Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: durum hikayesi

Etiket Arşivi: durum hikayesi

DELİ

Deli Yüksek bir mahkemenin başkanıyken ölmüştü. Pürüzsüz yaşamı bütün Fransa adliyesince sevgiyle anılan çok iyi bir başkandı. Avukatlar, genç üyeler, yargıçlar onun iki parlak ve derin gözle aydınlanan iri, beyaz ve zayıf yüzünü yerlere kadar eğilerek büyük bir saygıyla selamlarlardı. Ömrünü, haksızlığı kovalamak ve zayıfları korumakla geçirmişti. Hırsızlarla katillerin ondan amansız düşmanı yoktu. Çünkü ta ruhlarının içinde onların en gizli ... Devamını Oku »

UĞURSUZLUK HİKAYESİNİN İNCELEMESİ

UĞURSUZLUK HİKAYESİNİN TAHLİLİ A.ŞEKİL(Dış Yapı) 1.Hikayenin Adı: UĞURSUZLUK 2.Hikayenin Yazarı: MEMDUH ŞEVKET ESENDAL 3.Sayfa Sayısı: 4 sayfa 4.Yazarın Yaşamı: Memduh Şevket Esendal, 29 Mart 1883’te Çorlu’da doğdu. Aile çiftçilikle uğraşıyordu. Birbirini izleyen savaşlar yüzünden, düzenli bir öğrenim yapamadı; kendi kendine Fransızca, Rusça, Farsça öğrendi. Girdiği (1906) İttihat ve Terakki Cemiyeti’nde 1908’den sonra müfettiş olarak çalıştı. Birçok yeri bu görevle dolaştı. ... Devamını Oku »

HİŞT HİŞT!… HİKAYE İNCELEMESİ

SAİT FAİK’İN BİYOGRAFİSİ             1906 yılında doğmuş ve 1954 yılında vefat etmiştir. Modern anlamda hikâyenin asıl kurucusudur. Edebiyatımızda Çehov tarzı hikâyenin en önemli temsilcisidir.Hikâyelerinde konu ve olaydan çok zaman ve insan yaşamındankesitler öne çıkar. Genellikle gerçekçi olan yazarın bazı öykülerinde gerçeküstü öğeler çıkar. Yaşayış olarak kalabalığın dışındadır. Bu farklılık hikâyelerindeki yaşattığı kişilerde de kendini gösterir. Düzenli bir eğitimi ve hayatı ... Devamını Oku »

OTLAKÇI

— Efendim, tütün tabakasını ortada unutmaya gelmiyor, insafsız herif, tütünün ne kadar saçak yeri varsa içti, tozlan bana kaldı. Çok otlakçı gördüm ama böylesine hiç rasgelmedimdi. Bizim rahmetli llhâmi de otlakçı idi ama hiç olmazsa bir inceliği vardı, adamı eğlendirirdi.Karşınıza oturdu mu, gözleri ile tütün paketini arar, sokulur, tabakayı, cebime koyanm, sözlerini şaşırır, cebimden çıkanp masanın üstüne bırakınm, sevinir. Saatlerce ... Devamını Oku »

YOLDAN GEÇEN ÖYKÜ

           Günlerden Pazar. Hava sıcak mı sıcak… Haziran’ın son günleri… Tele­vizyon programlarında iş yok; sen hastanede nöbetçisin, üstelik bugün benim doğum günüm. “Yoldan geçen ilk öyküyü çevireceğim.” dedim ken­di kendime. “Bakalım, ne çıkarsa şansıma!” Öyle yaptım. Geçen ilk öy­küyü çevirdim; açtım sokak kapısını, girdi içeriye.   “Nasılsın, adın ne senin? diye sordum.   “Bir Yaz Gecesi ... Devamını Oku »