Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: fuzuli

Etiket Arşivi: fuzuli

GÖĞE BAKMA DURAĞI

                                                                 Göğe bakmayı ve tefekkürü severim. Yer ve gök bakidir. Sahibi de Allah’tır. Göğe bakanın da ufku açılır. Göğe bakmanın derinliği de vardır. Bunu ancak basiret sahipleri bilir. Bakmadan ... Devamını Oku »

YAZMAKTIR YAŞAMAK

                                                                   Ferid Edgü, yazmak ve yaşamayı içiçe görür. Ben de aynı düşüncedeyim. Yazmaktır yaşamak. Yaşadıkça yazıyor, yazdıkça yaşadığınızı anlıyorsunuz. Yani yazmadan yaşamak mümkün değil. İyi yaşayanların, iyi yazmak gibi bir sevdası da oluyor. ... Devamını Oku »

TERKİB-İ BEND

Nedir başkalarıyla her an böyle gül bahçesi seyredişin? Meclis kurup, baş başa kalıp, yüzlerce lütuf ve ihsan edişin? İnsanlık mıdır yemin binasını yıkıp viran edişin? Nerede kaldı ey zalim bizimle sözleşip yemin edişin? * Her an düşmanların öğütlerine kulak verdin. Kana kana ellerin arzu kadehinden içtin. Gide gide sözlerini, yeminlerini unuttun. Nerede kaldı ey zalim bizimle sözleşip yemin edişin? * ... Devamını Oku »

GAZEL

Öyle ser-mestem ki idrâk etmezem dünyâ nedir; Ben kimim, sâki olan kimdir, mey ü sahbâ nedir? Gerçi cânândan dil-i şeydâ için kâm isterem Sorsa canân bilmezem kâm-ı dil-i şeydâ nedir. Vasldan çün âşıkı müstağni eyler bir visâl Âşıka mâ’şuktan her dem bu istiğnâ nedir? Hikmet-i dünyâ vü mâfîhâ bilen ârif değil. Ârif oldur bilmeye dünyâ vü mâfîhâ nedir. Âh ü ... Devamını Oku »

EDEBİYAT GÖRGÜ İSTER

                  Edebiyat görgü ister dediğiniz de,kibir kokan bir cümle kurmuş olmazsınız.Her ilim gibi,edebiyatında kadim töre ve kuralları vardır.Bunları hem okurundan,hem de yazarından bekleriz.Ahlakı olmayan bir edebiyat töresi yoktur.Edebiyatın kökünde bir edep vardır.Bunu görmek ve anlamak istemeyenler,edebiyatı bir kelime oyununa indirgeyen eğlenceci tiplerdir.Edebiyat bize başka yaşamları ve dünyaları tanıma fırsatı sunar.Bu sanal dünyaları anlamamız için de,edebiyata ve ürünlerine muhtacız.Yoksa boşu ... Devamını Oku »

AŞK İMİŞ HER NE VAR ALEMDE

                  Aşk hayatımızın her yanında. İstesek de istemesek de ondan kaçışımız yok. Aşk için dünya var olduğundan beri bir çok söz söyleniyor.Aşk üzerine binlerce dize yazılıyor .En ünlü bilgeler, en ünlü devlet adamları, hatta deliler, dahiler herkes aşk üzerine konuşmuş , söylemiş.Tüm bunları bir araya topladığınızda , her ne var alemde aşk imiş diyesiniz geliyor .Gerçekten de öyledir . ... Devamını Oku »

EY SEVGİLİ EN SEVGİLİ

                  Kutlu Doğum Haftası ; onlarca  tüketime dayalı kapitalist kutlama yanında, en sahici olan  diye düşünüyorum. Sanırım doksanlı yıllarda kutlamaya başladık .Peygamberimizin(sav) örnek bir kişilik olarak anılmaya başlaması bugünün meselesi değil , inananlar yüz yıllardır kutlamaya ve anmaya devam ediyor. Bu konuda yüzlerce naat- ı şerif ve övgü şiirleri yazılmıştır. Bunların en iyilerinden biri de Fuzulî üstadın “Su ... Devamını Oku »

AH ŞU MISRALAR5

82.Acının vergisini verdik, gülün haracını ödedik Hüznü demirbaş defterinden düşmeye geldi sıra Hilmi YAVUZ   83.İlk taşı kim atsın, erenler atsın Hırsını hedefe gerenler atsın Bağışlar her şeyi bir keman sesi Bu bozkırlar su öğütmez derseniz İsa’yı ağlarken görenler atsın Hüseyin Akın   84.Zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına Rızkımı veren Huda’dır kula minnet eylemem… NESİMİ 85.  Bu dünyanın vefasını ... Devamını Oku »