Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: tarikat

Etiket Arşivi: tarikat

SIRLARA ERMİŞ ESRAR DEDE

                  Osmanlı mutasavvıf ve tezkire yazarı. 1748’de İstanbul Sütlüce’de doğdu. Asıl adı Mehmet’tir. Küçük yaşından itibaren tasavvuf muhitinde yaşadı. İyi bir tahsil gördü; Arabî, Fârisî, Lâtince ve İtalyanca öğrendi. Mevlevîliğe intisap etmesinden önceki hayatı bilinmemektedir. Şeyh Gâlip’in Galata Mevlevihânesine girdi. Hocasının terbiyesi altında yetişerek “Dede”liğe yükseldi. Esrar Dede, güzel huyu, edep ve olgunluğu ile kısa zamanda kendisini hocasına sevdirdi, ... Devamını Oku »

DOST

  Dilerse gözümü giryân iden dost Dilerse bağrımı biryân iden dost Dilerse hâk ile yeksân iden dost Dilerse lûtf ile ihsân iden dost Dilerse gönlümü handân eyleyen Dilerse cânımı cânân eyleyen Dilerse sırrımı ayân eyleyen Dilerse damlayı ummân iden dost Dilerse su gibi akıp çağlatan Dilerse yel gibi esip söyleten Dilerse firkâte salıp ağlatan Dilerse vaslını âsân iden dost Dilerse ... Devamını Oku »

MERDİVENALTI MÜSLÜMAN

                  Genelde İslamı,özelde müslümanlığı vuran bir pratikle karşı karşıyayız.İslamı yaşama geçirmeye çalışan müslüman tayfa,onu kendi seküler şartlarına uydurmaya çalışıyor.Bu da ortaya merdivenaltı müslümanı ortaya çıkarıyor.Politik arenada yaşadığımız son olaylar,benim merdivenaltı tabirimi doğrular niteliktedir.Eline mikrofon alan,televizyonu araçsallaştıran,kendine müslüman bencil tipler, İslamı ve müslümanlığı tehdit eder hale gelmiştir.Merdivenaltı müslüman,artık İslamın güncel meselesi olmuştur.Bu müslümanlık; oldukça hoyrat,tehditkar,zavallı,kuralsız,inorganik, bir o kadar da gözü ... Devamını Oku »