM YILI OKUMA LİSTESİ

  1.TÜRK MİTOLOJİSİ DERSİ TÜRK EDEBİYATININ MİTOLOJİK KAYNAKLARI DERS KİTABI-AÖF YAY. ÖZKUL ÇOBANOĞLU BAŞKANLIĞINDA BİR GRUP YAZAR EDİTÖR:ÖMÜR CEYLAN   HACI BEKTAŞ VELİ, HARUN YILDIZ BEN DOĞURDUM ANAMI,MUSTAFA TATÇI   ……………………………………………… 2.TÜRK DİLİ1 DERSİ TÜRK DİLİ-AÖF YAY. HALUK AKALIN BAŞK.BİR GRUP YAZAR EDİTÖR:MUHSİN MACİT   BÜLBÜLÜM BAĞ GEZERİM, İSA ÇOLAKER OSMAN, AYFER TUNÇ   …………………………………………….. 3.HALK EDEBİYATI DERSİ HALK EDEBİYATINA ... Devamını Oku »

DENEME OKUMA NOTLARI

      GELDİK SAYILIR, İBRAHİM TENEKECİ 1.Sahipsiz tarlayı turnalar biçer. 2.Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır. 3.Hiç içtiğiniz suyu düşündünüz mü?Vakıa68 4.Bugün ağam sudan ucuz bakıyor.türkü 5.Osmanlı dikmiş, cumhuriyet koparmıştır. 7.”Geldim işte mevsim gibi kapına”.a.muhip dranas 8.Bereketli felaket, iyiliği kötülükle karşılamaktır. 9.Sonbahar> köhnebahar/ ilkbahar,>evvelbahar. 10.Başıda büyük kalmadı baba, bembaya olan saçlardan başka. 11.”Yolun sonuna ulaştık artık/güzel bir durum kıyısındayız.”ergün günçe 12.Duymak ... Devamını Oku »

2016-17 Yaz Dönemi kitap okuma listesi:

  Anlatma Teknikleri2:Yazma Eğitimi,Osman Gündüz-Tacettin Şimşek,Grafiker Yay. Deneme Yazmanın Temel Kuralları,Nigel Warburton,Alfa Yay. Yazı,İmge ve Gerçeklik,Rasim Özdenören,İz Yay. Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören,İz Yay. İşkenceci,Alev Alatlı,Everst Yay. Yazı Bilinci,Cemal Şakar, İz Yay. …………………………………………………………………………………………………….. Sözlü ve Yazılı Anlatım:Şerif Aktaş-Osman Gündüz,Akçağ Yay. Kilit,Mustafa Necati Sepetçioğlu,Yağmur Yay. Kuşlar Yasına Gider,Hasan Ali Toptaş,Everst Yay. Çıkmazdaki Edebiyat,Feridun Andaç,Erdem Yay. Neden Klasiklerimiz Yoktur?,D.Mehmet Doğan,Yazar Yay. Edebiyat ... Devamını Oku »

TÜRKÜN OKUMAYLA İMTİHANI

                Okuma ile arası iyi olan bir toplum değiliz ama , kitaplarıyla arası iyi olan biri olarak , bazı okuma önerileri olacak. Bunları anlatmaya çalışırken de nereden başlayacağımı bilemiyorum. Kitap okumanın biraz da kitaplıkla ilişkisi var diyebiliyorum. Evinde ya da ofrisinde labirentvari kitaplığı olan biri okumaya ve yazmaya kışkırtılmış demektir. Kendimi bildim bileli , bir kitaplık oluşturma kafam vardır. ... Devamını Oku »

OKUMANIN ÇOCUKÇASI

                  Amaç güzel ve doğru olduğu halde ,ona götüren yol da doğru değilse , çoğu zaman istediklerimizin tersiyle karşılaşırız. Çocuklarımıza kitap okutmak ve değer yüklemek de böyledir. Çocuğa okumayı sevdirmek ailede başlar. Yani evimizin ortamı , çocuğa kitabı okumayı sevdirecek şekilde yapılandırılmalıdır. Öncelikle ebeveynler kitap okumanın önemine ve pratiğine inanmalıdırlar. Kitap okumanın bir mecburiyet değil , değer olduğunu anlatmakla ... Devamını Oku »

İNSANI KİTABA ÇAĞIRMAK

                  Kitap okumanın zararlarını (!) yazmış birisi olarak , niye faydalarını yazmıyorsunuz diye epey eleştiri aldım! Kitap okumanın yararlarını da , başka bir bakış açısıyla ve tecrübelerimle yazmakta yarar  görüyorum. Okur tecrübesiyle ve ferdi bir zenginle yazmakta bir beis görmüyorum . Kitap okumak , ferdi tecessüse dayanan bir eylemin adıdır . Sokaktaki insan , kitap okumaya bir fiil olarak ... Devamını Oku »