Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: abdurrahim karakoç

Etiket Arşivi: abdurrahim karakoç

DOSTA DOĞRU

İçimde uzayan her yol, Çıkar gider dosta doğru. Menekşe, nergis, ıtır, gül, Kokar gider dosta doğru. Zamanım yoğrulur gamla, Birleşir sabah akşamla. Ilık kanım damla damla, Akar gider dosta doğru. Gel bende gör, sen gel beni, Durduramaz engel beni. Görmediğim bir el beni, Çeker gider dosta doğru. Beynim fırın, bağrım tandır, Yanarım hayli zamandır. Sevgim bir yavru ceylandır, Çeker gider ... Devamını Oku »

ABDURRAHİM KARAKOÇUN TÜRK ŞİİRİNDEKİ YERİ

Bir yanıyla Karacaoğlan, bir yanıyla Seyrani, bir yanıyla Mehmet Akif, bir Yanıyla Yahya Kemal ve bir yanıyla Necip Fazıl çizgisinde olan ancak tamamıyla kendi dilini kullanan, kendi gücünü kendi üslubuyla temsil ederek yeni bir şair imajı oluşturan Abdurrahim Karakoç’un artık şahsiyetinden ziyade edebi kişiliği üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum. Edebiyat tarihinde yer aldığı kadar geleceğimizi de kuşatacak bir şiir iklimi oluşturmuşsa, ... Devamını Oku »

BİRLİK

  Bilmeyen öğrensin, duymayan duysun! Kardeşiz, tek vücut, tek bir milletiz. Bölücü sapıklar aklına koysun Kardeşiz, tek vücut, tek bir milletiz. Dünün insan yiyen kanlı çarkı yok! Yüzlerde gam, gönüllerde korku yok… Çerkezi yok, Kürdü yoktur, Türkü yok… Kardeşiz, tek vücut, tek bir milletiz. Allah bir, vatan bir, bayrak bir beden Yanlış yola sapmayalım bilmeden! Doğu, batı diye ayırmak neden? ... Devamını Oku »

BİR BAYRAK RÜZGAR BEKLİYOR!

Şehitler tepesi boş değil, Biri var bekliyor. Ve bir göğüs, nefes almak için; Rüzgâr bekliyor. Türbesi yakışmış bu kutlu tepeye; Yattığı toprak belli, Tuttuğu bayrak belli, Kim demiş meçhul asker diye? Destanını yapmış, kasideye kanmış. Bir el ki; ahretten uzanmış, Edeple gelip birer birer öpsün diye faniler! Öpelim temizse dudaklarımız, Fakat basmasın toprağa temiz değilse ayaklarımız. Rüzgârını kesmesin gövdeler Sesinden ... Devamını Oku »

SENSİZ GEÇEN GECELERİ BANA SOR

              Abdurrrahim Karakoç , 1932 yılında Elbistan’da doğdu. Edebiyatla , özellikle şiirle içiçe bir aileden gelmektedir. Şair olan dedesi ve babasının etkisiyle küçük yaşlardan beri şiire ilgi duymaya ve yazmaya başladı. Ayrıca kardeşleri de kendisi gibi küçük yaşlardan beri şiir yazmaktadır. Ben onu Türk Halk şairi olarak tanımlıyorum. İlk gençliğinde uzun yıllar çiftçilik yaptıktan sonra Elbistan Belediyesinde (1958-1985) ... Devamını Oku »

ABDURRAHİM KARAKOÇ-BİRTANEM

Sevda güneşiyle buluşan ağaç, Sonbaharda çiçek açar Birtanem … Bir tebessüm olur bin derde ilaç, Aşk bakidir, her şey geçer Birtanem … Eser dost meltemi uzaktan önce, Daveti kalp duyar kulaktan önce, Güzellik suyunu dudaktan önce, Gözler içer, gönül içer Birtanem … Muhabbette gece olmaz, gün batmaz, Uykulara beden yatar, can yatmaz, Sağlam insan söz verince aldatmaz, İhmal eken, sitem ... Devamını Oku »

KANDİLİMİZ SÖNMESİN

                    Kandil geleneği kadim bir Osmanlı kent geleneğidir. Mevlit Kandili’ de bunlardan biridir. İnsanlığa müjdeci olarak gönderilen Peygamberimiz(sav) ; 571 yılında , Hicri aylardan Rebiülevvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Müslümanlar ,  bu mübarek geceye “Mevlit Kandili” derler. Miladî  23 Ocak 2013 gecesine tekabül eden Mevlit Kandili , tüm İslam aleminde olduğu gibi bizde de derin bir saygıyla kutlanmaktadır. Gecenin ... Devamını Oku »