Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / KANDİLİMİZ SÖNMESİN

KANDİLİMİZ SÖNMESİN

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                  Kandil geleneği kadim bir Osmanlı kent geleneğidir. Mevlit Kandili’ de bunlardan biridir. İnsanlığa müjdeci olarak gönderilen Peygamberimiz(sav) ; 571 yılında , Hicri aylardan Rebiülevvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Müslümanlar ,  bu mübarek geceye “Mevlit Kandili” derler.

Miladî  23 Ocak 2013 gecesine tekabül eden Mevlit Kandili , tüm İslam aleminde olduğu gibi bizde de derin bir saygıyla kutlanmaktadır. Gecenin amacı ; onun doğduğu anda dünyanın yaşadığı sorunları hatırlamak , onlardan ders çıkarmak , Peygamberimizin bu sorunlara getirdiği çözümleri yaşama geçirmek şeklinde söylenebilir.

Bu gece Müslümanlar arasında yüzyıllardan beri kutlanmaktadır. Bu gün için özel edebi metinler yazılmıştır. Süleyman Çelebi’nin Mevlit , Fuzulî ustanın Su Kasîde ‘si , Sezai Karakoç’un Sürgün Ülkenin Başkenti , Arif Nihat Asya’nın Naat şiirleri bunlardan bazılarıdır. Hatta edebiyatımızda bir naat şiiri (Peygambere övgü şiiri) geleneği dahi oluşmuştur.

Bugünlerde okunan mevlitleri saygıyla dinlemek , onun ruhuna salât-ü selam getirmek , bol ibadet etmek , dualar yapmak , bu gecenin feyizli davranışlarındandır. Peygamberimiz(sav) doğum günü bu güzel davranışlarla geçirenlere selam olsun. Bundan başka Kandil gecelerimiz de mevcuttur : Regaip , Miraç , Beraat , Kadir vb.

Bu güzel gecemize” turp sıkmaya” çalışanlar da yok değil? Neymiş efendim , İslam’da kandil diye bir şey yokmuş! Kardeşim , İslam sadce kelam , akaid , fıkıhtan mı ibarettir? Örf , içtihat ve gelenekler , bu yaşama biçiminde yok mudur? Atalarımız mahyaları yakıp , şiir ve naatlerini yazıp , Resulünü anacaksa sana ne? Bunun neresi yanlış? Seküler yılbaşılara , kokteyllere itirazın yok da , Müslüman Türk’ün kandil geceleri mi seni rahatsız etti? Ayıp değil mi? Suudi Arabistan’da ata yadigarını yıkan , hadis ve mimarî düşmanı guruplarla bunlar arasında bir ilinti var demeye dilim varmıyor ama , acaba aynı sudan mı içiyorlar ne?

Kandil geceleri ne zaman tv başına geçsem , bu “pop dinci” prof. tayfa başlıyor ”İslam ‘da yok” teranelerine. Bırakınız kardeşim ,Türk insanı dinini ve imanını sizin gibi bilgi fakiri ve kafayı yoklara takmış eğitimli cahillerden mi öğrenecek? Her zaman                eğitimli cahillerden sakınmışımdır, sevgili okuyucular. Bunlar örgütlü cahillerdir. Size de tavsiyem , televizyonları işgal eden bu “pop dincilere” değer vermeyin. Onlar bize İslam’da var olanı anlatacaksa , âmennâ ! Yoksa , pas geçiniz o sulu kanalları.

Ciddî yayınları ya da günün ruhuna uygun yayın yapan özel kanalları ; TRT , Diyanet televizyonu gibi “İslam’da olanları “anlatanları dinlerseniz , zaten yokları da kavramış olurdunuz. Vay efendim İslam’da mevlit yok diyecek kadar bedbahtlarını dahi dinledim. Arkadaşım , Mevlit zaten edebi metin. Sonuçta iyi bir tematik şiir. Bunu ortalama bütün Türk yurttaşı bilir. Sen bizim şiirimize niye karışırsın be cahil? Şiiri de mi sana danışarak okuyacağız? Bu “pop dinci” tayfanın amacı bizi köklerimizden uzaklaştırmaktır. Vay efendim , kandil Osmanlı geleneğiymiş! Evet , atamız olan Osmanlıyla alıp veremediğin nedir? Paskalya mı kutlayalım Arif Nihat Asya’nın dediği gibi.

Her uygarlık geleneğini yaşar.Mevlit Kandili’de bizim değerimizdir. Peygamberimiz ’i (sav)huşu içerisinde anacak kitleler bunu böyle bilir ve inanır.Koca Sinan boşuna mı mahya yerleri yapmış camilerine? Biz , bu değerlere ne kadar sahip çıkarsak ; o kadar Müslüman-Türk olacağımızı bilir ve böyle inanırız. Asıl o zaman , O’nun sevgisi hisseder ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

Kandillerimizin sönmemesi , ‘kripto dincilerin’ ortalığı karıştırmaması için , milli kültürümüze ve dinimizin değerlerine sıkıca sarılalım. Hadise , kandile , oruca , namaza , fesat karıştırmaya çalışan bu “prof”umsulara inat ; dini doğru kişi ya da kaynaklardan öğrenmeye devam edelim. Bu vesileyle ; mübarek Mevlit kandilinizi tebrik eder, nuruyla alemi şereflendiren Efendimizin (sav) şefaatine nail olmanızı dilerim. Kandilimiz sönmesin diyorum. Koca  Yunus ‘ un bir   naatıyla bitirelim : ” Hak yarattı alemi , aşkına Muhammed’in / Ay ü günü yarattı , şevkine Muhammed’in / Ol! dedi oldu alem, yazıldı levh- ü kalem / Okundu hatm-i kelam , şanına Muhammed’in ”

 

 

İsa ÇOLAKER

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*