Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: istanbul

Etiket Arşivi: istanbul

YANLIŞ YAŞAMAK

Yanlış Yaşamak yanılmış bir kapıyım simsiyah kendi üstüme kapanıyorum seni paris’te kaybettim yanlış bir yerde arıyorum bozduğum her saat içimi büsbütün daraltıyor hiçbir mutluluğum kalmadı ne bıraktıysan harcadım inge bruckhart resimlerine bakamıyorum yanlış bir bulut çoğalıyor akşamları yanılmış içlerime ağzımda bozuk bir pil tadı o korku değil artık bu yaşadığım telefon zillerine dolaşarak bak ne ben leipzig’deyim ne de sen ... Devamını Oku »

GÖZÜNAYDIN AYASOFYA

                  Mekanlara özgünlük katan şey, yüklendiği tarihsel misyondur. Amasya’daki Sultan Bayezit Camisi gibi, Ayasofya Camisi de bir misyona sahiptir.Ayasofya,sadece bir cami değildir. Doğu Roma İmparatoru Fatih’in fetih sembolüdür. Bayezit Camii nasıl selatin camisiyse, Ayasofya Camisi de fethin anahtar mekanıdır.Gençliğimiz Ayasofya açılacak, zincirler kırılacak sloganıyla geçti. Demek ki Ayasofya, tarihsel bir değere sahipti.Ayak oyunlarıyla ve sahte bir imzayla kapatılan Ayasofya, ... Devamını Oku »

İSTANBUL

İSTANBUL Sevgisi içimde yaşayıp duran Nazlı güzellerin şirin İstanbul. Hayali kafamda hükümler süren Görmez gözlerime görün İstanbul Ortasında deniz, kenarlar kara Bu dünyada cennet olmuş kullara Mehtapta sandallar ne hoş manzara Sahildir, yayladır yerin İstanbul. Gemilerin gelir peşi peşine Şöhretin yayılmış hudut dışına Ayrı bir güzellik başlı başına Sevgin, muhabbetin derin İstanbul. Fatih Mehmet Sultan temeli kurdu Ondan sonra oldu ... Devamını Oku »

KELİME KAVGASI

                  Kelime Kavgası,Asaf Halet Çelebi’nin derleme gazete yazılarının toplandığı  bir çalışmanın adıdır.Gazete yazılarının toparlanması ve yayımlanmasının ne kadar zor olduğunu da bilirim.Daha çok edebiyat,sanat,roman,şiir çerçevesinde yazdıklarının toplandığı kitap;Selis’ten yayınlanmış.Çok da güzel bir derleme olmuş.Okul kitaplarında yazılarını okuduğum ama,anlaşıldığını düşünmediğim bir şair-yazarı yeniden keşfetmiş oldum.Necip Fazıl’ın Ağaç ve Dergah Dergisindeki yazılardan oluşan seçki,yazarın ... Devamını Oku »

ŞİİRİN İSTANBULU

              İstanbul bir medeniyet şehri olarak şiirimizde çok yer tutar.Eski ve yeni bir çok kalem erbabı şehr-i İstanbul üzerine edebi yüzlerce yazı kaleme almışlardır.Benim hayal dünyamda ve gönül alemimde de çok yer tutan bir kenttir. Aslında şehri çok da göremiyorum ama, kendi muhayyilemde yaşıyorum.Ne zaman bir İstanbul yazısı ya da İstanbul üzerine bir şeyler karıştırsam , içimden bir yazı ... Devamını Oku »

KÖR KAZMAYI VURMA

    Yahya Kemal’in “Kör Kazma” başlıklı bir sohbet yazısı vardır. İstanbul’daki çarpık yapılaşmayı anlatan deneme , baştan başa şehirde yapılan tarih katliamını anlatır. Şehirlerimizde de yapılan da budur. Sevimsiz ve milli kültürümüze uymayan bir yapı mimarisidir gidiyor. Towerler, plazalar, gökdelenler ve yarı ‘kırma’ melez bina yapıları. En küçük Anadolu şehrinde bile avm ve plaza furyasıdır gidiyor. Medeniyetin görünür araçlarından ... Devamını Oku »

BAŞKA İSTANBUL YOK

                  İstanbul ‘un fethi beni hep heyecanlandırmıştır. Altı nisan ve yirmi dokuz mayıs arasında altmış üç gün süren bir kuşatma sonucu fethedilen İstanbul , tarihe Müslüman Türkün mührünü vurmuş bir şehirdir. Fatih ‘ in otağı bugünkü Topkapı – Maltepe hattındaydı. Topkapı –Edirnekapı hattı savaşın merkeziydi. Üç yüz bin asker ve yirmi parça donanmadan oluşan askerî yapı , Topkapıdan şehre ... Devamını Oku »