Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / SELAM OLSUN

SELAM OLSUN

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Selam olsun. Allahın sıfatına muhatap olanlara selam olsun. Selamın hürmetine ve güzelliğine inanırım. Neye selam edersek, selam ettiğimiz kadar mutlu oluruz. Kuranda en çok kullanılan kelimelerden birisi de selamdır. Ayetlerin başında, yemin bahsinde geçen selam böyledir. Bize selam eden Rabbimize de şükürler olsun. Güzel selam veren, selim adamlara da selam olsun. Selamın çevre anlamı ve dünyası da o kadar geniştir ki, onu ancak veren bilir. Selamsız, sabahsız geçene selam yok diyen şair gönlü ne kadar haklıdır. Bakalım selam nelere kadirmiş!

Nahl suresi 32.ayette; “selam olsun ölümü güzel olanlara” diyen Rabbimiz, ölümün güzel ve imanlı olanına atıf yapar. Ben de güzel ölüme inananlardanım. Alimin ölümü böyledir mesela. Orhan Okay Hoca, Cahit Çollak dost böyle selim olarak öldüler. Ruhları şad olsun. İlim yolunda yitirdiklerimiz ölenler değil, ilmiyle can verenlerdir. Onların tenleri ölür, canları değil. Mevlana yaşıyorsa, ilmiyle yaşamaktadır. Onun için ölümsüzler, eserleriyle yaşayanlardır. Güzel ölüm de budur. Hayır hasenatla yaşayanlar da ölümsüzdür. Vakıf insanlar da ölümsüzdür. Şehadete yürüyen Ömer Halis Demir, Fethi Sekin de ölümsüzdür. Çünkü şehitlik de güzel ölümdür. Biz onların şehadetine şahidiz. Sen kabul eyle Rabbim.

“Selam olsun cahillerden yüz çevirenlere” diyen Rabbim, Kasas suresi 55. ayette bilgiye ve ilme önem gösterenlere selam etmektedir. Cahil insan selam sabah bilmez. Çünkü onda değişim, okuma, etkileşim yoktur. Rabbinin kitabını okumayan, nasıl selamına muhatap olsun. Kuranı, hadisi okursak onun eserlerine muhatap olabiliriz. İlmin vekaleti yoktur. Selamına muhatap olduğumuz Rabbbim bizi ilmine muhatap etsin. İlim sıfatının sahibi, bizi ilmine ortak etmiştir. Biz ilmi aramakla ve türetmekle mükellefiz. Cahille arkadaşlıktan pek hayır görmedim. Üç dakikada yaklaştığım cahilden, yakamı üç yılda kurtardım. Çünkü cahil bulaşıktır. Vefasız,çıkarcı,hesapçı cahilden adam da olmuyor. Modern insan okumuş cahillerle de mücadele ediyor. Ben bildim diye kitap yüklü merkeplerden de uzak duralım.

Ahirette selama muhatap olacak Allah dostu müminler vardır. Yasin suresi 58. ayetteki müminler bunlardır: “ selam olsun ahirette Allahın selam verdiği müminlere” diyen Rabbimizin kullarından olmak zor mudur? Hayır. Yeter ki muhatabınız Tanrı olsun. Allah vaadinde durandır. Dünyada iyi işler yapan Müslümanlar, ahirette Allahın selamı ve rahmetine muhatap olacak selamlık adamlardır. Selamın ontolijik bir anlamı olduğunu saydığım ayetlerden anlıyoruz. Biz bu selamın tarafıyız. Muhatabımız olan Allahı gücendirmeyelim. Selam edelim, selam verelim, aleykümselam diyelim. Nerdeyse yemin gibi selama muhatap oluyoruz. Selamsız bandosu gibi olmayalım. Selam olsun cümlesini çok sevdiğim için bu yazıyı kaleme alıyorum. Selam sahipleri için selam, varlık meselesidir. Varlığımızın işareti olan selamı yaymakla mükellefiz.

Ahirette Rabbine kavuşmayı şeb-i aruz sayan bir ecdadımız var. Onların razı olduğu bir nesil olmak için, “ selam olsun ahirette Rahmana kavuşacaklara” diyen Rabbimize muhatap olmak için çalışmalıyız. Ahzab suresi 44.ayette böyle buyuran Rabbimiz, bize taahhüt ettiklerini verecek güçtedir. Sözüne selamla başlayan Rabbimiz her sözüne şahittir. İnsana benzemeyen Rabbimiz, kullarına vaadini tutacaktır. Yeter ki biz, kıblemiz ve işimizde daim olalım.Selamla bizi şahit tutan Rabbimiz, sözünün eri müslümana Rahmet edecektir. Dünyayı iyilikle, güzellikle, merhametle, adaletle inşa ettiğimiz zaman, Allahın ahretteki rahmetine nail olacağımızı düşünüyorum. Eserin sahibi, dünyalı insanına sahip çıkacaktır. Buradaki selam ahreti ve dünyayı kapsayan bir haldir. Biz ibadet, itaat, itikatta yanlış yapmazsak sorun yok.

Selamına güvendiğimiz Rabbim, başka ayetlerle konuşmaya ve mesaj vermeye devam etmektedir. Bizim muhatabımız Kuran ve sünnetse, mesele yok. Ben ayet ve hadisi taraf bilirim. Kim bunlara düşman, ben onlara asiyim. Bu kadar basit. Ne diyor Rabbim: “ Selam olsun, dünyadayken Allaha asî olmayan kullarına” Meryem suresi 14-15 böyle buyuran Allahım bizi itirazımızda yalnız ve tekil bırakmasın. Çünkü zalimler bayağı tantanalı ve acımasız geliyor! Allaha asi olmak çok basitleşmiştir. Faiz helal, zina basit, her şey kârdır diyen kapitalist Müslüman Allaha isyan halindedir. Allah düşmanlarına asî olması gereken mümin, Allah dostlarına kumpas çeker hale gelmiştir. Halkına kurşun sıkan fetöşler de böyledir. Sureti haktan görünüp Allaha isyan etmiş tağutlardır. Allaha isyan edene itaat yoktur. Bunu kendimize yol bildik.

Selam üzerine kurduğumuz yazımızı, yine bir selam güzelliğiyle bitirelim. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “selam olsun” şiirinden bir bölümle; kurda, kuşa, insana, kullarına selam ederim : “Uzak, çok uzağız şimdi ışıktan,/Çocuk sesinden, gül ve sarmaşıktan,/Dönmeyen gemiler olduk açıktan,/Adımızı soran, arayan var mı?…” Öteden selam eden, Rahmana kavuşmuş, yüce gönüllü şaire selam olsun. Aldık selamını sevgili Tanpınar. Rahat uyu. Dünya bildiğin gibi, selamsız adam çok ama, Selamın sahibi de bizi biliyor.Aleyküm selam usta.

İSA ÇOLAKER

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*