Son Haberler
Anasayfa / misafir kalemler / DİN SADECE NAMAZ MIDIR ?

DİN SADECE NAMAZ MIDIR ?

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Din, sadece namaz midir? Bazılarından duyuyoruz : Deniliyor ki , namazinizi kılın başka işlere karismayin, namazli niyazli adamsın git evinde rahat otur. Neden; din sadece namaza mi hapsedilmiş, din bu kadar basit bir mekanizma midir? Halbuki Allah (c.c) kitabinda ticaretten de bahseder , siyasi konulardan bahseder, barış koşullarından, savaş kosullarindan, iyi insandan, kötü insandan da… Böyle diyenler , dini namaza hapsetmek isteyenlerdir.

Evet doğrudur , din namazla miraca çıkar ama , bu en yüksek en ulvi bir makamdir. Yani namazi en derinde yaşayan insan içtimai (sosyal) hayatinda da , uhrevi hayatinda da nirvanaya cikacaktir. Diyebilirsiniz bunca namaz kilan var ve neden biz böyle insanlar göremiyoruz ? Evet , namaz kılan çok ama ,  namazi kalpten kilan az olduğundan kaynaklanan bir mesele bu bence. Namaz dinin bir nüvesi(çekirdeği)dir. Yani koca bir ağacı oluşturan çekirdektir. Çekirdek sulanip bakim yapilirsa , ağaç olur meyve verir. Böylece  namazı besleyen kişi , tüm hayatını sıratı müstakim bir şekilde yaşar.

Bu açıdan namaz ;sosyal, siyasal, kişisel, ticari tüm alanlara nüfuz eder diyorum. Ama işte din tüm alanlarda var olmalı. Çünkü bu dünyayı yaratan, en küçük atomdan koca galaksileri yaratan birinin gonderdigi emirler sadece namazla sınırlı olamaz, olmamali. O gönderdiği kitapta yarattığı her şeye , her konuya deginir, bizi uyarır. Efendimiz (s.a.v) kitabullahta kendini bulmuştur. O (s.a.v) kitabullahtan aldığı derslerle tüm hayatını sekillendirmis ve bunları ders vermiştir. Savaşa da katılmış, Çoban da olmuş, halkin sorunlarını dinlemiş, barış görüşmelerini imzalamış, hanimlariyla sohbet etmiş, (kız, erkek) çocuklarla sakalasmis, şiir dinlemiştir.

Bunlari hep kitabullaha göre yapmıştır. Biz ise neden kitabullahi namazla sınırlayalım? Din, bana göre kalple başlar (kalp mi , akıl mi tartismasina girmiyorum) namazla miraca yükselir.Namazlı ve imanlı günleriniz olsun .

Kenan Gökçe , Türkçe 1

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*