Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: nihad sami banarlı

Etiket Arşivi: nihad sami banarlı

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ

Çanakkale savaşı, çelik kütlelerle tokuşan çıplak kuvvet ve îmân’ın çeliğe boyun eğdirdiği savaştır. Zafer, Türk askerinin, tek başına, birleşmiş Avrupa, hattâ dünyâ ordu ve donanmasını bir arada yenmesindedir. Gerçi Mehmetçik, zaferin bu türlüsüne, Anadolu’da Haçlı ordularını yendiği asırlardan beri alışmıştır. Osmanlı devrinde, Murâd-ı Hüdâvendigâr kumandasındaki Türk ordusu da, umûmî Balkan savaşlarına, Sırp sındığı ve Kosova’da zamanın bu çeşit ordularını yenerek ... Devamını Oku »

ATA,HOCA,ÖĞRETMEN

Eski ve muhterem bir muallim arkadaşım : “Gençliğimde filân şehirde hocalık yapıyordum, fakat sokağa çıkmaya utanırdım. Çünkü şehir halkı, hocayım diye, geçtiğim her yerde beni ayağa kalkarak selâmlardı. Büyüklerin bu hürmet dolu selâmları esâsen çok terbiyeli olan çocukların ve gençlerin üzerinde derin tesir bırakır; küçük, büyük, herkesten gördüğüm saygı, beni hocalığın sevgisi, şevki ve gurûruyla doldururdu.” diye konuştu. Yalnız Allah’ın ... Devamını Oku »

BİR ŞEY YAP GÜZEL OLSUN

                  Sınanmış ve okuduğum kitapları tavsiye etmek kadar sevdiğim bir şey yoktur . Okunmuş bir kitap , denenmiş samimi dost gibidir . Genelde kitap eklerinden ve dostlardan salık verilen kitapları okumak ve önermek gibi bir yöntemin sahibiyim . Ne zaman bu kuralı ihmal etsem , yanlış yollara ve kitaplara yolum düşer ! Onun için tavsiye ettiğimiz kitapların vebali olduğunu ... Devamını Oku »

TÜRKÇE ÜZERİNE ÖNERİLER

                  Türkçenin günlük konuşmalarda doğru kullanılmadığını üzülerek görüyoruz. Dili doğru kullananlar olsa da , halkımızın okumaya karşı ilgisizliğine , medyanın dili yanlış kullanması da eklenince, Türkçeyi güzel konuşanların sayısı azalıyor. Böylece ortalama yüz iki yüz kelimeyle konuşulan , fakir bir dil ortaya çıkıyor. Oysa Türkçe zengin bir dil . Pratik de kullanılamayan bir dilin zenginliğinden de söz edilemez . ... Devamını Oku »