Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: öğrenci

Etiket Arşivi: öğrenci

TALEBE

“Hani erken inerdi karanlık, Hani yağmur yağardı inceden, Hani okuldan, işten dönerken, Işıklar yanardı evlerde, Eskidendi, çok eskiden. Hani ay herkese gülümserken, Mevsimler kimseyi dinlemezken… Hani çocuklar gibi zaman nedir bilmezken, Eskidendi, çok eskiden. Hani hepimiz arkadaşken, Hani oyunlar tükenmemişken, Henüz kimse bize ihanet etmemiş, Biz kimseyi aldatmamışken, Eskidendi, çok eskiden. Hani şarkılar bizi bu kadar incitmezken, Hani körkütük sarhoşken ... Devamını Oku »

GENÇLİK VE AHLAK

  (H. Nihal ATSIZ) Milletlerin temeli ahlâktır. Ordu, bilgi, teşkilat gibi şeyler ahlâktan sonra gelir. Gerek Türk milleti olsun, gerek başka milletler olsun, ahlâkça yüksek oldukları zaman büyümüşler, ahlâk sağlamlıkları bozulduğu zaman da çürüyüp dağılmışlardır. Roma, İran, Bizans, İspanya’daki Gotlar, Araplar ahlâklarının bozukluğu yüzünden battılar. Dünkü Fransa, ahlâk bozukluğu yüzünden devrildi. Türk tarihinde geçirilen sarsıntıların baş sebebi de ahlâkın gevşemesidir. ... Devamını Oku »

GİBİ:EYLÜL GELDİ

İnsanı canından bezdiren, hiç bitmeyecekmiş gibi gözdağı veren, tam bitti denilen yerde yeniden başlayan kavurucu bir yazdan da serinlik ve selâmetle sıyrılmak mümkünmüş. Ufkun üzerinde kurşuni renkli bir süvari alayı. “Caddelerde rüzgâr”lı ilk sonbahar şarkıları. Siyah beyaz kısa bir film. Kestanecinin Ekim’e hazırlanan isli “lüküs lâmbası”. İlk yağmur damlası, ilk üşüme, ilk hırka. Bir şehri terk etmemek için sebepler risalesine ... Devamını Oku »

ÖĞRENCİLERİN MEDYA OKURYAZARLIĞI MESELESİ

                  Medya okur yazarlığı meselesi , ders yapısını aşarak , modern insanın yaşamının merkezine oturmuş vaziyette . Kullanılan medya araçları basitleştikçe ve ulaşmak kolaylaştıkça , medya okur yazarlığı da mesele olmaya başlamaktadır .Eğitimin her alanına yayılan medya okur yazarlığı , artık yaşamımızın bir parçası olmuştur . Android bir telefondan gazete okur hale geldiysek , medya okur yazarlığının nerelere ulaştığını ... Devamını Oku »

BİR ÖĞRENCİMİN BANA ÖĞRETTİKLERİ

Kaliforniya’da Long Beach şehrindeki Eyalet Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak ders verirken, aynı sömestrde benim iki dersimi alan bir kız öğrencim dikkatimi çekmeye başlamıştı. Bu genç bayanın şu özelliklerinin farkına varmıştım: Her şeyden önce çok güzel bir kızdı; gözüm gayri ihtiyari ona gidiyordu. İkinci olarak çok iyi bir öğrenciydi; bütün sınav ve ödevlerde en yüksek notu o alıyordu. Ayrıca, çok hanımefendi, ... Devamını Oku »

YÜRÜYEN AKIL

                    Öğretmenlik , çok eski ve kadim mesleklerden biridir. Mensubu olmaktan da her zaman gurur duymuşumdur. Öğretmenlik , en az iki kişinin ilişkisine dayanan bir yapıdır. Öğrenci ve hoca ilişkisiyle vücut bulan bu meslek , her zaman var oldu ve olmaya devam edecek. Öğrenci ve öğretmenin hayırda buluştuğu bir ortamı yaratan öğretmenlik , bu ikili yapıyla ayakta durur. ... Devamını Oku »

SOSYAL BİR SINIF OLARAK ÖĞRENCİ TİPLERİ

                  Genç , dinamik , aktif olan öğrencilerimizdir. Sürekli öğretmen ve eğitim üzerine konuştuk ama , pek de eğitimin temel taşı öğrencilerimizi konuşmadık . Öğrencileri konuşmak ve yorumlamak da kolay değil biliyorum. Öğrencilerimizin sosyal tip ve çeşitleri olduğunu bilmemiz gerekir. Yani eğitimin ana araçlarından birinin de sosyal tipleri vardır. Yılların verdiği birikimle onları , yani öğrencilerimizi değerlendirmeye çalışacağım. Okul ... Devamını Oku »

KALBİNİN DAVACISI BİR GENÇLİK

                                 Mesleğimin uzun bir bölümünü üniversitede geçirmiş biri olarak , üniversiteli öğrenci arkadaşlarda gördüğüm hataları ve çözüm yollarını tartışmak durumundayız . Aslında burada yazacağım sorunların , çözümünü de derslerimde paylaşmış birisiyim . Bunları yazıya dökmenin de zamanıdır diye düşünüyorum . Meselelerin pek paylaşılmadığı , fildişi bir kule olan üniversite ;  artık öğrencilerinin de sorunları olduğunu bilmelidir . Böyle bir ... Devamını Oku »

BAŞARILI ÖĞRENCİNİN ÖZELLİKLERİ

                  Kaliteli öğrenci yetiştirmek , eğitimin birinci özelliği olmak zorundadır . Yılların getirdiği birikimle şunu söyleyebilirim ; eğitim sistemimiz , vasat öğrenci yetiştirmeye devam ediyor . İnsanlara ya da öğrencilere meslekten önce , başarılı bir talebe olmanın yararlarını hissettirmemiz gerekir . Toplumsal başarıyı artıramazsak , eğitimdeki bireysel öğrenci başarılarını ve vasatı kabul etmek zorunda kalırız . Bugün yaşadığımız olay ... Devamını Oku »