Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: safahat

Etiket Arşivi: safahat

AKİFİN GÜÇ KAYNAĞINDAN BESLENEBİLMEK

Hayatı vahiyle inşa etmenin yakın dönemde canlı bir örneğini sunmuş olan Âkif’i sadece “İstiklal Marşı Şairi” olarak anmak onu yeterince anlamamak anlamına gelir. Esasen Âkif coşkulu bir “Kur’an Şairi” olup, yüksek sanatını zamanlar ve mekânlar üstü değerlerin en çetin şartlarda bile taviz vermeden hayata tatbik edilmesi gerektiğini haykırmış, bu inanç ve düşüncelerini fildişi kulesinden ürettiği kuru söylemlerle değil, derin sancılar ... Devamını Oku »

YAŞAMAK SANATTIR

                  Yaşamanın sanat olduğuna inananlardanım.Yaşam sanatı ayrı bir başlıktır.Dünyaya her gelen de yaşamamaktadır.Yaşamın sanat olduğunu anlamak için,eski sufilerin ve evliyaların hayatına bakmak da yeterlidir.Hayatı ıskalayanlar,yaşamanın sanat olduğunu bilmeyenlerdir.Dolu bir yaşamın ilkeleri ve doğruları vardır.Hiç bir yaşam ilkesiz ya da üslupsuz olmuyor.Yaşamanın sanat olduğunu keşfedenler,mizan ve ölçü üzerine yaşayanlardır.Serseri yaşamlardan sanat ve insanca bir duruş çıkmaz.Yaşamanın sanat olduğunu anlamak için,kendi ... Devamını Oku »

AKİF’İN ŞİİR YAZMA NEDENİ

Bana sor sevgili kâri’, sana ben söyleyeyim, Ne hüviyette şu karşında duran eş’ârım: Bir yığın söz ki samîmiyyeti ancak hüneri; Ne tasannu bilirim, çünkü, ne sanatkârım. Şi’r için “gözyaşı” derler; onu bilmem, yalnız, Aczimin giryesidir bence bütün âsârım! Ağlarım, ağlâtmam; hissederim, söyleyemem; Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzârım! Oku, şâyet sana bir hisli yürek lâzımsa; Oku, zîrâ onu yazdım, ... Devamını Oku »

AKİF GÖZÜYLE JAPONLAR

Sorunuz, şimdi, Japonlar da nasıl millettir? Onu tasvire zafer-yâb olamam, hayrettir! Şu kadar söyleyeyim: Din-i mübinin orada, Ruh-u feyyazı yayılmış, yalınız şekli: Buda. Siz gidin, saffet-i İslam’ı Japonlarda görün! O küçük boylu, büyük milletin efradı bugün, Müslümanlıktaki erkan-ı sıyanette ferid; Müslüman denmek için eksiği ancak tevhid. Doğruluk, ahde vefa, va’de sadakat, şefkat; Acizin hakkını i’laya samimi gayret; En ufak şeyle ... Devamını Oku »