Son Haberler
Anasayfa / Genel / DERDİ OLAN OKUR

DERDİ OLAN OKUR

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

50. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri üniversitemizde kutlanıyor. Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden İsa Çolaker ”Okur Çeşitleri ve Kütüphaneler” başlıklı konferansıyla kitapseverle buluştu. Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleşen konferansı Eğitim Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere’nin yanı sıra akademik, idari personel ve kalabalık bir öğrenci topluluğu izledi.

isa__olakerrrrr

”İyi okur; kötü okur ve engeller; kitap okuma ortamı nasıl oluşturulur? Kitap okurunu yoran şehir efsaneleri nelerdir?” gibi başlıklar altında bir konferans veren Çolaker ”Evimizin her tarafına kitap serpiştirelim. Çocuğumuzu kütüphanelere götürelim. Öğrencilerimizi yeni kitaplarla tanıştıralım.” mesajıyla başladığı sunumunda ”Bol bol okuyun. Okumayı terk etmeyin. Derdi olan insan okur. Derdi olmayan da okuyarak dert sahibi olur. Asıl mesele bir derdimizin olmasıdır. Okuyacağınız her kitap size ve yaşamınıza dram, heyecan, biraz da fantezi katar, bunun nesi kötü?” sözleriyle sürdürdü.

Boş Zamanda Kitap Okunmaz!

Okuma konusunda sicilimizin bozuk olmasında televizyonun rolünün büyük olduğunu ifade eden Çolaker, ”Niçin çok televizyon izliyoruz sorusunun cevabı da kültürümüzde gizli. Sözlü bir gelenekten geliyoruz. Sözlü geleneğin hazır cevaplılığı insanı dinlemeye ve konuşmaya yöneltiyor. Az okur çok televizyon izler. Kitap okumak bir yaşama biçimidir, boş zamanda kitap okunmaz!” dedi.

Kitabın Yalnızlığını Ancak Okur Giderir

”Kitaplı bir oturma odası ve beni izleyen okunmayı bekleyen yüzlerce kitap hayal etmişimdir. Kitabın yalnızlığını ancak okur giderir. Okumayla imtihanımızın önemli araçlarından olan kitabın hayatımızda daha çok yer kaplaması için her yerde her ortamda kitaplar bulundurmalıyız. Kitap toplama ve kitap yardımı kampanyalarına omuz çıkmalıyız.” ifadelerini kullanan Çolaker sözlerini ”Kitaba ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir ortamda kitapla ve okumayla imtihanımız dilerim iyi olur. ” cümlesiyle bitirdi.

Konferans, Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere’nin Öğretim Görevlisi İsa Çolaker’e çiçek takdiminin ardından son buldu.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*