Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / USLU GEZ KİM SENİ KAMİLLER SEVE

USLU GEZ KİM SENİ KAMİLLER SEVE

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Arkadaşlık, üzerine çok yazılan ve konuşulan konulardan birisidir. Arkadaşlığın kalıcı olanı da, kurallarla neşet eder. Yani iyi arkadaşlık ve dostluk, şartlara bağlıdır. Bu şartları bilmeden, arkadaşlığın zeminini kuramayız. Çokları, arkadaşlık konusunda karamsar. Oysa arkadaşlık, sahici ilkeler ister.İyi insan da, bu şartları oluşturan ve yaşama geçirendir. Salgın günleri, arkadaşlık ve dostluğun sınandığı günler oldu. Onun için iyi arkadaşlığın ve dostluğun, asgari şartlarını konuşmakta yarar var. Arkadaşlık da salgın gibi bulaşıcıdır. Onun için, siz iyi bir arkadaş olursanız, diğerleri sizin şartlarınıza teslim olur.Şimdi iyi arkadaşlığın şartlarını tesis etmeye çalışalım.

Arkadaşlığın birincil şartların birisi, zamanın iyi kullanılmasıdır. Tanpınar sözlüğünün ana kelimelerinden birisi olan zaman, çoğu arkadaşlıların ana zemin unsurlarındandır.İyi zamanda ya da seçemediğiniz anlarda kurulan dostluklar, gayet de kalıcı oluyor. Zaman her şeyin ilacı diyen büyükler, aslında sabır ve akla gönderme yapmışlardır.Akıllı arkadaş, zamanı iyi kullanandır.Sözünde ve saatinde iş yapan insan, iyi arkadaşlıklar kurar.Vakte kayıtsız adamların, iyi arkadaşlıları ve söz akti yoktur.İyi arkadaş, kendini zamana karşı kayıtlayandır.Sözün eri adam, iyi arkadaşlıklar kurar.Sözünün eri adam, adab-ı muaşeret kurallarına da uymuş olur.Demek ki zaman, aynı anda adamlık meselesi de oluyor.Zamanı iyi ve tasarruflu kullanan adamları seviyorum. Boş zaman kavramını da reddediyorum.Ademin boş zamanı değil, doldurmadığı zaman vardır. Zamanı kullanamayan adamdan, eksik bir şahsiyet olur.

Arkadaşlığı temin eden mekanlar da vardır. İyi mekanlar, sıkı arkadaşlıklara kapı aralar.Kötü bir mekan tasavvuru, sizi yanlış alemlere savurur.Kıraathane, kütüphane, ev, cami, doğa iyi bir mekan unsurlarıdır.Mekan, bizi mekin yapar. İyi bir oturma ortamı, insanı güvenli kılar.Orada da iyi arkadaşlar edinirisiniz.Sahabeler mekin adamlardı.İyi, oturaklı, güvenilir adamlardı. Demek ki, iyi mekan sizi mekin kılıyor.Çevreniz iyi adamlarla kuşatılıyor. Kötü mekandan etkilenmemek mümkün değildir.Mesela, kahvehaneler mekin yerler değildir.Ayartıcı ve zaman öldürücü yerlerdir.İnternet cafeler de öyle!Tekin yerler değildir.Levnî der ki:”Irzıyla varamaz eşkiya eve/uslu gez kim seni kamiller seve” Evet, eşkiya evine bile ulaşamaz.Tekin adamlar olmadıkları için, hasımları onları izler!Sen tekin ve uslu adam olursan, seni olgun insanlar sever diyor.Yani arkadaşın ve yoldaşın da, uslu olsun diyor.

Arkadaşlık biraz da imkan meselesidir.İmkanı az adamlar, saldırganlığa tevessül eder. Çünkü ekonomik sıkıntılar, bazı insanları örseler.Şükür ve sabır da yoksa, yandı gülüm keten helvası.Mümkünse, imkanı olan insanlarla arkadaşlık yapalım.İmkansızlık, zordur;insanı da yorar, arkadaşını da ezer.Onun için, arkadaşın iyisi tasadduk edendir.Arkadaş;İnfak, irşat, ittifak edendir. Arkadaşlık, kolektif akıl gerektirir.Arkadaşlığın hemhal olma olduğunu unutmayalım.Derdini dinleyen ve çözüm üreten arkadaştır. Bu da imkan meselesidir.İmkanı olmayanın mümküne dönmesi zordur.Sürekli mazeret üreten bir arkadaşlık, hesabi bir ortaklıktır. O da çabuk bozulur.Sizi banka gibi görenden arkadaş değil, şirket ortağı olur! O da sıkıntılı olur.Yoldaş olduklarınızın hasbi adamlar olmasına dikkat ediniz.Hesapsız seven, iyi bir arkadaştır.Bugünkü arkadaşlıklar, aşırı beklentiye dayalı ve sıkıntılıdır.Yüksek beklenti, arkadaşlık ruhunu zehirler.İmkanı mümkün kılmaz.

İhvan ya da kardeşlik hukuku, iyi bir arkadaşlığa kapı açar.Arkadaşlık, yoldaşlık sıkıntısı yaşayan modern insan, aslında arkadaşlığın da köküne kibrit çakıyor. Hiç arkadaşlık kuramayan, kendini kapatmış bir gençlik, salgını erkene çekmiş oldu.Çünkü evden çıkmayan bireyler görmeye başlamıştık. Güvensiz bir ortam oluşmuştu. Babana bile güvenmeyeceksin durumuna gelmiştik. Dilerim bu kapanmadan , geri çekilmeden, mesafeden ders çıkarmış oluruz. Çünkü arkadaşlık:Zaman, mekan, imkan ve kardeşlik meselesidir. hepsini topa tutan bir anlayışa doğru evriliyoruz, dilerim salgın bizi akletmeye yöneltir.İyi arkadaşlıklar, dostluklar, haldaşlıklar biraz da, böyle sıkıntılardan sonra daha iyi kurulur diye düşünüyorum.

Eskiler; evvel refik, bade’l tarik demişler.Önce arkadaş, sonra yol ve yolculuk demeye çalışmışlar. Biraz da doğrudur. Sınanmış arkadaşlılar; yol, alışveriş,seyahatle ortaya çıkmıyor mu? Evet.Borç verdiğiniz, alışveriş yaptığınız adem, sizin azılı düşmanınız haline geliyor.Neymiş, mesele sadece ekonomi değilmiş!Biraz da ahlak inşası lazımmış. Yani ahlaklı olmayan adamla, arkadaşlık da kurulmuyormuş!Kısaca toparlarsak, arkadaşlığın koşulları ağır ve sorumluluk istiyor.Ziya Paşa, arkadaşlıkta incinmemenin asgari şartlarını yıllar önce söylemiş, bizden anımsatması:” incinmemek istersen eğer mülk-i fenada/bir kimseyi incitmemeğe hasr-ı meram et.” Evet, insanlarla iyi arkadaşlıklar kuralım, kimseye de kötülük yapmayalım. İyi arkadaş ve dostluk kurmanın kısa yolu buradan geçiyor.Günümüz insanı çok nazlı ve istekleri bitmiyor.Arkadaşınız ve yoldaşlarınız iyi olsun dileklerimle, yanıltmayan arkadaşlıklar temenni ederim.

isa çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*