Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: tdk

Etiket Arşivi: tdk

DİL MESELESİ

“Dil meselesi Gazi’nin yanlış yaptığı iki işten biridir. Ancak o müthiş gerçekçiliğiyle daha sonra yanlıştan dönmüştür. Fakat sonra gelenler sanki o bu işten vazgeçmemiş gibi kaldığı yerden devam ettiler. Ben ilkokulun üçüncü sınıfındayken ilk önce Osmanlıca-Türkçe kılavuz geldi. Bundan sonra böyle bir dil konuşulacak denildi. Biz ufacık çocuklar bu işi alaya aldık. O zaman Cumhuriyet Halk Partisi diyecek yerde ‘Kamul ... Devamını Oku »

İMLA KILAVUZUNUN HİKAYESİ

  Yıllardır okuttuğumuz imla kılavuzunun hikayesi,dilimizin yaşadığı karmaşanın hikayesi olsa gerek.Sık sık salık verdiğim kılavuzun hikayesini gördüğümüz zaman, dilin ne kadar kendine has şartları olduğunu bir kere daha anlıyoruz.TDK İmla Kılavuzunun dilimize katkısını inkar edemeyiz ama,kılavuzun ilk çalışmalarını okuduğumuz zaman,yozlaşmanın vardığı yeri de görmüş oluruz.İmla kılavuzunun yol göstericiliğinde yaşamamız gereken kültürel hazzı,bize çok görenlerin ne yapmak istediğini anlamak için,uzağa gitmeye ... Devamını Oku »

SOKAĞIN DÜZELMEYEN DİLİ

                  Sokağın dili Türkçeyi teslim almış vaziyette . Çevreme edebiyatçı gözüyle baktığım zaman , neler görüyorum , neler ! İnsanı rahatsız edecek derecede bir dil kirliliği ve özensizlikle yaşıyoruz . Çoğunlukla umumi tuvalet afişlerinden, sokaklardaki ve apartman önlerindeki genel uyarı tabelalarından anladığımız kadarıyla , bazı kelimeler toplumca ısrarla öğrenilmemeye devam ediyor! Mesele kelimelerin yanlış kullanımıyla bitmiyor , bir de ... Devamını Oku »